Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Kényszerbetegség, fóbia, vagy...

Kényszerbetegség, fóbia, vagy jogos félelem?

Figyelt kérdés

19 éves vagyok. Kb 17 éves koromtól kezdve elkezdtem "félni" a kosztól, baktériumoktól. Úgy kell elképzelni, hogy pl. mikor hazaérek, a farmerom egyből átcserélem (ugyanis buszon/suliban ülök benne, összeszedi a koszt, amit nem akarok a lakásban széthordani), pólóval illetve pulcsival szintén ez a helyzet. Egyszerűen kellemetlenül érzem magam, ha otthon olyan ruhában ülök/fekszek le a kanapéra, amiben egész nap "kint" (értsd: nem otthon) voltam. Az ágyam hiába le van takarva, nem teszek rá semmit, se használt ruhát, se táskát. Állandóan fertőtlenítem mikor hazaérek a telefonom, és a kezem is sokszor. Az állandó kézmosásról nem is beszélve.

A barátnőm házában lévő macska-és kutyaszőrtől irtózom. Ki-be járkálnak szabadon az állatok, hoznak be minden szart és sarat. Ha megsimogatom valamelyik állatot, már egyből indulok is kezet mosni. Ha felmegy valamelyik az ágyra, konkrétan hányni tudnék.

Valamit tehetek ez ellen? Érzem, hogy túlzásba viszem az állandó öltözködést és az állato szőrétől való félelmet, de mindig kellemetlen érzés fog el a fent említettektől, rosszul érzem magam. Mondjuk az sem segít, hogy pilonidális cisztám van, és rettegek, hogy elfertőződik és begyullad. De ezt tényleg csak megjegyzésként.

Tehát van valami módja annak, hogy megnyugodjak, abbahagyjam az aggódást?



2022. dec. 5. 18:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem normális, amit csinálsz. Én is átöltözöm, amint hazaérek. Csak a férjemet nem tudom rávenni :( Most is farmerban ül a drága kanapén, még meg is festi a fekete farmerje, mégse öltözik át.
2022. dec. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem is normális. Mi se ülünk/fekszünk olyan cuccokban au ágyra, kanapéra, amiben kint voltunk. Pláne, ha orvosnál, parkban a padon, tömegközledésen voltunk. Ha bejöttünk akár az udvarról, alap a szappanos kézmosás. Szerintem ezek alap dolgok.
2022. dec. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
83%

Én is mindent így csinálok és nem vagyok germafób vagy hipochonder. Szerintem max talán kicsit túlzásba viszed pl macskasimogatás után egyből kézmosás - én ezt úgy csinálom hogy megjegyzem magamba hogy “hej, simogattad az állatot, ne nyúlj az arcodhoz, ha esztek valamit akkor menj ki kezetmosni”.

És ez működik is, ez a mentális megjegyzés.

2022. dec. 9. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
87%

Úgy látom, én leszek az első, aki ezt írja: de szerintem kicsit kényszeres, igen.

Ahogy írod, hogy 2 éve kezdődött, nagyban belejátszhat a covid para. Lényegében ebbe nőttél fel. A tinédzser/fiatal felnőtt kor elég meghatározó mindenkinek. Nem mindegy, hogy akkor milyen környezetben szocializálódunk

2022. dec. 10. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Szakemberhez fodulhatok ez ügyben? Tényleg nem akarok úgy élni hogy ilyen szinten megy a para.
2022. dec. 10. 22:40
 6/16 anonim ***** válasza:
71%
Persze, pszichológushoz. CBT fog alkalmazni.
2022. dec. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2022. dec. 11. 09:16
 8/16 NTBS ***** válasza:
53%
Részben normális.
2023. máj. 6. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
29%

A gombáid és baktériumaid nélkül már rég halott volnál. Ez tudományos tény. De egyszerűbb, ha a józan eszedre hallgatsz, az által is kiderül.


A józan ész megszűnteti a kényszerképzeteidet és a hipochondriádat, valamint a fóbiáid jelentős hányadát is.

2023. máj. 6. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
51%
Az otthoni átöltözés alapvető, mint ahogy az is, hogy az ágyra nem teszünk utcai tárgyakat. Az állatsimogatás után is kezet mos egy kultúrember. (A saját gazdája, gondolom, nem, mert neki családtag.)Az állandó tisztítgatás, telefonfertőtlenítés viszont nem az, tehát van egy kis kényszerbetegséged, ami a szorongás jele. Van okod klinikai szakpszichológushoz menni, a szorongást kell megszüntetni, nem csak a tünetet, de az utcai ruhát természetesen cseréld le ezután is.
2023. máj. 7. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!