Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Nem "túl alacsony" a mi...

Nem "túl alacsony" a mi korona görbénk?

Figyelt kérdés
egy hónapja naponta 50-100 új beteg van, így 250-500 évbe telne mire mindenkin átmenne Magyarországon a korona vírus. Ha a valós számokat nézzük miszerint csak a 10% derül ki akkor napi ezer beteg, 27 év mire átmegy mindenkin, de 27 év alatt 2.160.000 újszülött születik ami plusz 6 év mire rajtuk is átmegy, 6 év alatt pedig újabbak születnek, ez egy végtelen spirál.
2020. ápr. 16. 12:43
1 2
 11/15 sadam87 ***** válasza:

Hollófernyigessel értek egyet, a halálozások összehasonlítása jobb mutatója a fertőzöttség mértékének, mint az esetszám.

Nálunk eddig hivatalosan 142-en haltak meg a járványban (és 1652 fertőzöttet igazoltak). Érdemes Ausztriával összevetni az adatokat (hasonló méretű ország, közel van, stb.), ahol viszont nagyon sok tesztet végeztek. Ott eddig 393-an haltak meg a járványban, ehhez képest ott 14 462 fertőzöttet regisztráltak. A halálozási arányban az eltérésnek több oka is lehet (ott már kezd lecsengeni a járvány, eltérő színvonalú az egészségügy, a fertőzöttek koreloszlásában is lehet különbség). Ha feltételezzük, hogy Magyarországon és Ausztriában hasonló az halálozási arány, akkor Magyarországra nagyjából 5200 fertőzött jön ki.

De valószínűleg ennél is többen vannak a fertőzöttek. Egyrészt nyilván Ausztriában sem tudtak minden fertőzöttet megtalálni. Készítettek egy felmérést egy reprezentatív mintán, ez alapján nagyjából 0,33% volt a fertőzöttség április elején. Ez azt jelenti, hogy valójában több, mint kétszer annyi fertőzött volt, mint amennyit hivatalosan regisztráltak (persze elég nagy a felmérés bizonytalansága). Ez alapján Magyarországon már jóval 10 ezer fertőzött fölött lehetünk. (Ráadásul a felmérésben olyan tesztet használtak, ami a fertőzésen már átesett személyek esetében a korábbi fertőzést nem mutatja ki.)

[link]

Emellett a járvány elején általában a halálozási ráta alacsonyabb, mint később, szóval ez nálunk még nagyobb fertőzöttségi arányt jelenthet. Persze rengeteg más tényező is befolyásolja a halálozást, illetve attól is függ, pontosan kiket számolnak be a betegség halottjai közé, szóval elég sok a bizonytalanságot okozó tényező.


"Szerintem már a lakosság 20-30%-a régen túl is esett a fertőzésen, csak nem lett azonsítva..."

Én ezt azért nehezen tudom elképzelni. Persze szinte lehetetlen pontos becslést tenni, de jelenleg nálunk az áldozatok aránya a teljes népességhez viszonyítva kevesebb, mint huszad akkora, mint a spanyol és olasz adatok. Ha nem feltételezünk nagyságrendi eltérést a halálozási rátában azokhoz az országokhoz képest (márpedig nem tudom, miért lenne így), akkor egy egyszerű arányosítással ezekre az országokra az jönne ki, hogy a teljes népesség 4-6-szorosa fertőződött meg. (Persze azt elismerem, hogy ez egy elég gyenge lábakon álló összehasonlítás, de ilyen jelentős eltérést akkor se kéne adnia.)

2020. ápr. 16. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Wadmalac ***** válasza:

"Ha nem feltételezünk nagyságrendi eltérést a halálozási rátában azokhoz az országokhoz képest (márpedig nem tudom, miért lenne így)"

Hát ha nagyságrendit nem is, de jelentős eltérés azért lehet.

Egyszerűen abból eredően, hogy ott sokkal több a magas korú ember, mint nálunk, szerintem a nyugdíjasok átlagéletkora is jóval feljebb van, mivel ezekben a déli országokban a várható élettartam is laza 10-15 évvel magasabb a magyarországinál. Persze nem most, vírusfertőzéssel, hanem általában.

Szóval sok az öreg, azok közt meg sok a nagyon öreg.

2020. ápr. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 sadam87 ***** válasza:

"Hát ha nagyságrendit nem is, de jelentős eltérés azért lehet."

Utánanéztem, nem találtam jelentős eltérést.

[link]

Itt 5 korcsoportra osztották a népességet, egyik teljes népességhez viszonyított arányában sincs nagyobb eltérés 1%-nál a két ország között. 65+ évesek aránya Ausztriában 19,44%, Magyarországon 19,5%. (2018-as adatok, elvileg a CIA adatai alapján).

[link]

A fenti wikipedia oldalon a Világbank adatai alapján adja meg az egyes országokban a korcsoportok arányát. 65+ arány Ausztriában 19,2%, Magyarországon 18,6%. (2017-es adatok).

Ausztriai korfa:

[link]

Magyar korfa:

[link]

Ezek között sem mondanám jelentősnek az eltérést. És akkor azt se felejtsük el, hogy a népesség egészségügyi állapota is számít, abban nem hiszem, hogy előznénk Ausztriát.


Ha a déli országokhoz (Olaszország, Spanyolország) hasonlítjuk a hazai helyzetet, akkor Olaszországban valóban lényegesen magasabb az idősek aránya, és a medián életkor, Spanyolországban azonban nem, az indexmundi adatok alapján a medián életkor csak minimálisan magasabb, a 65+ korúak aránya pedig egyenesen alacsonyabb a hazainál.

[link]

[link]


Annyi igaz, hogy a nagyon idősek aránya (85+) tényleg nagyobb a felsorolt országokban, mint Magyarországon. (Bár a teljes népességhez viszonyított arány még Olaszországban (kb. 3,5%) sincs kétszer akkora, mint Magyarországon (kb. 2%). Az ausztriai arány kb. 2,6%)

[link]

Szóval az eltérő koreloszlás még Olaszországban sem hiszem, hogy kétszeresnél nagyobb eltérést okozna a mortalitásban, az ausztriai koreloszlás pedig még közelebb van a magyarhoz.


" a déli országokban a várható élettartam is laza 10-15 évvel magasabb a magyarországinál."

A koreloszlás nem csak a várható élettartamtól függ, hanem például a születések számától és a be- és kivándorlástól is. Egyébként az indexmundi adatok alapján a várható élettartam Ausztriában 5,4, Olaszországban 6,1, Spanyolországban pedig 5,5 évvel magasabb a hazainál.

2020. ápr. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:

Hm, esetlegesen ezekben az országokban kevesebb a magányosan, de legalábbis fiataloktól külön élő öreg, a nagy részéhez a kis család, unoka, dédunoka szépen behordta a vírust. Nálunk ritkább az együtt lakó 3 generáció.

Ez jelenthet előnyt.

2020. ápr. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 sadam87 ***** válasza:

#14

Valóban, azt írták is, hogy Olaszországban viszonylag rendszeresen találkoznak a fiatalok idősebbekkel, míg Németországban (ahol viszonylag alacsony a halálozási ráta) lényegesen alacsonyabb a fertőzöttek életkora, mint a déli országokban.

Ugyanakkor továbbra is fenntartom azt az állítást, hogy annak az esélye, hogy Magyarországon már 20-30% megfertőződött volna, elenyésző. Természetesen sok dolog befolyásolhatja a halálozási rátát (például fontos szempont lehet az, hogy jelenleg itthon felfutóban van a járvány, és a halálozások csak késleltetve követik a fertőzéseket), de ilyen jelentős eltérést ezek nem okozhatnak.

Jelenleg Magyarországon 16 haláleset jut egymillió emberre, míg Olaszországban 367 (Spanyolországban pedig 413). Ha feltételezzük, hogy Magyarországon a népesség 20-30% fertőzött (25%-al fogok számolni), akkor Olaszországban minimum hatszor ekkorának kéne lenni a halálozási rátának, mint itthon, még akkor is, ha feltételezzük, hogy ott minden egyes ember megfertőződött (ami azért valószínűleg nem reális). Ezt én nem tudom elképzelni.

De nézzünk más szemszögből. Ha valahol esély van arra, hogy szinte minden fertőzöttet megtaláltak, az Izland. Egymillió lakosra vetítve több, mint százezer tesztet végeztek. Eddig 1754 fertőzöttből 9 halt meg (tegnapi állapot). Ez kb. 0,5% halálozási ráta. (Ha csak a lezárt eseteket nézzük, 0,69% a halálozásit ráta.)

Magyarországon jelenleg 156-an haltak meg a járványban. Ha 0,5% halálozási rátával számolunk, az 30 000 fertőzött. Még ha feltételezzük, hogy ennek csak ötöde 0,1% a halálozási ráta, akkor is "csak" 150 000 fertőzött. Az a népesség 1,5%-a.

(Egyébként talán a múlt héten volt egy felmérés, ami szerint Budapest környékén már 5% körül volt van a fertőzöttek aránya, de tudtommal erről elég kevés információ áll rendelkezésre. - konkrétan valaki megemlítette egy interjúban.)

2020. ápr. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!