Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Ha egy fogtömésnél sok foganya...

Ha egy fogtömésnél sok foganyagot veszítek akkor annak mik a hátrányai? És mit lehet ez ellen tenni, lehet a dentint valahogy pótolni?

Figyelt kérdés

2018. jan. 10. 17:24
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem, és nekem gykrlatilag a tömött fogaim nagyrésze eltört, pont azért, mert sokat a tömés tartott, és ahogyan az elkopott 15-20 év alatt, a fognak nem maradt mi összefogja.


Sajnos hátul 4-5-öt is pótolni kell emiatt.

2018. jan. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem a fogtöméssel veszítesz foganyagot, hanem a szuvasodással. Egy jó tömés alapfeltétele, ha tiszta, steril környezetbe helyezik bele és légmentesen zár a foghoz. Ehhez pedig egyrészt az kell hogy minden szuvas részt eltávolítsanak, másrészt a légbuborékot okozó zugok elkerülése a zománcszélek lecsiszolásával.

A dentin pótlását gondolom úgy érted, mintha csontpótlást csinálnának. Ez azért nem teljesen így van, mivel a dentin nem olyan mint a többi csontszövet (inkább csak hasonlóságok vannak). Persze van olyan tömőanyag, ami kifejezetten a dentinrész pótlására való, de csak mélyebb kavitásoknál van értelme használni (és szívódik fel, mint a csontpótlás). Kisebb tömésnél így a fedőtömés túl kicsi felületen tapad a foganyaghoz - például mint egy törött vázánál: minél több darabot kell összeragasztani, annál törékenyebb lesz az egész, és túl sok ragasztóval a hibalehetőség is túl nagy.

Mély szuvasodásnál számolni kell a kompozit tömőanyagok zsugorodásával is. Mivel a tömőanyag kémiailag köt a foganyaghoz, ezért a zsugorodása idővel összeroppanthatja a vékony fogfalat (bár van amikor a tömés reped meg). Ezt ellensúlyozzák a rétegező technikák, illetve a posterior régió (dentin) elkülönítése. Ebből a szempontból a cement alapú tömőanyagok jobbak a kompozitoknál (sőt még az amalgám is).

2018. jan. 11. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ahhoz képest hogy ennyire előnytelen mégis ezt alkalmazzák leginkább. Írtál egy-két új dolgot számomra, pl. hogy összeroppanthatja a fogfalat. Ez gyakran megesik? Erről szerintem nem nagyon tudnak a páciensek.
2018. jan. 11. 23:22
 4/7 A kérdező kommentje:
Gondolom előtte azért érzékeny lesz a fog és van idő csinálni valamit.
2018. jan. 11. 23:26
 5/7 anonim ***** válasza:

*(és szívódik fel, mint a csontpótlás) - bocsánat, úgy értettem hogy NEM szívódik fel.

" Erről szerintem nem nagyon tudnak a páciensek." Nem is kell erről feltétlenül tudniuk (persze nem is kell titokként kezelni). Ez teljesen szakmai dolog és egy jó technikával elkerülhető. Csak azért írtam le, mivel a tömés során elveszített foganyagokról van szó. Ha nagyon vékony egy fal (csak pár mm-es), akkor azt felesleges (és a zsugorodás miatt kockázatos is) megtartani csak azért hogy a tömést tartsa.

Megjegyzem hogy a szuvasodás pontos mélységről (röntgen ide vagy oda) a fogorvos is csak akkor kap biztos képet, ha már minden szuvas részt eltávolított a fogból.

Hogy gyakran megesik-e? Általában akkor fordul elő ha már másodjára kell újratömni a fogat (lévén a páciens fogápolási szokásai nem javultak az első tömés után), illetve ha fogak közötti szuvasodásról van szó (fogselymezés hiánya vagy hibás technikája).

"Gondolom előtte azért érzékeny lesz a fog és van idő csinálni valamit." Ha arra gondolsz hogy vissza lehet-e fordítani a kialakult szuvasodást, ha olyan mértékű hogy már érzékenységet is okoz, akkor nem. A szuvasodást megelőző állapotot (makula cretosa) a rendszeres fogászati ellenőrzés során ki lehet szűrni és az ásványi anyagok pótlásával helyre lehet hozni.

2018. jan. 13. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
"Ha nagyon vékony egy fal (csak pár mm-es), akkor azt felesleges (és a zsugorodás miatt kockázatos is) megtartani csak azért hogy a tömést tartsa. " Hogy érted hogy felesleges megtartani, húzni érdemes inkább?
2018. jan. 13. 17:25
 7/7 anonim ***** válasza:
Mit húzni? A tömés faláról beszéltem, ami még az eredeti zománc része.
2018. jan. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!