Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Mit gondoltok a menstruációs...

Mit gondoltok a menstruációs szabadságról? Be kéne vezetni az iskolákban?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy egyes országokban már rég bevezették munkahelyeken, valahol pedig még csak mostanában, a téma nem újdonság, de kíváncsi vagyok ki mit gondol róla. Én személy szerint nem tartom indokoltnak a több napos munkahelyi szabadságot, viszont felötlött bennem a gondolat, hogy a középiskolás lányok kaphatnának több szülői igazolásos "szabadnapot". (Sokan már általánosban elkezdenek menstruálni, de azért mondtam a középiskolát, mert addigra már közel mindenki átesik az első alkalmon.) Részben azért gondolom így, mert a dolgozó felnőtt nők nagy része fogamzásgátlót szed, ami elméletileg a görcsöket is enyhíti (ezen a téren nincs tapsztalatom), és egy munkahelyen szabikat kivenni is könnyebb, nem kell mindig orvoshoz rohangálni ha nagyon rossz a helyzet.

Én is elég görcsölős típus vagyok, már rosszul vagyok előtte 1-2 nappal, de a menzeszem első napján főleg, olyankor levegőt venni is szenvedés, fáj mindenem, hányingerem van, néha szédülök is, ilyenkor próbálom először házi gyógymódokkal kúrálni magam és pihenek, gyógyszert csak a legvégső esetben veszek be.

Én még szerencsére könnyebben átvészelem ezt az időszakot, de van olyan osztálytársam, aki gyógyszer nélkül létezni sem tud ilyenkor, egyszer korábban jött meg neki és nem volt nála gyógyszer, a nap felénél orvoshoz küldte a tanár, annyira rosszul volt szegény. De van akinek még ennél is rosszabb, egy másik lány minden alkalommal gyógyszert vesz be, és még így is pokolian szenved, hányinger, hányás, remegés, ájulás közeli állapot az erős fájdalomtól (ha nem látom a saját szememmel, es sem hiszem hogy létezik ilyen és nem tudják semmivel sem kezelni), és az orvos sem tud rá mit mondani, csak annyit hogy még fiatal, majd kinövi. És lány minden egyes hónapban szenved, mert a szülei nem igazolhattak le neki havi egy napot, orvoshoz sem rohangálhatott minden egyes alkalommal, plusz a tanárok sem lennének volna túl megértőek a hiányzásokkal kapcsolatban. Mégis mi értelme ilyen állapotban iskolába menni? Ezen a havi 1-2 napon, amikor az illetőnek fájdalmai vannak, nem tud koncentrálni, és csak a nap végét várja, teljesen felesleges napi 8-9 órát bent ülni.

Nem azt mondom, hogy minden nő szenved, szerencsés aki nem, sok sportolóról is olvastam hogy nem romlik a teljesítménye a menstruáció miatt, olyan lányokat is ismerek, akik semmilyen fájdalmat vagy tünetet nem tapasztalnak, de valljuk be, ha szétnézünk az ismerőseink körében, akkor sokkal több olyan nő van aki erős görcsökről számol be, mint aki könnyen átvészeli. Tiniként még a fájdalom miatti hányás is normálisnak számít, ami szerintem röhejes, csak azért mert sok lány átéli, még nagyon nincs rendben hogy ilyen állapotban is elvárják tőlük hogy teljesítsenek.

Havi egy napot szerintem oda kellene adni a lányoknak, aztán aki ki akarja venni az kiveszi, aki nem akarja, az ugyanúgy bejár. Nem hiszem hogy ez igazságtalan nemek közti diszkrimináció lenne, vagy hogy visszaélnének vele egyesek, hiszen aki lógni szeretne, az úgyis megoldja máshogy, viszont aki nem olyan típus csak szüksége lenne néha egy pihenőnapra a fájdalmai miatt, annak ez hatalmas megváltás lenne.

Ti mit gondoltok erről? Engem már mondhatni nem érint, hiszen úgyis nemsokára ballagok, de ettől függetlenül támogatnék egy ilyen kezdeményezést.



2020. márc. 1. 14:27
 1/8 anonim ***** válasza:
20%
Aki annyira rosszul van, hogy nem tud suliba menni, elmegy orvoshoz, aki igazolja. Aki meg elég jól van ahhoz, hogy iskolába menjen, még mindig kap felmentést tesiből, ha kell. Mit kell ezen reformálni?
2020. márc. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
47%
Durva esetekben a tiniknek is felírják a fogamzásgátlót. És van, aki ilyen-olyan okokból felnőttként sem szedheti. A suliban csak meresztik a sggüket az iskolások (nem, nem voltam rossz tanuló és nem, nem valami gyenge suliba jártam, de a munkához képest a suli csak sggmeresztés a javából), maximum a tesióra ami necces, de a legtöbb helyen megértően állnak hozzá és nem kell tesizni. Persze el tudom képzelni, hogy van, ahol nem. Mindenesetre én úgy gondolom, épphogy a suli alól nem kéne a felmentés, munkahelyről viszont igen. Vagy is-is. Erre lehet mondani, hogy ki lehet venni úgy a szabadságokat, csak akkor vagyunk a diszkrimináció témájánál, hogy akkor én az X nap szabadságomat erre kell kivenni, havi 1-2 napokat, a férfi kollégák meg összefüggően kiveszik a napokat és nyaralnak, stb...
2020. márc. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
81%
Egyenjoguság van elvileg, miért járna a nőknek több szabi miközben a fizetés az legyen egyenlő a férfi társaikéval. Nem vagyok nőgyűlölő sőt, de ne essünk már át a ló túloldalára ezzel a nagy pc meg libsi szarral. Egyébként igen, ha nem bírja ki akkor eddig is kiírhatta a doki..
2020. márc. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
55%
#3: persze hogy kiírathatja,l magát, csak a munkaadó nem feltétlenül fogja ezt eltűrni, amíg ez neki nem kötelessége.
2020. márc. 1. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

# Diákként én a munkahelyekről semmit nem tudok mondani, de egyes munkák persze fizikailag megterhelőbbek a többinél, és azt is el tudom képzelni, hogy sok munkaadó nem tolerálja ha valaki minden hónapban szabadságot vesz ki ilyenkor, tehát a munkahelyi felmentés is indokolt lehet.

Viszont azt sokan nem veszik figyelembe, hogy az iskola nem csak annyiból áll, hogy egész nap ülünk és nézünk ki a fejünkből. Én vidéki vagyok, összesen minimum napi 2 órát utazok az iskola miatt, és az első napon egy tömött buszon fáradtan sokkal inkább felerősödnek a tünetek, fájdalom, hányinger, szédülés, és ha leülök akkor még én vagyok a szemét, mert fiatalon mi az, hogy nem vagyok képes állni. Az időmet pedig nem szeretem pazarolni, ha egész nap csak bambulnék akkor kénytelen lennék órákat tanulni otthon, ezért tanórákon én figyelni szoktam, ezzel is megkönnyítve a saját dolgomat. De ha mindenféle próblémám van, akkor sokkal nekezebb koncentrálni, arról nem is beszélve hogy nekünk a testnevelés tanárunk sem elnéző típus, évi 3-4 alkalma mindenkinek van hogy a padon ücsörögjön, de ezután csak az kap felmentést, akinek orvosi igazolása van. (És az sem könnyíti meg a dolgunkat, hogy minden nap van tesi.)


Az orvoshoz mászkálás nem lenne rossz ötlet, de a gyakorlatban szerintem nem nehéz elképzelni, hogy nem túl működőképes. Nálunk egy forgalmasabb napon 2-3 órát kell várni a háziorvosnál, ami az otthon töltött nap közel felét elvenné az oda-vissza mászkálással együtt, plusz sem az orvos, sem a tanárok nem örülnének neki, ha 4 hetente igazolásért mászkálna a gyerek..


#3 Egy ilyen felvetést libsi sz*rnak titulász, de fordított esetben egyből más véleményen lennél. A szavaidból valami olyasmi hozzáállást veszek ki, hogy "már kiharcoltátok az egyenlő fizetést, mégis mi kellene még?" Egyes munkahelyeken még mindig kevesebb fizetést kapnak a nők mint a férfiak, holott olyan okok miatt amikről nem tehetünk, nekünk nehezebb dolgunk van. És ha már a fizetésnél tartunk, évente legalább 15-20 ezer megy el tamponra vagy betétre, és akkor még a görcsoldó gyógyszerekről még nem is beszéltem (ami minimum 10 ezer évente), mert egyeseknek ez nem csak kényelmet jelent, hanem azt, hogy ki tudjanak kelni az ágyból. Mégsem azt mondom, hogy a nőknek több fizetés járna emiatt, már az is nagy segítség lenne, ha havi egy szabadnapot kaphatnánk. Mert az úgy tényleg nem igazságos, hogy egy férfi nyaralásra vegye ki azokat a szabadnapokat, amiket egy nő kényszerből vesz ki az állapota miatt, és ezzel nem hiszem hogy átesnék a ló túloldalára.

2020. márc. 1. 16:02
 6/8 anonim ***** válasza:
36%
Hát akkor meg alapból nemfognak nőket alkalmazni, az jobb? Persze nem a szaktudás számít,minden munkahely és film kötelező tartozéka egy nő, egy néger, egy bzi meg egy nyomorék mert így pc.
2020. márc. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"egy forgalmasabb napon 2-3 órát kell várni a háziorvosnál, ami az otthon töltött nap közel felét elvenné az oda-vissza mászkálással együtt"

És? Nem lenne ez még mindig jobb, mint órákat utazni a suliba, ott meg tesizni, dogákat írni, felelni, stb.? Ha nem, akkor lehet menni suliba. Vagy legalább bevállalni az igazolatlan órákat.


"sem az orvos, sem a tanárok nem örülnének neki, ha 4 hetente igazolásért mászkálna a gyerek"

Hát ha nekem úgy fájna mindenem, ahogy írod, tökre nem érdekelne se a dokinak, se a tanároknak a lelki élete, hanem igenis mennék 4 hetente az igazolásért.

2020. márc. 1. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
29%
Hmmm ha jobban belegondolok akkor van valami igazságalapja amit mondasz. De sajnos sok esetben megbukik szerintem. Gondolj bele. Ha mondjuk havi pár nap szabadságot kötelező lenne kiadnia a nőknek a munkáltató, akkor sokkal kevesebb esély lenne arra hogy felvegyen egy nőt. Mivel kiad mondjuk havi 3 napot az éves szinten több mint egy hónap MUNKANAP tehát az egy hatalmas munkaerő kiesés. És mondhatja az összes nő hogy de ez elviselhetetlen ez borzalmas mert igen én nem tudom hogy milyen érzés de én még senkin sem tapasztaltam azt hogy bármikor is hazaküldjék, szédülne, látszólag nagyon rosszul lenne, és különben elég jól ki tudom szúrni ha valakinek egy kisebb baja is van. Úgyhogy amit mondtál azt nem tapasztaltam még. Meg mindenkinek megvannak a saját problémáik. Nem csak az van hogy a nőknek milyen rossz... És ha nagyon szükséges akkor el lehet menni az orvoshoz hogy írjon ki néhány napra az max pár óra, de az még mindig jobb minthogy ahogy említetted 2 óra az út és ott ülsz benn a suliban sok sok órát. Úgyhogy én hülyeségnek tartom ezt a felvetést. És most lehet rám mondani azt hogy nőgyűlölő vagyok meg hasonlók de ez nem igaz. Igenis tisztelem és szeretem a nőket, de van ami engem is felbosszant és az az amikor "jajj nekünk nem jó","elnyomnak minket","nem vagyunk egyáltalán egyenlőek","nekünk nőknek sokkal nehezebb az életünk mint a férfiaknak" (ez utóbbi miatt vagyok a legidegesebb) azt nehezen tudom elviselni és elmenni mellette szó nélkül.
2020. máj. 2. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!