Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Nem furcsa, hogy a nőgyógyászo...

Nem furcsa, hogy a nőgyógyászom azt mondta, hogy a cypromix nevű fogamzásgátlót a menstruáció 5. napján kezdjem el szedni?

Figyelt kérdés

Az előző nőgyógyászom az első napot mondta és úgy is kezdtem el akkoriban,de,ha jól emlékszem még a betegtájékoztatóban is ez áll... és mit csináljak,ha nekem nincs is meg 5 napig?

Egyébként a PCOS-ám miatt kell szednem sajnos,de még azt sem értem,ha nincs is menstruációm ,akkor,hogyan tudom elkezdeni a gyógyszert 1általán?

Ilyenkor nem hormon injekciót szoktak adni?

Bocsi a sok kérdésért.Köszönöm előre is!


2012. febr. 5. 03:40
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

- Hormon injekciót csak akkor szoktak adni, ha gyermeket szeretnél és a klomifén tablettás kezelés (Clostilbegyt) nem vezetett eredményes peteéréshez - jelenleg a gyógyulásod szempontjából egyáltalán "nem fontos", hogy szabályosan ovulálj, ez csak majd a későbbiekben lesz az, amikor babát szeretnél. Mindeddig az orális fogamzásgátló a szokásos terápia, ezen belül is a Cypromix egy férfi nemi hormon szintet csökkentő hatással is rendelkezik, tehát a PCOS egyéb kellemetlen tüneteit is hatékonyan csökkenti (pl. fokozott szőrnövekedés, pattanások, stb).

- A menstruációd 5. napja = a ciklusod 5. napja.. néha picit pontatlanul fogalmazunk, de az orvos/gyógyszerész is ember :P Tehát ha neked 2-3 napig van vérzésed, akkor is menzeszed első napja a ciklusod első napja és az ehhez viszonyított 5. napon kell elkezdened a gyógyszert szedni.

- Picit fura, hogy az 5. napot mondta, de egyáltalán nem tartom szokatlannak. PCOS-nál van egy olyan jelenség, hogy a petefészkek túl reaktívak lehetnek, ezért pl. a klomifént is 5 nap "csúszással" és kisebb dózisban szokták indítani náluk, de mivel a GYK-s válaszadók 99,9%-hoz hasonlóan én sem vagyok nőgyógyász, így nem tudok rá válaszolni :) Gondolom, előtte csináltatott teljes vérképet hormonszintekkel, ill. látta egy ilyen leletedet? Egyébként nyugodtan kérdezz rá erre az orvosodnál - sőt inkább csak őt kérdezd, mint minket itt, mert ha van is esetleg olyan válaszadó, akinek a PCOS a szakterülete, az sem ismeri teljesen a betegséged lefolyását és a szedett gyógyszereidet. Tőle kérdezd meg azt is, hogy mikor kezdd a Cypromix szedését - "látatlanban" azt mondanám, hogy ha mondjuk 2-3 havonta menstruálsz, akkor várj meg vele egy ciklust, ha pedig egyáltalán nem menstruálsz, akkor kezdd el szedni akármikor.. de szerintem az a legbiztonságosabb, ha rendelési időben felhívod (a telefonszámát megtalálod a recept fejlécén).

2012. febr. 5. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
31%

nekem nem tetszik, amikor orvosok a menstruációs problémákat egyszerűen fogamzásgátlóval elintézik.

attól még megmarad a betegség is, meg ha majd szülni akar a nő a problémák is.

2012. febr. 5. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha egyáltalán nincs vérzésed (nekem pl. félévente-évente van egy, arra meg aztán várhatnék, akkor bármikor el lehet kezdeni.


71%-os: Nekem sem tetszik. De sajnos jelenleg a PCO-val az orvosok sem tudnak mit kezdeni.

Én is ezzel küzdök, de nincsen inzulinrezisztenciám, ezért nem adhat rá a doki metformint, mert nincs értelme.

Gyereket MÉG nem szeretnék, legalább 3 évig, ezért peteérést serkentő gyógyszert sem adat, mert akkor kimerül a petefészkem.

Viszont ha vmivel nem távolítja el a cisztákat a petefészkemből (amire gyakorlatilag csak a fogamzásgátló van), akkor teljesen tönkre megy az egész, és a büdös életben nem lehet belőle kihozni semmit.

Sajnos ez van. Pedig a dokim próbálkozott, hátha van más megoldás.

2012. febr. 5. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat,azért nekem segítettek.Sajnos én is már a második nőgyógyásznál járok és csak a fogamzásgátló marad....:S Én sem vagyok cukorbeteg,bár terheléses cukorvizsgálaton még nem jártam.Én annyira nem szeretnék szedni fogamzásgátlót...:(Majd tervezem az endokrinológushoz menetelt is.Nagyon köszönöm még egyszer.Akkor felhívom a nőgyógyászomat is.
2012. febr. 5. 13:14
 5/10 anonim ***** válasza:

A metforminnak ir nélkül is van értelme, szélmalomharc lenne ismét leírnom, hogy miért: az amerikai kezelési protokoll szerint már az ir nélküli pco is indok a metformin kezelésre (arról nem is beszélve, hogy általában az itthon használt inzulin határértékek már nem is állják meg a helyüket, az éhgyomri pl. 25-ig normális itthon, egyébként 3-4 fölé nem kellene mennie).


A fogamzásgátlónak viszont sajnos nincs effektíve semmilyen hatása: megállítja a ciszták képződését egy időre, a tapasztalat viszont az, hogy a gyógyszer abbahagyása után a gátlás alól felszabaduló, "túlműködő" petefészkek miatt a gond kétszer olyan erősen is visszatérhet.


A hormoninjekció asszisztált reprodukcióhoz kell(het).

2012. febr. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Egyébként a diéta és a mozgás mindenképpen segít, a kezelésnek ez a 2/3-a, de egyébként lehet találni itthon is olyan endokrinológust (pl. Mensmentis), aki helyén tudja kezelni a problémát, ért az eredmények kiértékeléséhez, és tisztában van a Metformin adagolásával.


A helyes kezeléssel abszolút kordában tartható betegség, nekem 60-70 napos ciklusokból csinált hála Istennek 1,5 év alatt a mozgás+diéta 30 naposokat, azután a Metformin 2 hónap alatt 28 naposokat, és a ciszták is eltűntek. A tb-s orvos szerint jók voltak az inzulineredményeim, túlsúlyom meg nem volt, csak épp a magándoki szerint abszolút nem voltak jók a laborok. Így -ismét hála Istennek- mire nekiláttunk a babának már jóformán semmilyen gondom nem volt. De ez Isteni szerencse, plusz van a közelben Mensmentis, a férjem is orvos, és ő is utánajárt, nem hagyta annyiban, így hála az égnek megoldódott. Nem igaz, hogy nincs rá gyógyszer - elavult az itthoni kezelési protokoll...


Én azt javaslom, hogy amennyiben tudtok, keressetek endokrinológust innen: [link]


És sok más hasznos infót is találhattok.


Szép napot mindenkinek!

2012. febr. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Nem furcsa, feltehetően csak jót akart az orvosod. Én másik gyóygszert szedek, PCOS-em sincs, ám nekem is a ciklus 5-ik napján javasolta kezdeni. Egyszerűen azért, mert ha az első napon kezded beszedni, akkor valamivel rövidebb lesz 28 napnál az első bogyis hónap ciklusa, míg ha az 5-ik napon kezded el a legelső levélt szedni, akkor az első tablettás levélnél is nagyobb eséllyel lesz 28 nap körüli. Nekem gyóygszer előtt, pont 28 napos volt a ciklusom, így örültem, hogy gyógyszer szedést ha 5-ik napon kezdem el, akkor nem lesz hirtelen egy hónapra rövidebb. De ha első napon kezded szedni, az sem gond, de akkor csak a második levél végére éred el a kb. 28 napos vérzési ciklust. Viszont ha a tabletta szedést nem az első, hanem a ciklus ötödik nap kezdted el, akkor kell még egy darabig kiegészítő fogamzásgátlás is!


Ha PCOS miatt írtak fel tablettát, akkor tudnod kell, hogy ez csak tüneti és nem oki kezelés. Tehát az életmódváltást nem tudod megúszni, hiszen a tabletta csak konzerválja a problémát, szedése abbahagyása után atünetek is visszatérnek. Sok PCOS-nél kiderül inzulinrezisztencia is, tehát arra is kell figyelni, hogy étkezésben ne legyen túlhangsúlyos a sok szénhidrát fogyasztás, ne nassolj csokikat, chipset, stb. Megfelleő diétával metformin szedése is kiküszöbölhető. Pattanások állapotán meg a tej elhagyása, mérséklése is segíthet. És amúgy is, egy pohár tej glikémiás indexe nagyon magas.


az inzulinrezisztenciát az éhgyomri vércukor nem mindig mutatja ki, célszerű terheléses cukorvizsgálatot kérni. A PCOS-sok zöménél tudtommal inzulinrezisztencia kiderül!


Az orvosod a gyógyszered szedését jól ajánlotta, de ajánlott-e PCOS-re életforma váltást is? Mert anélkül csak álmegoldás a tabletta szedés.

2012. febr. 7. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat,aranyosak vagytok,hogy próbáltok segíteni.:)Igen ,hál Istennek megyek cukorterheléses vizsgálatra is holnap.Meg tudom,hogy életmódot is váltanom kell.Csak annyira nehezen veszem rá magamat...:(

de igyekszem most már!

köszi még egyszer!:)

2012. febr. 8. 15:57
 9/10 A kérdező kommentje:

Attól a válaszolótól szeretnék kérdezni,aki a Mensmentis-t ajánlotta.Próbáltam írni neked,de sajnos nem lehetett.Azért szeretnélek téged kérdezni,mert úgy látom te jártas vagy ebben a betegségben.Szóval tegnap meg ma készen lettek a labor eredmények.Elvagyok keseredve,mert a terheléses teljesen jó lett,aminek persze örülnöm kellene ,de azt hittem ha meg lesz azok ok könnyebb lesz kigyógyulni.A hormon eredmények meg szinte mind jók kivéve a totál tesztoszteron...(az magasabb)Így már végképp nem értem mi lehet a bajom...:(

Szerinted menjek el egy magán endokrinológushoz vagy felesleges és marad a fogamzásgátló...?

2012. febr. 14. 16:29
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi előre is!
2012. febr. 14. 16:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!