Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Van értelme még beadatni a...

Van értelme még beadatni a veszettség elleni oltást?

Figyelt kérdés

Legalább egy fél éve történt a harapás, de inkább úgy 10 hónap környékére teszem. Akkor nem törődtem vele, viszont azóta olvastam, hogy a lappangási idő akár 1 évig vagy még tovább is eltarthat és hogy abban az országban, ahol most élek, a mai napig nagy probléma a veszettség, minden évben találnak veszett kóbor, vagy akár háziállatokat.

Így történt a harapás: egy barátom befogadott egy kutyát. Az előző gazdája azt mondta, hogy nagyon szelíd, viszont amint a haveromhoz került, kiderült, hogy mégsem annyira barátságos. Még aznap megharapott 3 embert és csak egyvalaki volt, aki közeledni tudott a kutyához, mindenki másra morgott, ha a kenneléhez közeledtek. A kutya pár nap múlva visszakerült az eredeti gazdájához és azóta nem tudjuk, mi történt vele. Senki, akit megharapott nem ment orvoshoz a történtek után, eddig mindenki jól van. Nekem a csuklóm belső felét harapta meg.


Eltérő információkat találok arról, hogy ennyi idő után hat-e az oltás és mekkora pontosan a veszély.


2017. júl. 23. 12:51
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Menjél el szerológiára, ott kimutatják, ha a vírus a véredben van.
2017. júl. 23. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
A veszettség vírusa nem a vérben van, hanem az idegekben. Az agyvelőt szokták tesztelni elpusztult állatokon. Vérteszttel nem lehet kimutatni.
2017. júl. 23. 13:11
 3/18 anonim ***** válasza:

Ha ilyen régen történt a harapás, úgy, hogy több embert is ért és senki nem lett beteg, akkor már nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy bárki beteg lesz. Az eredeti gazdája nem tudja megmondani, hogy oltott volt-e a kutya?


Melyik országról van szó? A WHO szerint mekkora a veszély foka?

[link]

2017. júl. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Ki tudják mutatni a vérből is. Nekem úgy vizsgálták. Ha elkaptad akkor már semmit nem tudnak veled csinálni,de szerintem már nem élnél ha veszett lett volna.
2017. júl. 23. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Van egyébként olyan gyógyszer amit akkor adnak be ha nem voltál védett de az állat veszett volt. Ezt 7-10'nappal a harapás után adják és akkor hatásos
2017. júl. 23. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
A vérből az ellenanyagot tudják kimutatni, tehát azt, hogy az oltás hatására védett le-e valaki. A vírust tünetmentes ember véréből NEM LEHET kimutatni és tünetmentes állat véréből sem.
2017. júl. 23. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
*le-e=lett-e
2017. júl. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

3: igen, én is arra gondolok, hogy ha több embert megharapott és eddig senki nem lett beteg, akkor valószínűleg nincs nagy baj, de közben beszéltem egy állatorvossal és szerinte meg menjek be az ÁNTSZ helyi megfelelőjéhez, ott majd megmondják, mit kell tenni. Viszont legkorábban kedden tudok menni.

Izraelben élek amúgy, a térképen ez a "nincs információ" kategóriába tartozik. Viszont minden körülötte lévő országban a legmagasabb fokú veszély van és mivel elég kicsi az ország, simán átmennek a veszett állatok. Évente 50-80 veszett állatot találnak, ezek között vannak háziállatok is, mert itt sem mindenki oltatja a kutyáit. A környező országokban nincs kötelező veszettség elleni oltás és a vadállatokat sem oltják szájon át. Viszont Izraelben az utóbbi 40 évben csak egy ember halt meg veszettségben.

2017. júl. 23. 16:07
 9/18 A kérdező kommentje:
Az eredeti gazdája hazudott arról, hogy barátságos a kutya, tehát az oltásról is hazudhat, hogy elkerülje az esetleges büntetést. Ráadásul nem találjuk a telefonszámát se.
2017. júl. 23. 16:09
 10/18 anonim ***** válasza:
Sztem már nem élnél, ez tuti nem lappamg egy évig. De miért nem voltatok dokinál? Tetanuszt se kaptál? Én attól jobban paraznék
2017. júl. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!