Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » 14 évesen 18-20 napos ciklus....

14 évesen 18-20 napos ciklus. Mit csináljak? Valaki tud választ adni a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

2010 októberben jött meg először, majd nem is aggódtam, mert rendszertelenül jött meg kb. 1 éven keresztül, de úgy ősz óta szinte folyamatosan 18-19-20-21 napra jön meg. Anyukámmal nem szeretek, nem szoktam ilyenekről beszélni (most nem fogok oldalas magyarázatba, hogy miért), és nőgyógyászhoz sem szeretnék menni így. A vérzésem 5-6 napig tart, de nem sok, 1-2 betét elég naponta, a hasam nem szokott görcsölni (esetleg egy kicsit), a fejem sem fáj, tehát semmi kísérő tünetem nincsen.

Alapvetően én nem bízok sem az orvosokban, sem a gyógyszerekben és szeretném ezeket elkerülni. Nem tudom eldönteni, hogy egyébként probléma-e, ha most 21 helyett mondjuk 20 napos a ciklus? Miért pont ide rakták a határt? Most biztos jót tesz az nekem, ha (szerintem kizárt, de) elmegyek orvoshoz és felír valami tablettát, ami szabályozza a hormonjaimat? Vérszegény szerintem nem leszek, hiszen alig vérzek valamit, az iskolaorvos (aki be is akart utalni nőgyógyászhoz) azt mondta, hogy ez a probléma állhat fenn. Lehet az az oka ilyen rövid ciklusnak, hogy sok (3-4 liter)folyadékot megiszok egy nap? Ha muszáj lenne valamit szednem, akkor van olyan, ami 100%-ban növényi?

Egyébként arra is gondoltam, hogy lehet, hogy lelki oka van. Nem a stresszre gondolok, mert az nem hiszem, hogy nagyon fennállna nálam. Hanem arra, hogy újabban mindig aggódok, hogy jajj istenem húzzam már ki a 21. napig, és erre megjön.

Keresgéltem a neten, de nem nagyon találtam semmit, akik hasonló problémákkal küzdöttek, azoknak mind azt ajánlották, hogy menjenek nőgyógyászhoz és kész.


2012. febr. 8. 21:03
 1/4 anonim ***** válasza:
63%

Hogy számolod a ciklust?

Azért kérdezem, mert normálisan a vérzés első napjától a következő vérzés első napjáig tartó időszakot nevezzük ciklusnak. Sokszor találkoztam már olyannal, hogy vki azt hitte, a menzesz végétől a következő vérzés elejéig kell számolni.

Ha rosszul számolod, és 18-20 nap van az egyik vérzés vége, és a következő eleje között, akkor arra még rájön az 5-6 nap vérzés, ami már 25-26 nap, ami normálisnak tekinthető.


Ha jól számolod, akkor:

Egyrészt tényleg az lenne a normális, ha orvossal beszélnéd meg a problémát. De sajnos én is látom, hogy manapság az megy, hogy mindent az égvilágon fogamzásgátlóval akarnak rendberakni, ami egy baromság.

Egyrészt nem oki, hanem tüneti kezelés (mint a fájdalomcsillapító), másrészt ilyen idős korban kifejezetten veszélyes kikapcsolni az ember ciklusát a tablettával.

Tehát jó lenne egy olyan doki, aki nem azt mondja, hogy szedjél tablettát, hanem kivizsgál normálisan.


Szerintem a legelső dolog, amit könnyen meg tudsz csinálni, nem kell hozzá orvos sem, és információval is szolgál, az az, hogy ha alaphő méréssel megnézed, hogy van-e peteérésed.

Ha van rendesen peteérésed, és a luteális szakaszod (a peteéréstől a következő vérzés első napjáig tartó időszak) is elég hosszú, akkor szerintem olyan hatalmas nagy katasztrófa biztosan nem lehet.


Ezt úgy tudod megtenni, hogy:

Minden egyes reggel, azonos időben azonnal megméred a hőmérsékleted, amikor felébredsz. Nem szabad felkelni, mozgolódni, ahogy felébredsz, rögtön hőmérő és mérés.

Anyukámnak szájban is működött a dolog, de az orvosom szerint végbélben kell mérni a hőmérsékletet. (Ha ez nagyon kellemetlen számodra, akkor javaslom, hogy először mérd szájban, és ha úgy nem látod amit kell, akkor kezdd el végbélben mérni).

A mérést a ciklus első napján kell kezdeni, aztán szépen minden reggel mérni. (Igazából most is elkezdheted, de majd akkor ad információt, ha egy teljes ciklusról lesz adatod).

Szépen csinálsz egy kis grafikont, és bejelölgeted rajta a hőmérsékleted (tizedesjegy pontossággal).

A legegyszerűbb, ha regisztrálsz ciklus.hu-ra, ahol csak be kell írnod a mért eredményt, és a program szépen kirajzolja neked a görbét.


Egy normális ciklusnál a hőgörbe úgy néz ki, hogy a ciklus első felében, azaz az ovuláció (mikor a petesejt kiszabadul a petefészekből) előtt a hőmérséklet kicsit alacsonyabb, majd a ciklus második felében, az ovuláció után kicsit (kb. 0,5 fokkal) magasabb.

Kb. az ovuláció után 14 nappal leesik a hőmérséklet és megjön a vérzés.

Így néz ki: [link]


Ha vkinek nincsen peteérése, akkor nem látszik ez a szép görbe, hanem összevissza fog ugrálni, vagy végig alacsony marad.

Mondjuk ilyen: [link]


Ha szépen látszik, hogy van peteérésed, akkor meg kell nézni, hogy a ciklus második fele (mikor magasabb a hő), az meddig tart. Normálisan ez úgy tudom 12-16 nap. Ha sokkal rövidebb, akkor az okozhat problémát, de biztosan kezelhető.


Ha van peteérésed, normális a második szakasz, akkor szerintem nincs okod a félelemre.

Ez esetben is azt javaslom, hogy menj el dokihoz (hiszen még nm vagyok orvos, és baromira nem szeretném, hogy ha esetleg én vezetnélek félre), de szépen vidd el neki a görbét, és mutasd meg, hogy rövid a ciklusod, de normális a görbéd.


Ha nincs peteérésed, akkor mindenképpen az orvost javaslom, majd ő megmondja, hogy ez ilyen korban normális-e vagy sem. Hiszen ha csak 2 éve jött meg, akkor lehet hogy még simán belefér a normálisba, hogy nincsen.

2012. febr. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Jajj, nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad, sokat segítettél!

Igen, biztos vagyok benne, hogy jól számolom.

Mostantól megpróbálom ezt a hőmérést, remélem nem lesz semmi probléma.

2012. febr. 8. 21:42
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Örülök, ha segítettem. Ha nem felejted majd el, akkor írd meg mi lett az eredmény:)
2012. febr. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben!
2012. febr. 8. 22:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!