Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Van itt olyan, aki 2 különböző...

Van itt olyan, aki 2 különböző fajta covid elleni vakcinát kapott?

Figyelt kérdés
Melyik kettőt kaptad, és mi volt az oka, hogy második alkalommal más fajtát kaptál, mint először?

2021. jún. 4. 18:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Itthon nem engedélyezték, hogy a két dózist különböző vakcinákból adják be. Külföldön még folyik az ezzel kapcsolatos kutatás, tapasztalatszerzés. Kialakul-e így megfelelő szintű védettség, okoz-e a vakcinák "keverése" erősebb oltási reakciót, mellékhatást, mennyi időt kell várni a különböző vakcinák beadása között a megfelelő hatáshoz, egyáltalán melyik oltóanyag melyikkel "keverhető", és hasonlók.

Olyannyira nem gyakorlat ez, hogy volt egy férfi itt Magyarországon, akinek véletlenül más vakcinát adtak a második oltáson, mint az elsőn, be is került vele a híradóba. Emlékeim szerint nem lett baja.

2021. jún. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nagyon sok országban mRNS vakcinát kapnak másodikra azok a fiatalok (40, 55, vagy 60) év alattiak, akik elsőre Astrazenecát kaptak. Úgy tudom, már kimutatták, hogy hatékonyabb védelmet nyújt ez a kombináció.

Magyarországon aki az Astrazenecától trombózist kapott, az másodikra is azt kell, hogy kapja?

Vagy aki allergiás lett az elsőként kapott oltására, vagy hosszan tartó, súlyos mellékhatást tapasztalt, az kénytelen másodikra is ugyanazt kapni? Ez komoly??

2021. jún. 6. 10:06
 3/13 anonim ***** válasza:

A vakcinainfo.gov.hu oldalon van egy "oltási kisokos", ami a covid-19 elleni védőoltásokról általánosságban íródott.

Az van benne, hogy "jelenleg nem állnak rendelkezésre adatok az oltóanyagok felcserélhetőségére vonatkozóan. Az oltási sorozat ugyanazon oltóanyaggal szükséges befejezni", illetve "a vakcina második adagját nem szabad beadni azoknak, akik anafilaxiás reakciót mutattak az első oltás alkalmazása során". (Más súlyos oltási reakciókra nem tér ki.)

Ezek szerint ha súlyos reakciód volt az első oltásra, akkor egyszerűen nem adják be a másodikat.

Tudom, hogy külföldön egyes helyes helyeken már működik a vakcinák felcserélése, de a 18 év alattiak és a várandósok oltása is előbb volt külföldön, mint itthon. Hacsak nem változtattak itthon az ajánláson, és felejtették el frissíteni az "oltási kisokost", akkor itt még az van, hogy szimplán nem kapsz második oltást.

2021. jún. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3 ez nagyon elavult lehet. Nem sokáig, és nem eléggé védettek, akik csak egy adag oltást kaptak.

Vmelyik virológus professzor mondta a rádióban, hogy nincs akadálya a vakcinák keverésének. Legalább másfél-két hónapja mondta. Nem nagyon értem.

2021. jún. 6. 15:31
 5/13 anonim ***** válasza:

Mondjuk egyébként az, hogy mit írnak le, és mi a gyakorlat, nem biztos, hogy mindig teljesen fedi egymást. El tudom képzelni, hogy van pár olyan oltóorvos, aki adott már be valakinek másodjára másik oltóanyagot.

Ha a kérdés nem hipotetikus, akkor az oltóorvosodtól vagy a háziorvosodtól érdemes megérdeklődni, mi a szokás ilyenkor, mik a lehetőségeid.

2021. jún. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

A háziorvosom szerint tilos keverni a vakcinákat. De 2 hónap után is vannak tüneteim astrazeneca után, nem akarom megint azt kapni. :(

Azt hallottam, hogy némelyik orvos hajlandó másikat adni, de ha az én orvosom nem olyan, akkor mit tudok tenni?

2021. jún. 7. 15:17
 7/13 anonim ***** válasza:

Itt egy jó hír neked, épp most engedélyezik, de csak orvosi javaslatra. Müller Cecília mondta a mai sajtótájékóztatón.


"Az oltási protokollban lesz egy fontos változás. Müller elmondta, hogy akinél az első oltást követően olyan reakció lép fel, amely alapján a kezelőorvosa másik típusú vakcina felvételét javasolja, ezt Magyarországon is lehetővé teszik. A tiszti főorvos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez kizárólag orvosi javaslatra történhet meg."


Jövő időben írnak ugyan róla, de gondolom napokon belül kiadják az új protokollt.

Itt egy link a cikkhez, mondjuk erről nem tudsz meg többet belőle, csak azért rakom be, hogy lásd, nem én találtam ki:

[link]


De ezzel is még mindig csak ott tartunk, hogy akkor kaphatsz másik vakcinát, ha az oltóorvosod is úgy gondolja, hogy érdemes. Ha ő nem egyezik bele, de te ragaszkodnál hozzá, nem tudom, hová mehetnél. Lehet, hogy megpróbálhatnál telefonon beszélni egy szomszédos körzeti orvossal, vagy a legközelebbi kórházi oltóponttal, hátha valaki veled ért egyet.

2021. jún. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

#7:

"De ezzel is még mindig csak ott tartunk, hogy akkor kaphatsz másik vakcinát, ha az oltóorvosod is úgy gondolja, hogy érdemes"


Javítanálak. Az én értelmezésemben erről nem az oltóorvos dönt, hanem a kezelőorvos, ugyanis nem bemondásra megy. Akinél olyan reakció lépett fel, ami ellenjavallata a második beadásának, azt látta orvos, minimum háziorvos, de sok esetben szakorvos. Tőlük kell a javaslat. Természetesen egyszerűbb a történet, ha az oltást a háziorvos végezte.

2021. jún. 8. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
#8 Áh, igazad lehet, ennyire nem gondoltam át.
2021. jún. 8. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszi!

Nekem a háziorvos azt mondta, hogy a Pfizer után is ilyen reakciók szoktak lenni. Az oltóorvossal nem hiszem, hogy tudnék beszélni, mert ideiglenes oltóponton voltam, ami szakrendelő, csak hétvégén lesz megint oltópont, amikor a második oltást kapnám.

2021. jún. 8. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!