Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Fennállhat PCOS/IR?

Fennállhat PCOS/IR?

Figyelt kérdés

A segítségeteket szeretném kérni. 24 éves vagyok. Magas férfihormonra utaló tüneteim gyerekkorom óta vannak, de a ciklusom szabályos (átlag 28 nap), van peteérésem (hőgörbét is vezetek, 15. napon szokott lenni). Vékony alkatú vagyok.  


Februárban mentem bőrgyógyászhoz hajhullás és a szokásosnál gyorsabban zsírosodó, gyulladt, korpás fejbőr miatt. Azóta elég sok vérvételen jártam már (kiderült a vashiány, ami már rendeződött és a kismértékű autoimmun pajzsmirigy alulműködés, amire még nem szedek semmit).


A legutóbbi, múlt szombati, 21. ciklusnapon történt vérvételem eredményei:


Ösztradiol 371,4 pmol/L (luteális fázis : 179,9 - 1068,3 pmol/l)

Progeszteron 79,3 nmol/L (luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l) (ezt nem igazán értem, nem vagyok terhes) 

Tesztoszteron 2,5 nmol/L (0,4 - 2,6)

Free tesztoszteron index (FTI) 3,7 % (0,7 - 10,9)

Total 25-OH D-Vitamin 55,7 nmol/L * (75,0 - 500,0)

SHBG 68,50 nmol/L (18,20 - 135,50)

Kortizol 509,4 nmol/L (6 éves kor felett délelõtt 185-624 nmol/L délután <276 nmol/L)

DHEA-szulfát 14,79 µmol/L * (0,49 - 10,61)

ACTH 6,80 pmol/L (1,60 - 13,90)

Androsztendion 22,2 nmol/L * (1,0 - 11,5)


Valamint az inzulinrezisztencia vizsgálatom eredményei:


Éhgyomri glükóz: 4.8 mmol/l Inzulin: 4.0 mIU/l 

Glükóz 60': 4.2 mmol/l Inzulin 60': 7.2 mIU/l 

Glükóz 120': 4.4 mmol/l Inzulin 120': 21.3 mIU/l 

HOMA-IR 0.8 


Ez lehet PCOS/IR? Ha esetleg az lenne, van olyan orvos, aki ilyen alacsony inzulinértékekre felírja a gyógyszert? :( Nagyon el vagyok keseredve. A magas férfihormonszintet lehet egyáltalán fogamzásgátló nélkül kezelni? Soha nem szedném, örülök, hogy (még) van peteérésem...



2015. máj. 19. 13:20
 1/2 anonim ***** válasza:

LH és FSH szintet nem néztek? PCOS szempontjából azt is kellene vagy inkább főleg azt kellene! A két hormonnak 1: arányban kell lennie PCOS esetén 2 vagy 3 (vagy mégtöbb)

A 120'-es inzulin sztem kicsit magas, de elvileg az sem túl jó hogy a cukrod kevesebb ekkor mint az éhomi. Nem hinném hogy erre metformint írnának. Nőgyógyász látott már? Ciszták vannak a petefészkedben?

Annak örülhetsz is hogy van peteérésed nekem kb 2 havonta sikerül és utána mensi (tehát 2 havonta menstruálok, de legalább tudjuk a progeszteronból hogy van pé-m ennyit sikerült elérnem a diétával mert előtte a fogigátló abbahagyása után egyáltalán nem volt ciklusom)

Nekem a cukorterhelésem egyébként rosszabb és csak diéta meg torna. A mens mentis állítólag nagyon jó, de azt is hallottam hogy mindenkinek írják a metformint!

A férfi hormonok határesetek sajna van ami elég közel van a felső értékhez ez nem túl jó. Őszintén nem tudom ezt mivel lehet kezelni. Sajna bevett szokás hogy aki nem akar babát azt elhajtják fogigátlóval majd ha akar jöjjön vissza. Na attól hogy nem foglalkozunk vele, még van probléma!

A D vitamin szinted sem az igazi én azt mondanám azt szedhetnél (manapság már úgyis a "d-vitamin az új c-vitamin" :D) vannak vény nélküli készítmények is 4-600 NE / nap ártani nem fog.

A pajzsmiriggyel kellene kezdeni vmit. Mennyi volt a TSH? Egy doki nekem azt mondta ez a max 4 mmol/l(lehet nem ez az egysége) ami Mo-n elfogadott maximum régen rossz. Egy nőnek aki gyereket akar 1 legyen, de mindenképp 2 alatt. Nekem 2 fölött volt, de már alá mentem, szerintem ez is a diéta meg a torna miatt van.

Amúgy ha rendes a ciklusod akkor én annyira nem aggódnék a helyedben! Nyugi ne stresszelj mert attól aztán fel tud borulni a hormonháztartás!

Ha kérdésed van még írj nyugodtan privátot is :)

2015. máj. 19. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
szia, köszi hogy írtál! :) LH-FSH arányt csak az előző ciklusban,19. napon néztek, de az nem mérvadó (mindkettő alacsonyabb érték volt viszont, az arány 1,54). Gyerekkorom óta szőrös vagyok, mint egy őzike, és már nagyon elegem van belőle, mert mintha egyre rosszabb lenne... A másik meg a hajhullás. Nem szeretnék férfiasan kopaszodni, nagyon hosszú hajam volt mindig (és most is), plusz a fejbőröm is egyre zsírosabb. Régebben 3-5 naponta mostam, most jobb esetben kétnaponta kell... Pattanásaim is vannak. A TSH-m 4.45 volt márciusban, utána másik laborban nézték, akkor 3.4 volt. Az ATPO viszont 1240. Erre talán! kapok majd valamit. Anyukámnak és nagymamámnak is vannak pajzsmirigygondjai. Anyai nagypapám pedig súlyos cukorbeteg volt, illetve náluk gyakori az elhízás is. Nem szeretném megvárni, amíg velem is ez történik. A petefészkeimet nézték 2 éve hüvelyi UH-n, az szerepel rajta, hogy normális szerkezetűek. D vitamint 3 hónapja szedek, 1000 NE-t. Ezért sem értem a dolgot... Sajnos az utóbbi 5 évben nagyon sokat idegeskedtem, stresszeltem, depresszióközeli állapotban voltam sokszor. Az étkezésre sem figyeltem oda, volt hogy napi egyszer ettem 3 szelet pizzát... Ezen már változtattam, szintén kb. 3 hónapja. Egyetemre járok, de sajnos nem élvezem egyáltalán, abbahagyni meg nem tudom (elvárások, én sem szeretném feladni stb). Bocsi, hogy ilyen hosszúra nyúlt.
2015. máj. 19. 14:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!