Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Komoly kérdés! Az iskolaorvosn...

Komoly kérdés! Az iskolaorvosnak tényleg joga van megnézni a nemi szervem, sőt a hüvelyem is? Mi van, ha nem engedem?

Figyelt kérdés

Több helyen is olvastam, hogy lányoknak ilyen iskolai vizsgálaton kellett részt venni. Ilyen komolyan létezik? Hogy fel kell feküdni az asztalra szétett lábakkal, olyat nem csak nőgyógyász szakorvos csinálhat? Nekem is volt iskolában orvosi vizsgálat, de bugyimat senkinek eszébe sem jutott "leparancsolni" rólam, a melltartót igen, de az nem érdekelt.


Mi lett volna, ha ilyen lett volna és én nem engedem? Ehhez joga van?



2015. febr. 10. 14:29
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
56%
Kívülről megnézni joga van, sőt elvileg meg kellene néznie. De ettől el szoktak tekinteni szinte mindig. Belülről nem nézheti meg, mert nem szakorvos, a körülmények (eszköz, sterilitás) nem adottak.
2015. febr. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
79%
AZ iskolaorvos olyan, mint a háziorvos. Tehát mérhet vérnyomást, súlyt, magasságot, levetethet nadrágot és melltartót, végigsimíthatja a gerinced, adhat injekciót, sürgős esetben vehet vért. És ennyi. Amit a háziorvosnál nem engednél (mert speciális, arra szakosodott orvos kell hozzá), azt ne engedd a sulidokinak se! Még a fogadat se nézheti meg, mert arra van a fogorvos, nem hogy a vaginádat! Nincs joga ehhez.
2015. febr. 10. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
62%

Észak-Korából írsz? Ott megteheti, itt nem.

Csak azt vizsgálhat, csak azt kezelhet, amihez a páciens hozzájárul. Parancsolni semmit nem parancsolhat. Nem főnököd, nem tanárod, hanem téged kiszolgálni hivatott gyógyító. Te vagy a főnöke, nem ő neked.

2015. febr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
57%
Jogod van persze visszautasítania vizsgálatot, erőszakkal nem fogja megnézni. Neki meg joga van ezt az ANTSZ-nek jelenteni és kötelezni a szüleidet arra, hogy más orvos vizsgáljon meg. Ugyanis itt járványügyi és egyéb indokok is közre játszanak. Nem szabadon választható vizsgálatról van szó. De nyugi nem fognak levetkőztetni:)
2015. febr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
59%

"Te vagy a főnöke, nem ő neked.

"

Azért ez nem egészen így van, mert az iskolaorvosi vizsgálat kötelező, ugyan úgy, minta védőoltás!

2015. febr. 10. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
100%

"A jelenlegi szabályozás szerint a szűrővizsgálatra kötelezhető a kiskorú, akinek a részvételről a szülő köteles gondoskodni. A szülő – gyermeke véleményének figyelembevételével – dönthet úgy, hogy a kötelező szűrővizsgálatot teljes egészében, vagy valamely részvizsgálatot a házi gyermekorvosnál, vagy szakorvosnál kívánja igénybe venni. Erről nyilatkoznia szükséges."



Itt a konkrét jogszabály

2015. febr. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy kötelező, a fogsoromat nekem is megnézték de azért ne említsük már egy lapon a nemi szervekkel. A külső nemi szervekbe még bele is mennék úgy, ha egyedül vizsgál, de hogy bennem nyúlkáljon... ha pasi orvos akkor kizárt bármelyik is. Én úgy tudom, hogy jogon van visszautasítani bármilyen vizsgálatot. Persze ha szakorvoshoz küld, ő megvizsgálhat, de egy iskoladoki? Amúgy köszönöm a válaszokat, az ANTSZ-esről nem is tudtam :)
2015. febr. 10. 14:45
 8/49 anonim ***** válasza:
Nem nézhet a hüvelyedbe és ez nem is része az iskolaorvosi vizsgálatnak nyugi! Ahhoz is jogod van, hogy egyedül legyél a vizsgálat alatt!
2015. febr. 10. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
19%
Visszautasíthatod a vizsgálatot, de akkor más szakorvosnak kell elvégeznie.
2015. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:

[link]

Itt csak a szolgálat kötelmeit írja, a tanulóét nem.

2015. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!