Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért ilyen rosszak a fogaim?

Miért ilyen rosszak a fogaim?

Figyelt kérdés
17 éves fiu vagyok. Rendszeresen mosom a fogaim. Nem igazán eszek túl sok édességet. Mégis állandóan kilyukadnak a fogaim. Tavaly betömettem kb öt és 2 db it hátul kihúzott. ma mentem megint mert láttam 3 lyukasat. Egyet betömött ideiglenesen. Jövőhéten megyek rendesen betömetni. Miért lyukad ki állandóan? Már nagyon elegem van belőle hogy mindig fogászatra kell járkálnom ha nem akarok fogatlan lenni.

2016. máj. 19. 15:30
 1/7 anonim ***** válasza:
ismerős érzés.. én 20 éves vagyok, de már egy fogamat kihúzták és 10 tömött van, ezek közül 1 ráadásul első fog.. pedig minden nap mosok fogat, fogselymezek és mégis nagyon rosszak.. bele se merek gondolni, mi lesz 20-30 év múlva :(
2016. máj. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
61%
nagyrészt a genetika felelős érte, szüleimnek is nagyon rosszak a fogai. a legfelháborítóbb az, hogy a kortársaimnak egy lyukas foga sincs, pedig egész nap csokit zabálnak..(első voltam)
2016. máj. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Sajna ez alkati kérdés, én is hasonló cipőben járok, sőt nekem még rosszabb.


A legjobb amit tehetsz az az, hogy félévente eljársz és megnézeted, hogy még időben betudja tömni őket, ezzel megelőzheted, hogy elveszítsd a fogaid. Esetleg érdemes vitamin és ásványianyag kiegészítőt szedni, az is segíthet. Ne érezd emiatt rosszul, ha mosod, odafigyelsz rá, és rendszeresen nézeted fogorvossal, akkor nem vagy igénytelen, és senki nem fog megszólni emiatt...

2016. máj. 19. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!:)
2016. máj. 19. 16:40
 5/7 anonim ***** válasza:
Mert tévhitekben élnek az emberek. Nemcsak a csoki károsítja a fogakat, ilyen szempontból, pl a kenyér még rosszabb rátapad a fogakra, beragad a fogak közé táplálékul szolgálva a baktériumoknak. Érdemes tehát minden étkezés után öblíteni. A fogmosásnak van technikája ha rosszul csinálod semmit nem ér. Érdemes elektromos fogkefét venni. Ha gyengék a fogaid, lehet, hogy kálcium hiányod van. Illetve bizonyos dolgok, citrom, kóla és más savas dolgok felsértik a fogzománcot.
2016. máj. 20. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyetértek az utolsó válaszolóval és csak megerősíteni tudom (fogorvosnak tanulok).

A genetika ebben az esetben is (csakúgy, mint az elhízásnál) hajlamosító tényező és nem több. Ilyen esetben minden körülmények között el kell gondolkodni azon, hogy helyes technikával mosod e a fogad (én is egyetemen tanultam meg, holott biztos voltam benne, hogy helyesen ápolom a számat). Legközelebb, ha mész fogorvoshoz kérd meg, hogy mutassa meg egy mulázson, vagy vhogy a helyes technikát elöl hátul is. Ugyanezt fogselyemnél, mert a használók jó része sajnos azt sem érti pontosan, hogy mire jó (nem tudom őket hibáztatni, reklámok ilyesmiről nincsenek, és tele van az ország kontár fogorvosokkal).

A csoki valójábam a legkevesebb problémát okozhatja szájban. A cukorkák, nyalókák, cukros üdítő (tea, kávé) sokkal károsabbak. Ehhez hozzájön egyes ételek savas kémhatása - maga a fogszuvasodás is a savas kémhatásnak köszönhető. Itt a nyár, jól teletömöd magad fincsi gyümölcsökkel, mert milyen egészséges, holott a fogaid szempontjából talán a cukros kóla és a kakasos nyalóka lehet rosszabb a gyümölcsöknél...


Egy-két jó tanács: fogat étkezés után MINIMUM fél órával moss, ha savas ételt fogyasztottál, akkor egy órát várjál. Elcsépelt, de egy rágógumi valóban gyorsítja a szád pH értékének növekedését, így ezt kifejezetten ajánlom, főleg napközben, amikor nem tudsz fogat mosni.


Fogorvoshoz meg el kell menni félévente, nincs mese. Akinek fokozott hajlama van a szuvasodásra, annak erre jobban oda kell figyelnie.

Akinek extrém megjelenésű szuvasodás van a szájában - félévnte kell tömni akár 5-6-ot is a jó szájhigiénia ellenére - annak vmilyen más betegség áll a problémája hátterében. Nálad valszeg nem erről van szó.

2016. máj. 21. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Régi kérdés, de remélem nem baj, hogy most válaszolok.

Nem vagy egyedül, mindenkinek vannak kisebb, vagy nagyobb problémái. A fogászat is elkerülhetetlen időnként.


Ahogy az előző, fogorvosnak tanuló válaszoló írta (aki azóta már biztosan fogorvos lett), nekem is mondta fogorvos és olvastam is arról, hogy számít az, hogy mit örököltünk és az is számít, hogy milyen módon és mivel kezeljük a fogainkat.


Nekem is van ilyen rossz örökségem a fogaimmal (és az ínyemmel) kapcsolatban, a hozzám hasonlóknak nem elég a sima fogápolás (csak sajnos én a fél gyerekkoromat még a múlt rendszerben töltöttem, akkoriban még elmaradott, vagy nagyon hiányos, rendszertelen volt a fogászati felvilágosítás és a módszerek is régiek voltak, nem volt ennyiféle jó fogápolási szer, vagy kezelés, mint barázdazárás stb., vagy legalábbis itt nem voltak).


A fogorvosok hajlamosak azt mondani, hogy csak rajtuk múlik, hogy milyenek lesznek később a fogaink. Ez már az előbbiek miatt sem biztos, hogy helytálló.


Az első felelősség a szülőké, az óvodáé, iskoláé, hogy rászoktassanak és van felelőssége a fogorvosnak is (hogy felmérje az adottságaidat és a problémáidat, utána ajánljon neked személyre szabottan valamit, ha még gyerek vagy akkor mondja el a szülőnek és kösse a lelkükre, hogy betarttatják veled a tanácsokat).


Most annyival jobb most a helyzet a régihez képest, hogy az interneten utána lehet nézni, hogy például rossz, vékony zománcú, gyorsan szuvasodó fogakra mit érdemes használni.

Sok olyan fogápolási és problémamegelőzési megoldásra csak mostanában találtam rá, amik jól jöttek volna gyerekkoromban és sokat segítettek volna:


Ilyenek például az Elmex dolgai (ez egy svájci márka, fogkrém, fogkefe, fogakat remineralizáló gél, stb), ezekről sok pozitív visszajelzés van, például a gél visszafordítja a kezdődő szuvasodást, megerősíti a fogzománcot. Ha valaki gyenge, vékony zománcú fogakat örököl, egy ilyen "szer" sokat segíthet.

Valamiért eddig ilyeneket nekem egy fogorvos sem ajánlott. Ha az ember nem kezd el kutatni az interneten, akkor nem talál rá a jó megoldásokra.

2019. dec. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!