Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCOS-el rendelkező hölgyek,...

PCOS-el rendelkező hölgyek, tudnátok egy kis tanácsot adni?

Figyelt kérdés

Nos, a PCOS-t kb 3 éve diagnosztizálták nálam egy pozitív terhességi teszt segítségével. Az orvos azt mondta ez normális, hogy ciszta esetén pozitív lesz. Mikor ezt megállapították nálam nálam volt, hogy 8 hónapig nem jött meg a menzeszem, elmenve egy orvoshoz azt mondta, hogy ez normális, még nem állt be, ez volt 14 éves koromban, majd rá 16 éves koromban adtak végleges véleményt róla. Utána felírtak nekem egy fogamzásgátlót, hogy beállitsa a menzeszemet, volt hogy dupla adagot kellett szednem, hogy igenis havonta megjöjjön mert ha ez nem történt meg, eszméletlenül görcsöltem akár 2-3 hétig.(Volt hogy fel sem tudtam kelni) 2-3 hónapig ez müködött is, de leszedett a gyógyszerről mert azt mondta így mégjobban leáll. Rá 2 hónapja még megjött, ez volt 2011.Októberben. Most 2013. Januárt írunk de még mindig semmi. 2-3 hónaponta begörcsölök kicsit, de ezen kívül semmi jele nem volt annak hogy megakarna jönni. Az utobbi másfél hónapban szúrt a hasam, volt hogy annyira, hogy az egész lábam lezsibbadt egészen a lábujjamig. Volt hogy fájdogált, de ilyen rég is volt. Ilyen menzesz mellett 0% esély van arra, hogy lehetne 1-1 kósza peteérésem, igaz?

Az orvosom mikor megállapította a betegséget, azt mondta akkor jöjjek vissza, mikro babát akarok, és akkor valamit kezdünk. Na de kérdem én, az normális hogy lassna másfél éve semmi menzesz?


Köszönöm a válaszokat!



2013. jan. 19. 11:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Keress egy normális endokrinológust, aki ért a PCOS kezeléséhez. Lehetőleg minél előbb..
2013. jan. 19. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Na én elmesélem az én történetem, ami egyben tanács is lesz, meg lehetőség, hogy te is elkezd ezt az utat.

Én nagyon szőrös voltam már 7-8 évesen. Egy felnőtt férfi megirigyelhette volna azt a dús szőrzetet, ami rajtam volt. Anya azt hitte, hogy majd ha megjön a menstruációm, akkor csökkenni fog a szőr. 9 évesen megjött az első menstruációm, de a szőr csak nőtt és nőtt. Elkezdtünk gyermek endokrinológiára járni. Ez azért is fontos, mert NEM a nőgyógyász kezeli a PCOS-t, hanem az endokrinológus, szinte halott ügy, ha nőgyógyászhoz megy az ember, mert csak fogamzásgátlót írnak, ami még ronthat a helyzeten. 10 évesen végre kiderült, hogy PCOS-m van. (szőrök, ciszták, hormoneredmények). Kb. 12 éves koromig 1-2 havonta jártam kivizsgálásokra. Aztán annyiban maradt a dolog, mert az orvosok semmit sem tudtak erről a betegségről. Az én menstruációm 16 éves koromig havonta megjött napra pontosan. Viszont egyik hónapról a másikra híztam 15 kilót és 2 évre megszűnt a menstruációm. Ez már nem volt játék, el kellett menni újra endokrinológushoz. (ez volt 2010-ben) Itt már okosabb volt az orvostudomány, mint 2000-ben, így elküldtek 90 perces cukorterhelésre. Kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van, ami tulajdonképpen a PCOS kiváltója, de nem minden esetben igazolható IR egy PCOS-s betegnél, szóval tud bonyolódni a dolog. Kaptam metformin alapú gyógyszert, amit a cukorbetegek is szednek. (merckformin xr, de ilyen az adimet, és a sima metformin nevű gyógyszer is) Fogamzásgátlót nem szabad szedni PCOS betegnek, mert elfedi a tüneteket, majd az abbahagyása után súlyosbodik a betegség. Amiket viszont fel szoktak írni fogamzásgátlókat, azok a androgén hormon visszaszorítására vannak, azaz hogy a PCOS-s betegen kevésbé nőjön szőr. Ilyen foggátlót csakis kizárólag szakorvos írhat fel. Ilyen a Cypromix, a Diane35, Minerva pl. Ezeket kaphatja PCOS-s beteg, de nem fogamzásgátlás céljából, hanem szőrösödés visszaszorítása céljából kúraszerűen.

Miután megkaptam a metformint, a következő hónaptól kezdve újra megjött a menstruációm, kevesebb lett a szőröm és javultak a laboreredményeim. (rendszeres menzesz ellenére viszont nincs peteérésem) Senki nem tudja biztosra, hogy nincs peteérés, lehet hogy van, lehet, hogy nincs, alapból úgy állnak hozzá, hogy nincs, mert ez a gyakori. 4 havonta járok ellenőrzésre endokrinológiára, nekem is azt mondja mindig az orvos, hogy keressem fel soron kívül, hogyha gyereket akarok feltétlen, mert szükségem lesz peteérést serkentő gyógyszerre.

Amit te érzel, hogy szúr a hasad az annak a jele, hogy hormonváltozás van a szervezetedben, de mégsem jó irányban, mert nem történik semmi. Nekem a mellem fájt 5 hónapig úgy, hogy megsimítani nem tudtam, mert akkor már sikítani tudtam volna a fájdalomtól és én is görcsöltem lent.


Azonnal kérj időpontot endokrinológiára, ahogy tudsz, mert nem akkor kell orvoshoz menni, mikor gyereket akarsz, mert akkor már késő lesz, ott fogsz állni egy egy teljesen roncs hormonháztartással és egy ne adj Isten hormonhiány miatt roncsolódott petefészkekkel (ha sokáig nem menstruálsz, akkor elkezdhet roncsolódni, sorvadni). Nem biztos, hogy IR-es vagy, ezért nem feltétlen írnak fel metformint, de egyelőre ez a hivatalos "gyógyszere" a PCOS-nak a szigorú diéta (semmi cukor soha többet az életben (csak a fruktóz esetleg), alacsony szénhidráttartalmú ételek, semmi fehér liszt...) és rendszeres mozgás mellett.


Már 2 éve szedem a metformint, tartom be a diétát (dietetikus segített összeállítani) és tornázok rendszeresen, így leadtam a 15 kilót, sokkal jobb lett a közérzetem, rendszeresen menstruálok és jobbak az eredményeim. Remélem tudtam segíteni a történetemmel, megjártam már minden rosszat 9 éves korom óta, de most végre ténylegesebben tudtak segíteni, de a gyerekvállalás még így is nehézkes lesz.

Sok sikert és mielőbbi gyógyulást kívánok!


21L

2013. jan. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Nettke válasza:
Nem semmi a történeted, Én is ebbe a cipőbe járok, PCOS vagyok, a nőgyógyászom cypromixet irt fel, azt szedem, most készülök endokrinológushoz, de viszont azt nem tudom hogy az endokrinológiára kell-e beutaló, vagy inkább magánrendelésre menjek? Szegedi vagyok, tudtok esetleg valakit ajánlani?
2013. jan. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nálam ugy volt, mikor voltam, még nem ebből az okból kifolyólag, hogy a háziorvos utalt.


Ilettve, köszönöm a válaszokat! Arra viszont tudna válaszolni valaki, hogy ilyen másfél éves menzesz kihagyásnál megesik-e hogy a embernek peteérése legyen?

2013. jan. 20. 23:23
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha van peteérés, akkor 2 dolog történhet: vagy megjön a menstruáció átlag 14 nap múlva, vagy nem jön meg, de akkor teherbe estél.
2013. jan. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Vagy ott marad a pete és átalakul cisztává, nem?
2013. jan. 25. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ja, hát igen, csak a "köznyelvben" a peteérést meg az ovulációt ugyanarra értik, ezért írtam azt. :)
2013. jan. 25. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!