Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCO-s nők: Titeket hogy...

PCO-s nők: Titeket hogy kezeltek? Milyen vizsgálatokat végeztek? Elküldtek endokrinológiára? (részletek lent)

Figyelt kérdés

Tavaly decemberben hagytam abba a fogamzásgátló szedését,és idén március óta nem menstruálok.A nőgyógyászom először megpróbálta Norcoluttal meghozni a menzeszemet,ez kétszer sikerült is,de Norcolut nélkül nem jött, és nem jön meg a mai napig sem.Egyszer Clostilbegyt-et is felírt,az sem segített.A fizikális tünetek(acnés bőr,szőrösödés,stb.),a vérvizsgálat eredménye (magas tesztoszteron,rossz LH/FSH arány,stb.),és a tegnapelőtt elvégzett hüvelyi ultrahang egyértelműen kimutatta,hogy PCOS-m van.Felírtak újra Norcolut-ot,hogy meghozza a menzeszemet,és Cypromix fogamzásgátlót,amit a vérzés első napjától kell szednem.Ez mind nagyon szép és jó,hiszen a fogamzásgátló elsorvasztja majd a cisztákat,és látszólag normálisra állítja a ciklusomat,viszont az orvos -habár szóban említette a szükségességét,és én is külön kértem- nem utalt be endokrinológiai kivizsgálásra,hogy kiderítsék a kiváltó okokat...Szerintem ez így nem egészen szakszerű hozzáállás, minimum egy inzulinrezisztencia vizsgálatot kellett volna végezni...


PCO szindrómás nők: Nálatok milyen vizsgálatokat végeztek el? Voltatok endokrinológusnál? Végeztek inzulinrezisztencia vizsgálatot (terheléses vércukor)? Én már azon gondolkodok,hogy megpróbálok a háziorvosomtól beutalót kérni... Kérlek osszátok meg a Ti tapasztalataitokat!


Előre is köszönöm: 25/L


2010. okt. 22. 00:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

szia, én nem PCOS-es vagyok, hanem mezei cukorbeteg, de sok IR-essel találkozom (van egy cukorbetegoldalam a neten).

Én is épp javasolni akartam neked a vércukorvizsgálatot, mert nagyon sok PCOS-est kezelnek cukorbetegségre felírt gyógyszerrel, ill. diabéteszes diétával.

A helyedben mindenképpen kérnék háziorvosi beutalót vérvizsgálatra.

2010. okt. 22. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Majdnem egyidős vagyok veled, és teljesen egy cipőben járunk! Sosem volt rendszeres a vérzésem, 17-18 éves koromban kaptam fog.gátlót, szedtem 24 éves koromig, abbahagytam, négyszer megjött utána, utána fél évig semmi, egyszer megjött, aztán megint semmi, szóval tudom, miről beszélsz. A hüvelyi ultrahangon rég látszott a policisztás ováium képlet, de szerencsére kaptam beutalót endokrinra.


Volt vérnyomásmérés, súlymérés, EKG, megtapizták a pajzsmirigyemet és kaptam beutalót hormonvizsgálatra és terheléles cukorra.


A hormonjaim mindenütt határértéken belüliek, a tesztoszteron felső határérték közelében van, peteérés nyista. A cukrom, inzulinom tökéletes, a sima is és a terheléses is. /Én sem értem.../ Ennek ellenére kaptam metfomint, az endokrinológus azt mondta, elvileg nincs rá szükségem, de segítheti a peteérést és a fogyást. De ha nem bírom, nem muszáj szednem.


No nem is szedtem sokáig, mert elég erős hasmenést okozott. Nem is csináltam semmit jó darabig, vérzés persze nem volt sehol.


Most augusztaban mentem újra nőgyógyászhoz, ezúttal egy másikhoz. Tőle kaptam megint metformint, mondta, hogy szednem kell, nem opcionális, ahogy a belgyógyász mondta és írt fel Dienillét is (Ez is anriandrogén hatású fog.gátló).


Mondtam, hogy majd szeretnénk babát, nem rögtön, de a köv. években. Azért kaptam a fog.gátlót, hogy visszanyomja a tesztoszteront, plusz ha majd abbahagyom, pár hónapig megnő az azonnali teherbeesés esélye. Nálam a fő cél most, hogy javítsak a testsúlyomon, fogytam már, de még sokat kéne.


Neked van súlyproblémád?


Ha bármi kérdésed van, írj egész nyugodtan, akár ide, akár privibe!


Üdv!


26/N

2010. okt. 22. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 20 éves koromban megállapította a doki, hogy PCOS-m van. Fog.gátlót írt, amit pár év után abbahagytam. Nekem 2 hónap után rendesen megjött, igaz, nem 28 naponként, de rendszeresen. Pár év múlva drasztikusan megváltoztattam az étkezési szokásaimat, de nem emiatt, nem tudtam, hogy van köze hozzá, egyszerűen egészségesebben akartam kajálni. Tavaly, 32 évesen egy másik doki teljesen tisztának diagnosztizált.


A diétát mindenkinek javaslom.

A szakrendelésre viszont próbálj meg bejutni, ha másképp nem megy, keress egy másik nőgyógyászt. Igazság szerint nekem senki se mondta, hogy mekkora baj a PCOS, a barátnőm képtelen teherbe esni, pedig már műtötték is. Ha tudtam volna, én is elmentem volna mindenhova.

2010. okt. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 14 évbe telt, mire kiderítették mi bajom, mert nekem nem volt szőrösödésem, csak enyhébb tünetek ,vele viszont sok érdekes dolog, cukoréhség, nagy gyulladt pattanások az arcomon és folytonos nőgyógyászati panaszok, nagyon erős hasi fájdalom és vérzészavar a fogamzásgátló mellett.Engem a nőgyógyász, miután az ultrahangon észrevette, hogy tele van cisztával a petefészkem, mondta, hogy ő erre nem adhat gyógyszert, mert ez endokrinológia, de ne menjek, mert csak nyűggel jár stb...hát én nem hagytam annyiban, elmentem dokihoz,aki írt beutalót terheléses vérvételre és pajzsmirigy vizsgálatra.ÉS bár a pajzsmirigy eredményem, csak alig volt alacsony, a terheléses vérvétel eredménye nem volt túl jó.Azt mondta a doki, hogy ha 40 éves lennék, akkor jó lenne, de csak 26 vagyok és ez nem jó. Kapok egy olyan gyógyszert, amit a cukrosok és mellé egy pajzsmirigy gyógyszert és lekopogom, de azóta nincsenek tüneteim. Az arcom szebb, mint valaha, nincsenek fájdalmaim. A fogamzásgátlót, amit eddig szedtem, nem kellett abbahagynom(Sensonette).

Plussz a belgógyász egy csomó kérdést tett fel, amiről mint kiderült mind tünet volt csak eddig nem is gondoltam rá.pl. gyenge körmök, hajhullás, bőrhámlás, hangulatzavarok, cukoréhség.És előírta a cukrosok diétáját is napi 180 g szénhidrát maximum.

2010. okt. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nagyon furi az esetem azt hiszem...kicsit hosszú lesz, bocsi:D


Azért mentem nődokihoz, mert félévenként kb egyszer volt menstruációm. Emellett szőrös vagyok, mint egy yeti..:S Pattanásaim nem igazán vészesek, és nem elhízott vagyok, hanem kifejezetten sovány. (162 cm/46 kg).

Ultrahangon látta a cisztákat, és kért hormonvizsgálatot (tesztoszteron, LH, FSH, prolaktin, ösztrogén, progeszteron). LH FSH arányból szintén PCOS-nek néz ki, a tesztoszteron magas...


Azt mondta, a magas tesztoszteronra csak fogamzásgátlót tud felírni. Így inkább elmentem endokrinológushoz.


Az első kért még inzulinrezisztencia meg cukorvizsgálatot + TSH (pajzsmirigy) vizsgálatot. Minden tökéletes volt, így mondta, hogy a metformin felesleges. Fogamzásgátlót tud adni...


Közben volt időpontom egy másik dokihoz is, gondoltam sokat úgy sem veszíthetek, max 6 havi fogamzásgátló receptem lesz a végére:D:D

Nah ő nem írt fel, hanem kért kontrollt, + TSH, T3, T4, kortizol, DHEA-S, SHBG vizsgálatot.


Jah és közben szedtem barátcserje kapszulát, mert azt hallottam, az jó:)


Eredmény: tesztoszteron magas, prolaktin icipicit magas, TSH alacsony, korizol magas...

Adott pajzsmirigyre gyógyszert, és átpasszolt egy professzornak:D


Nemrég voltam nála, adott tesztoszteron szint csökkentő gyógyszert, de ez nem fogamzásgátló...

Mint kiderült, prosztatabetegeknek írják fel, elvileg nők nem szedhetik:D (bíztató:D) De már úgy vagyok vele, hogy ha professzor, akkor csak ért hozzá...remélem:S


Úgyhogy most várom, hogy legyen vmi, és két hónap múlva megyek kontrollra..

2010. okt. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Engem kb. fél éve kezelnek ezzel a betegséggel. Elsőnek egy női magazinban olvastam erről a PCOS-ról. Ott részletesen leírták a betegség tüneteit és észrevettem, hogy túl sok az egyezés. Kivétel volt ez alól a menstruációs zavar. Így hát én kis naív, elkönyveltem magamban, hogy biztos nincs ilyen betegségem. Teltek az évek (kb.2), mikor a menzeszem megváltozott, kevesebb lett hónapról hónapra, végül ki is maradt. E mellett pedig a többi tünet (főleg a hízás) fokozódott. Ekkor újra leültem a net elé és bővebben olvasgattam a pcos-ról. Mondanom sem kell, hogy ott és akkor diagnosztizáltam a betegséget magamnál. (tudom nem helyes)

Úgy döntöttem, hogy nem nőgyógyhoz megyek (hosszú, hogy miért), felkerestem egy profi magán endokrinológust. Elmondtam a tüneteket, már akkor mondta, hogy pcos gyanús. Csinált egy vérvizsgálatot és elküldött uh-ra. Az uh-n semmit nem talált a doki, de a laborom alapján elkezdte az orvosom a kezelést. Ja igen, az inzulinrezisztencia nálam is megvan. Végül merckformint xr-t kaptam és 3 hónap alatt jobbak lettek az eredmények, picit fogytam is. Pont most a héten voltam kontollon. Várom az eredményeket, mert lehet, hogy most a pajzsmirigyemmel is probléma lesz. Nekem a gyógyszertől nem volt semmi bajom, de azt hallottam, hogy sokan szenvednek tőle.

Hát az tuti, hogy nem egy influenza, amiből két hét alatt felgyógyulsz. Nagyon sokat számít, hogy milyen orvoshoz mész, de én azt ajánlom, hogy olyanhoz aki ír fel metformint. Tudtommal ez a legjobb megoldás rá. Nőgyógyászhoz nem megyek ezzel a betegséggel, bár tesztoszteronra jó lenne egy kis fog.gátló, :D de azt nem írtak fel anno, mert trombózisra hajlamos vagyok. :S Szóval úgy érzem ,hogy a megfelelő kezelést megkapom az endokrinológustól is (aki szintén azt mondja, hogy ez nem nőgyógyászati betegség, csak van köze hozzá)

Sok kitartást és minden jót kívánok neked!

Üdv

2010. okt. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Hú,nem is gondoltam,hogy ilyen sok választ kapok (sajnos,hiszen ez azt jelenti,hogy sokakat érint ez a probléma:()!Köszönöm,hogy megosztottátok a tapasztalataitokat!


tegnap 07:41-es: Igen,van sajnos súlyproblémám, bár a BMI-m szerint (28) még csak a túlsúlyos kategóriába esek.A fogamzásgátló szedése előtt normális volt a súlyom,a szedése alatt 25 kilót(!!) szedtem föl,amikor abbahagytam, 10 lement szinte azonnal,de amióta nem menstruálok,megint felszedtem jó pár kilót:(


tegnap 10:15-ös: a nagy gyullad pattanások az arcom két oldalán és az államon nálam is megvannak,ahogy a csillapíthatatlan cukoréhség is:(Sokszor már émelygek az édességtől,mégis azt kívánom:(


A válaszokból úgy tűnik,szinte mindenkit elküldtek endokrinológiára...Hmm...Nekem a nőgyógyász,mint említettem, nem adott beutalót,hanem megint Norcolut+E-vitamin szedését írta elő,és azt mondta,hogy ha nem jön meg a Norcoluttól,csak akkor menjek vissza és akkor ad beutalót endokrinológiára...Mivel eddig a Norcoluttól mindig megjött -és ezt ő is tudja- nekem kicsit olyan "lerázásnak" tűnik ez az egész... A háziorvosom meg azt mondta,ő nem ad beutalót endokrinológiára, kérjek a nőgyógyásztól... Esküszöm,nem értem,hogy ha valakinek tényleg van valami gondja,és ezt több vizsgálat is alátámasztotta már,miért kell könyörögni egy beutalóért/részletesebb kivizsgálásért... Fogalmam sincs kihez forduljak,kitől kérjek endokrinológiára beutalót... Vagy nyomjak egy borítékot valamelyik orvos zsebébe? Szégyen...:(

2010. okt. 23. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!