Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Egy körzeti fogorvos miért...

Egy körzeti fogorvos miért nem tudja megcsinálni mindazt, amit egy magánrendelős fogorvos?

Figyelt kérdés
A gyakorlat hiánya miatt? Pl húzás, vagy nagyobb tömés.

2019. ápr. 11. 08:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Az én volt körzetis fogorvosom simán kiszedte a fogakat és jól be is tömte, sajnos már elment magánba, a mostani is szuperül kiszedett egy fogamat, emelővel kiemelte, nem ráncigálta.
2019. ápr. 11. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az jó. Az én körzetim nem húzza ki a bölcsességfogamat.
2019. ápr. 11. 09:01
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Orvos , orvos. Én legalábbis így gondolom.

Az SZTK-s orvos is úgyan úgy elvégezte az egyetemet mint bármelyik más magán orvos. És ez tévhit hogy a magánorvos mindig jobb...nem mindig! (Annyibol jobb hogy ő egyből tud fogadni). Az emberek abban a hitben vannak hogy hú magán orvos , bizfos nagyon jó! Vannak jók , nagyon is. De ez sztk-s orvosokrol is elmondhafó....nem azért lett valaki magán orvos mert annyira jó, hanem mert meg volt hozzá a pénze. Én nekem pl a fogorvosom (imádom , ründéri keze van, ügyes és nagyon kedves) , csak sztks alapon dolgozik és mindent tud, meg mindent megcsinál. Vannak f..sz magán dokik is, és vannak f...sz sztks orvosok is.

2019. ápr. 11. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
83%

Az én dokim pl. dolgozik magán és sztk alapon is. Ami szerintem a különbség az két dolog lehet. Az sztk alapot saját belátása szerint is hivatás tudatból csinálja, nem a pénzért. A rendelő lepukkant, folyamatos az anyaghiány és a panaszkodás, kevés a pénz, sok esetben olyan emberek tévednek oda, akiktől már akkor is elájul, ha csak beszél hozzá. Szájhigiénia teljes hiánya. Nincs motivációja, csak az, hogy olyan embereken segíthet, akik nem tehetik meg, hogy megfizessék a magánpraxist.

Mellette ott van a magánpraxisa, annyi pénzt kér egy-egy kezelésért, amennyit nem szégyell. Modern, friss, normális környezet, emberi bánásmód, korszerű eszközök, motiválható kollégák. Pénzhiánynak legkisebb hiánya sincs, nem hullik a vakolat, a páciensek is teljesen más körből érkeznek.


Egyébként tudásban sokszor ugyanazok, sőt... fenti okokból sztk alapon sokkal több oldalú lehet akár egy fogorvos, több kritikus esetet láthat.

Mivel a motiváció kisebb és nem múlik a praxisa hírneve rajta, ezért az orvos könnyebben mond nemet, küld máshoz, vagy hibázik, mint a magánrendelőjében.

2019. ápr. 11. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Foghúzás és foghúzás között is van különbség. Eltarthat mindösszesen 5 percig, de lehet akàr 55 is, millió vérzéscsillapító, 4-5 steril eszköz, több ampulla érzéstelenítő felhasználásával. Bármilyen is a húzás, a NEAK (OEP) 300 ft-ot fizet érte. Nem ennyit keres az orvos, ennyi az össz támogatás. Lássuk ebből a körzetes orvosodnak mit kell állnia: érzéstelenítő (egy ampulla mezei Lidocain ára 280 ft), fecskendő, törlések és vérzéscsillapító, az eszközök sterilizálása, a rezsi, az asszisztens bére, végül a sajátja. Világosan látszik, hogy neki minden egyes húzás ráfizetés. Hovatovább, az alapellátó fogorvos egy csomó dolgot nem tud sajnos elszámolni, mert a NEAK a szakellátásnak szavazta meg azt a terápiát. Pl ha a körzetes fogorvosodnál megnyílik az arcüreged (ez kisőrlőtől hátrafelé minden felső húzásnál potenciális veszély, nem műhiba, a te anatómiai jellegzetességed miatt történik), és képes arra, hogy azt zárja vágással, varrással, azért nulla pontot kap (holott további idő és eszközhasználat megy vele), mert a NEAK szerint ezt csak szakellátó végezheti. Ugyanez, ha pl csontot kell bontani. Lehet a körzetes orvosodnak saját zsebből vásárolt csontfúrója, de nincs joga elszámolni, így maximum magánúton végezheti.

A NEAK-nál lehet reklamálni, hogy miért van ez így, főleg olyan területeken okoz problémát, ahol nem nagyon van a vonzáskörzetben például szájsebész tb finanszírozottan, a betegnek meg nincs pénze a magánkezelést megfizetni. Ilyenkor jól jönne, ha az alapellátó orvos is megcsinálhatná, de sajnos a rendszer nem engedi (pontosabban engedi, csak nem fizeti ki).

Nem azért működik így az alapellátás, mert minden körzetes orvos direkt ki akar cseszni a lehető legtöbb páciensével. Hanem mert korlátozva van a munkájuk. A NEAK még abba is beleszól, hogy maximum mennyi kezelést csinálhat egy hónapban. Ha többet jelent le, megbüntetik. Miközben a maximum érték egy közepes 3-4000 fős praxisra van megadva, holott nem ritka a 6-7000 fős sem, de nem jelenthet le több kezelést. Nem véletlenül akarnak sztrájkolni a fogorvosok szeptemberben, de ezek után esetleg te is támogathatod a kezdeményezést.

2019. ápr. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Most szedte ki az Sztk-s két bölcsességfogam és irtó hálás vagyok neki gyönyőrüen megcsinalta, maximalisan elégedett vagyok! Kiszedte a kis szilankot, atnezte, alapos volt.a rendelő is olyan mint a privat, max nincs vizeses az előterben :-)

De nem is kerult 30e Ft-va/fog...

2019. ápr. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Bölcsességfogat csak szájsebész húzhat ki. Az plussz 1-2 év (nem tudom pontosan ) a fogorvosi elvégzése után.
2019. ápr. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Annyira szeretném tudni, vajon mi jár annak a fejében, aki késztetést érez arra, hogy mindenképpen hozzászóljon vmihez, amikor szemlátomást gőze sincs a dologról.

Nem, nem csak szájsebész húzhat bölcsességfogat. Sőt, most nagyon döbbenj meg, a bölcsességfogak húzása döntő többségében ugyanolyan, mint egy bármilyen másik fogé. Nem önmagában attól komplikált, mert bölcsességfog, és egészen nyugodtan kihúzhatja a körzetes orvos is, ha úgy ítéli meg, hogy nincs semmi egyéb nehézség, vagy nincs szükség egyéb beavatkozásra, pl csontelvétel. Szájsebész akkor húzza, ha bármi miatt oda utalja a fogorvos, de nem azért, mert jaj bölcsi fog...

Egyébként nem 1-2 év, hanem 3 év a szakvizsga a fogorvosi szak után.

2019. ápr. 13. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!