Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mi értelme van a felkelés...

Mi értelme van a felkelés utáni fogmosásnak?

Figyelt kérdés
A reggeli kellemetlen lehelet eltüntetésén kívül van-e valamilyen más jelentősége a felkelés utáni fogmosásnak? Én valahogy fölöslegesnek tartom, és soha nem is szoktam megmosni, csak reggeli után. Este ugyebár megmosom, éjszaka nem eszem, akkor mire jó?

2015. dec. 31. 10:02
 1/5 anonim ***** válasza:
26%

Elmeletileg ejszaka megno a szama a bakteriunoknak a szadban. Eves kozben ezekbol rengeteget benyelsz...

Gyakorlatilag en sem szoktam reggeli elott fogat mosni mert ez hulyssegnek tartom.

2015. dec. 31. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
20%
Én reggel nem mosok fogat, csak este, de így is jobbak a fogaim mint a legtöbb embernek.
2015. dec. 31. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
19%

Szerintem este kell fogat mosni mert gondolj bele mondjuk alszol 8 órát és a nap közben a szádba került bacik ilyenkor aztán tudnak "dolgozni" viszont ha este kimosod őket akkor nem.

Reggeli elött ha mosod akkor meg rossz izü a reggeli (szerintem)

2015. dec. 31. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A fogmosás szerepe nem a táplálékmaradékok eltávolítása, hanem a lepedék letisztítása.

Mi a lepedék? Ez egy baktériumokból álló biofilm, ami egy vékony, igen tapadós réteg a koronákon és az ínyen. A lepedék folyamatosan képződik, fogmosás után már 20 perccel kimutatható (lásd: gyógyszertárban kapható plakkfestő tabletta). Cukorral találkozva ezek a baktériumok (streptococcus mutans, lactobacillusok) savat termelnek. Ez a sav kioldja a zománc ásványi anyagait, ezzel demineralizálja a fogat. Amennyiben a zománc nem kapja vissza az ásványi anyagokat (mineralizálás), akkor lekezdődik a szuvasodás folyamata.

Fogmosással letisztítjuk ezt a tapadós lepedéket, ezzel felszabadul a zománc felszíne, ami a fogkrémből és a nyálból újra fel tudja venni az ásványi anyagait.

Na most éjszaka alvás közben pang a szájüreg, a lepedék továbbra is képződik (dolgozik a reggeli szájszagon). Mivel alvás közben nincsenek a szájüregben öntisztító folyamatok (rágás, nyelvmozgás...) ami vékonyítaná a lepedéket, így reggelre elég jelentős mennyiségű lesz a szájban - elég nagy ahhoz hogy hozzáadott cukor és laktóz nélkül is enyhén savas kémhatás legyen. És akkor erre jön a reggeli cukorbomba kávéval és kakaóval meg az esetleges reflux (aki hajlamos rá).

Mindezek ellenére az éjszakai fogmosás sokkal fontosabb, főleg azért mert akkor az éjszakai lepedékszaporulatban nem a veszélyesebb, szuvasodást okozó baktériumok fognak bulit csapni. A reggelinek meg azért nem szabad elmaradni, hogy a zománc teljes védelemben kezdhesse a napot.

2015. dec. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
én csak akkor mosok fogat, ha megyek valahova, és fütyülök a lepedékre, mert szerintem annak ott van a helye, és nem szabad leszedni. Cukrot viszont nem eszek soha, semmilyen formában, nem is rohadnak a fogaim. Fogorvosnál 10 évben egyszer járok, akkor se csinál semmit, csak hümmög.
2019. dec. 29. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!