Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogorvosok, akik nem értenek...

Fogorvosok, akik nem értenek a szakmájukhoz?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés már gyerekkorom óta ott van a fejemben.

- Gyerekként sajnos elromlott egy-két fogam. Tömésre szorultak, így hát az édesanyámmal elmentünk a helyi fogorvoshoz, akiről már egyébként nagyon sok rosszat hallottunk. Sokáig tudnám mesélni, de a lényeg: sok szenvedést okozott. Gyerek voltam, mégis egy hatalmas nagy bunkó volt, és sosem értettem, hogy egy 10 éves kislánnyal, hogy lehet így beszélni. A tömések kihullottak, kitörtek, kettétörtek. Rengeteg negatív élményem van az első fogorvosomhoz kapcsolódván, ezért a szüleim elhurcolni sem tudtak egy másik fogorvoshoz, annyira rettegtem.


- Egy kis idő után, eljutott a hír hozzánk, hogy van egy nagyon jó fogorvos a közelben, próbálkozzunk meg vele. Összeszedtem minden bátorságomat, és elmentünk. Eleinte egy nagyon kedves, aranyos fogorvosnak hittem. Az első fogamat szépen megcsinálta. Viszont jött a következő és a következő, és egyre rosszabbra sikeredtek. Rengeteget szenvedtem abban a fogorvosi székben, sokszor sírva mentem haza. Nem csak azért, mert fizikailag átszenvedtem 1 órát, hanem azért, mert lelkileg is olyan szinten összeomlottam, hogy nem akartam oda többet menni. Minden önbizalmam elvette, úgy beszélt velem, ahogy egy beteggel soha nem lenne szabad beszélni. Akkor tinédzser voltam, így mindent a lelkemre vettem. De sosem felejtem el, hogy miket mondott, amivel lerombolta az önbizalmam. (Injekció nélkül gyökérkezelt, belefúrt az ép fogamba, sértegetett)


- Végezetül ott hagytam, továbbálltam, és egy új fogorvost kerestem. Meg is találtam. És úgy érzem nem is szeretnék tovább állni. Már az első pillanattól kezdve bátorított, biztatott. Végtelenül jószívű. Nála léptünk egyről a kettőre, haladtak a dolgok, a mosolyom pedig egyre szebb lett. De jött a fordulat, ugyanis kiderült, hogy az előző fogorvosom olyan rosszul gyökérkezelte a fogaimat, hogy az egyik fogam gyökerén kialakult egy ciszta. A többi gyökérkezelt fogam is fájdogált, begyulladt. Hát kérdem én ezek után... hogy mégis ha egy fogorvosi rendelő tele van elismerő oklevelekkel, akkor hogy tud így elrontani valamit, nem csak a fogak állapotát, hanem még a lelki világot is?

Akár hihetetlen akár nem: a gyerekkorom, tinédzserkorom fele abból állt, hogy a fogorvosi székben szenvedtem, de lelkileg a legjobban. Lehet csak én lakom rossz környéken, de sajnos sosem gondoltam volna, hogy ennyi fogorvosi rendelőt meg kellett járnom, hogy megtaláljam a legjobbat.

Mai napig akadnak problémák, amiket a jelenlegi fogorvosom fedez fel az előző fogorvosom "munkájából", és őt is elborzasztja...

Ne haragudjatok, hogy ilyen hosszúra sikeredett, de ki kellett fejtenem, hogy megértésre leljek egy kicsit.

Ti mit gondoltok az ilyen fogorvosokról, akik látszólag értenek a szakmájukhoz, gyakorlatilag nem? Nektek milyen tapasztalataitok vannak? Én sosem voltam bunkó egyikkel sem, mindent kifizettem, volt, hogy ajándékot is vittem (mikor még nem voltak problémáim).



2017. okt. 6. 00:57
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

Mindenhol vannak fásult, paraszt emberek, sajnos :(


Nőgyógyászaton, fogászaton, belosztályon, bárhol.

2017. okt. 6. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:

Szia!

Körzeti vagy maszek?

2017. okt. 6. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

#1. Igen, sajnos! És elég szomorú dolog ez...

#2. Szia. A legelső körzeti volt, viszont az előző és a jelenlegi fogorvosom magánrendelésben munkálkodik.

2017. okt. 6. 19:15
 4/22 anonim ***** válasza:

Olvasd facebookon a vélemények résznél, vagy googlen is találhatsz.

Én voltam már körzetin, hihetetlenül buta fogorvos volt, rosszul tömte be a fogamat. Aztán egy fogszabis ajánlott egyet, így hát elmentem hozzá. Azóta minden rendben van a fogaimmal, hálás is vagyok neki.

Remélem ezután sikerrel jársz. Sajnos vannak pénzéhesek, aki tényleg próbálják eljátszani... így sok pénzzel lehuzhat...

2017. okt. 6. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Nekem nincs pénzem magánra ezért körzetihez jártam amikor kellett. Velem is nem egyszer úgy beszéltek, hogy nincs motivációm elmenni, mert megalázó. Pedig megint kéne. Úgy érzem szégyellnem kéne magam ha valami baj van a fogaimmal, mert úgy csinálnak mintha... Holott rendben van a szájhigéniám.

Volt hogy olyan fogorvosnőt fogtam ki, aki nyíltan károgott az asszisztensnőnek hogy bezzeg ezért mennyit fizetnének neki magánban. Kapkodott, csapkodott, magyarázott hogy elege van, meg hogy valamit elb-szott egyszer. Fájt is rendesen miután elmúlt az érzéstelenítő hatása. Szerintem ez a viselkedés nem elfogadható miközben a páciens szájában kotorászok, de nem mertem szólni mert következőnek is ő kezel aztán féltem berág és becsúszik egy véletlen "baki" legközelebb. Nagyon kiszolgáltatott helyzet, ès utálom.

2017. okt. 6. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Én szenvedő alany vagyok a TB támogatott, csak a területileg illetékes fogorvoshoz mehetsz ingyen alapú ellátásban. Tudnék mit mesélni a gyerekkori iskolából átmenős, kötelező fogorvosi kezelésekről meg a jelenlegi fogorvosról, akihez TB alapon mehetnék. Egy és ugyanaz a kettő. Szerencsére többnyire velem mindig normális volt, csak nem nagyon ért ahhoz, amit csinál. Nincs meg a bizalom, egyátalán. Elmegyek, amit kell, csináljuk meg. Most ezt, a következőt két hét múlva, mert addig szabadságon lesz. Én meg fájdalomtól szenvedve keresem fel az ügyeletet, legalább addig legyen valami, még visszajön. Mindig akkor megy el szabadságra, mikor nem kellene. Visszajön, megint elmegy stb. Végre hetek-hónapok után végzünk mindennel, majd nem sokkal utána eljutok egy rendes helyre. Ez itt nem jó, ez sem, itt még lyukas, itt nem zár rendesen... Először gyökérkezelésnek indult, majd hetekkel később a szájsebészeten kötöttem ki, ebben mondjuk benne van az én hülyeségem is. A bizalom hiánya miatt nem engedem gyökérkezelni a fogam, csak mikor már nem volt más választás. Egy másikat egyből engedtem, de elkezdődött megint a több hetes szívássorozat. Hiába jeleztem a ráharapási fájdalmat, csak rosszabb lett. Meguntam, elementem egy magán fogorvoshoz, érdekes módon az már első kezelés után megszűnt a ráharapási fájdalom, azóta az a fogam is használható. Viszont nem volt olcsó. Most megint ott vagyok, fogorvoshoz kellene mennem, de nem tudom mit csináljak. Egy dolog biztos, ha jó ellátást akarok, fizetnem kell, viszont nem mindegy mennyit. Eddig akihez elmentem, az rendes volt, nem bunkózott egyik sem. Viszont az elvégzett munka olykor hagyott maga után kívánnivalót, hiába fizettem. Ha néhány utcával arrébb laknék, jó ellátást kapnék ingyen is. Őt sokan dícsérik, a másikról, akihez tartozom, nem sok jót hallottam. Én sem tudok sok jót mesélni.
2017. okt. 6. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Egyrészről - ahogy az első válaszoló is írta - mindenhol vannak kontárok. Tanárok, banki alkalmazottak, bolti eladók, háziorvosok. Néhány példa, akikkel rendszeresen találkozol.

Másrészről azt azért mindenképpen vegyük figyelembe, hogy a fogorvosi finanszírozás jelenleg meg sem közelíti például a háziorvosokét, holott egyértelműen lényeges anyagköltsége van a fogorvosnak, a gépi eszközökről nem is beszélve. Nem kerülgetem a forró kását, kimondom kerek perec, hogy jelenleg állami támogatásból egy OEP finanszírozott praxis nem fenntartható. Aki jó minőségű anyagokkal szeretne dolgozni, az kénytelen a magán úton megkeresett pénzét visszaforgatni a praxisába, hogy korrekt töméseket és egyebeket tudjon csinálni. Sőt, jelenleg ott tartunk, hogy pl egy rendelőhöz mindenképpen kell tartozzon egy röntgenkészülék, amelyet a TB semmilyen szinten nem támogat. A fogorvos a saját pénzéből kényszerül megvenni a több millió forintos készüléket azért, hogy közfeladatot lásson el. Egy példa, de a fogorvosi rendelőben elég komoly összegekbe kerülnek a gépek, eszközök, amelyeket nem 10-20 évekre vesz az ember, rendszeres cserére szorulnak. Bocsánat, de tök érthető, ha a körzetek jelentős részében nem lehet tisztességes kezeléseket csinálni, amíg nem jár rá támogatás.


Harmadrészről: érdekes, hogy mindig csak a fogorvos a hibás, de a kedves páciens hanyagságáról sosem esik szó. Például az a beteg ne csodálkozzék, ha meg van kínozva, ha évek óta a rendelő közelébe nem nézett, a fogai szó szerint rohadnak ki és most is csak a hetek óta elviselhetetlen fájdalom miatt ette el a fene az orvosához. Egy masszívan begyulladt fogat ugyanis nem lehet elérzésteleníteni, ha az orvos a feje tetejére áll sem. Ugyanakkor a gyulladás nem egy éjszaka alatt alakul ki, hosszú hónapok, sőt évek kőkemény hanyagsága kell hozzá, hogy ott teremjen.

Aztán. Én is ismerek olyat, aki rendszeresen arra panaszkodik, hogy kiesnek a tömései a szájából, miközben más paciensek ugyanarról a fogorvosról pont ellenkezőleg nyilatkoznak. Megsúgom, nagyon komoly összefüggés van a tömések és egyéb restaurátumok tartóssága valamint a JÓ szájhigiéne között.


Ez most néhány példa volt, de persze órákat lehet zengeni a témáról. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy akinél te voltál orvos nem volt valóban egy kontár, illetve a bunkó stílust valóban nem magyarázza semmi (habár mindenkinek lehet rossz napja...). És még egyszer leírom: valóban vannak a szakmára totál alkalmatlan emberek, akik őszintén nem értenek hozzá.

De még egy titok: a körzetes fogorvosok döntő többségének van magánpacientúrája, ami nyilvánvalóan nem létezne, ha maga az orvos Nem értene hozzá. Továbbá önmagában a magánorvos sem garancia semmire, ugyanis magánpraxisba az megy dolgozni, aki akar. Egy fogorvosi diploma kell hozzá, semmi más, még szakvizsga sem. Az egyetemről kijött frissen végzett orvosok döntő többsége pont ilyen magánhelyekre megy el dolgozni, ahol ráadásul tárt karokkal várják őket (rengeteg hirdetést látni, hogy kezdő kollegák jelentkezését is várják, meg lehet nézni, aki nem hiszi). Megsúgom, egy frissen végzett orvos tudása rendkívül csekély. Simán kijön úgy az egyetemről, hogy csinál mondjuk egy azaz 1 gyökérkezelést. Úgyhogy ennyit a maszekorvosokról. Ez sem azt jelenti, hogy egy kezdő nem lehet ügyes, csak arra szeretnék rávilágítani, hogy önmagában a maszekorvos sem garancia semmire, és a körzetes praxisok problémája is elsősorban financiális eredetű. De ahogy most áll a fogászat, lehet nem lesz más opció, csak a magán, ugyanis nincs kizárva, hogy kiválik végleg a TB-ből, ha nem tesznek vmit finanszírozás ügyben.

2017. okt. 6. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Nekem egyszer sem fájt utána csak amikor ez a nyomorult csapkodott. Ha meg ilyen kretén akkor mit csodálkozunk hogy nem megy az ember ha nem muszáj. Én is fél éve érzem hogy érzékeny az egyik. Inkább nem gondolok rá, eddigi tapasztalatok miatt. Sosem a tömések minőségével meg hasonlókkal volt bajom. A stílussal meg ha azért cseszi el mert gyökér. És ez gyakori.

Sajnálom ha anyagilag rossz neki, vagy ideges de semmi közöm hozzá ahogy én sem áradozok a magánéletemről neki meg nem is kíváncsi rá hogy a családban mindenki mos fogat de mindenkinek szar aminek lehet egyéb biológiai oka de még nem tudjuk mi.

2017. okt. 6. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

#4. Az én esetemben meg mondom őszintén sosem volt a hangsúly a pénzen. Igen, lehet, hogy néhány kezelés nem 1-2 ezer forinttal járt, hanem feltolódott 10ezerre, de nem számított, csak a végeredmény, ami folyton a szemem előtt lebegett. Bár a második fogorvosnál így utólag visszagondolva sajnáltam azokat az összegeket, ezért az eredményért. :( De hálistennek a jelenlegi fogorvosom úgy dolgozik, hogy nem sajnálja rá az ember a pénzt - ráadásul nem is dolgozik drágán.

#5. Ezzel teljes mértékben egyetértek. Nagyon kiszolgáltatott helyzet valóban. Sajnálom, hogy ezekből a magánproblémákból mi is kapunk fizikailag, ha olyan a helyzet. Nem egyszer kaptam ám el én sem a fogorvost rossz napjában, olyankor mindig mondogattam magamban, hogy lehet halasztanom kellett volna egy napot, és nem élem át a szenvedős pillanatokat ennyire durván. A szájhigiéniára pedig annyit, hogy az ismerőseim között van olyan, akinek csodaszép fogai vannak, mindig ápolja őket, hogy épségben legyenek, tehát magyarul meg van a normális szájápolás, és sajnos mégis beesett a bakiba, hogy kilyukadt 2 foga. Talán genetikától is függ, ugyanis az egyik családtagjának fiatalabb korában sok fogproblémája volt.

#6. Elég szomorú, hogy fájdalmak között hagyja a fogorvos az embert. Persze, meg lehet érteni a magánéletet, és az elintézni valókat, de abból sajnos sosem jön ki jó, ha nem múló fájdalommal vár a beteg az orvosra. Gyulladáscsökkentőt, erősebb fájdalomcsillapítót, vagy valami otthoni praktikát nem is ajánlott esetleges fájdalom esetén? Igen, sajnos a pénz is lényeges. Ritka az olyan, ahol nagyszerű kezelések mellett olcsóbb kategóriában kezelik a beteget. Nehéz döntés.. Sok sikert kívánok, hogy sikerüljön végre jó élményekkel gazdagodni a fogorvosokkal szemben, és, hogy megoldódjanak a fogproblémáid. :)

#7. Egyrészről, igen, mindenhol vannak ilyen emberek. Másrészről, igen, ez teljesen egyértelmű. Az első fogorvosnál, akihez mindenki tartozott, kiváltképp hangsúlyos volt rengeteg dolog, mint pl. az is, hogy érzéstelenítőből kevesebbet kapott a székben elhelyezkedő páciens, mint amennyit kellett volna, ugyanis nincs meg rá a megfelelő keret, hogy minden kezelendő ember több és elegendő érzéstelenítőt kapjon. Legalábbis gyerekként ezeket a panaszokat hallottam a fogorvostól, és az odajáró emberektől. Azóta valóban nem tudom mi a helyzet, eltelt már jópár év. De sajnos arra nem kötelezi rá senki, hogy egy akkor 10 éves kislánnyal úgy beszéljen, ahogy nem kéne, ezáltal félni kezdjen tőle. A fizikai fájdalmak most mellékesek is. Harmadrészről, hidd el, mindig ápoltam a fogaim, miután (és azelőtt is) az első fogorvosomtól megszabadultam. Nem lyukadtak tovább, úgy voltak, ahogy akkor, mikor a tömések kiestek. Nem voltam hanyag, figyeltem. Valahogy a jelenlegi fogorvosom sosem kínzott meg, pedig ő is azokat végzi el, amiket az előtte lévő, pedig mindkét hely magánrendelő, és elvileg az előző még jobban fel van szerelkezve. Nem dohányzom, nem iszok kávét, sőt, ritkán eszek édességet, szóval még esetlegesen sem lehetne felhozni, hogy roncsolom a fogaim, hisz védeni próbálom, és azt leszámítva, hogy vannak problémás fogaim, tartom magam a jó szájhigiéniához. Édesanyámnak gyönyörű fogai voltak, majd miután világrahozott engem és a testvérem, fordult a kocka, hiába ápolta a fogait, csak romlottak és romlottak, de bizonyára erre is meg van a megfelelő magyarázat. Értelemszerűen ha valaki nem ápolja a fogait, nem meglepő, ha romlik és romlik. De mint azt korábban írtam, semmi sem kötelezi arra őket, hogy olyasfajta módon bánjanak az emberekkel, ahogyan azt nem érdemlik meg. Úgy gondolom én sem érdemeltem meg, hogy a külsőmet sértegesse, hogy milyen az arcom, az alakom, és hasonlók. :) Meg azt, hogy az önbizalmam rombolja. Nem tudom az a fogorvos hány embert roncsolt még lelkileg oktalanul, de az biztos, hogy nem érdemelték meg. Ezután még jóhogy nincs az embernek életkedve visszamenni. De hát ízlések és pofonok, szokták mondani. Semmire sincs garancia, nehéz kifogni egy jó fogorvost, legyen szó körzeti, vagy magánorvosról.

#8. Továbbra is egyetértek veled. Itt nem csak a szájápolás a lényeg, hanem az is, hogy milyen módon kezelik a fogakat. Van, hogy hiába a sok fogmosás, szájápolás, gyakori fogorvoslátogatás az állapotok felmérése érdekében, ha a genetika közbeszól. :)

2017. okt. 7. 00:28
 10/22 anonim ***** válasza:
#6-os vagyok. Gyökérkezelést kezdett el, ez már az volt, amit rögtön engedtem. Jó esetben elsőre kiszed minden ideget és semmit sem érzel utána, nem ajánlott semmit. Vény nélküli fájdalomcsillapító alig használt. Ezután mentem az ügyeletre, életemben itt éreztem először fogorvosnál, hogy becsinálok a fájdalomtól. Fogott egy gyökérkezelő tűt, majd bedugta a nyitva hagyott fogba (tilos nyitvahagyni!). Ha nincs ideg, nincs gond. Itt viszont volt ideg, volt gond. Mire eljutottam volna egy rendes rendelőbe (hosszú hétvége, ünnepnap, minden összejött), addigra elhalt a fog magától, elmúlt a fájdalom. Pár alkalommal próbálkozott kezelni, de nem ment, ezért fejezte be végül egy másik orvos.
2017. okt. 7. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!