Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » 2 osztálytársam folyton a...

2 osztálytársam folyton a menstruációról beszél. Mi a többiek sohasem értjük, hogy mi az, de ők mindig azt mondják, hogy mi éretlenek vagyunk. Nekünk miért nincs menstruációnk, és miért vagyunk éretlenek? 9éves vagyok. Bocsi, ha fura a kérdés.

Figyelt kérdés
2010. máj. 26. 15:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem vagytok éretlenek, hanem ők picit érettebbek(legalábbis testileg)
2010. máj. 26. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
40%
hányszor buktak?
2010. máj. 26. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Igen, anyukám azt mondta, hogy erről még ráérünk beszélni, mikor nála rákérdeztem. Vannak itt olyanok akik 9 évesen már menstruáltak?
2010. máj. 26. 15:48
 4/11 anonim ***** válasza:
Elméletileg lehetséges, de Én azt is el tudom képzelni hogy csak beképzelt kis csitrik akik nagyobbnak akarják magukat mutatni tőletek, közbe meg egyáltalán nincs is nekik. Hidd el, ilyenkor még egyáltalán nem megszokott hogy menstruál valaki. 11-16 év között szoktak általában.
2010. máj. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
69%

A menstruációs ciklus élettani változások visszatérő ciklusa a női szervezetben, ami a nemi hormonok irányítása alatt áll és szükséges a szaporodáshoz. Nőknél a menstruáció általában havonta (átlagosan 28, gyakorlatilag 25-33 naponként, tehát infradián ritmusú) fordul elő a pubertáskor és a menopauza közötti időtartamban. Az emberen kívül csak az emberszabású majmoknál fordul elő ez a ciklus, ellentétben a tüzelési ciklussal, ami a legtöbb emlősnél megfigyelhető.


Az első menstruáció (menarche) időpontja embernél 11-15 évre tehető, de ettől természetesen előfordulhat menstruáció első alkalommal 9, de 17 éves korban is, ezeket a szélsőséges eseteket azonban ajánlatos kivizsgáltatni, hiszen megeshet, hogy valamilyen hormonális betegség okozza, vagy a többek közt a nemi érésért is felelős hipotalamusz nem működik megfelelően.


A teljesen szabályos ciklussorozat szinte nem is fordul elő, felnőtt nőknél is megesik, hogy előbb jön, esetleg akár 2 hét csúszással is. Ha huzamosabb ideig elmarad, és a nő nemi életet él, akkor nem árt a terhességre is gyanakodni. A tinédzsereknél a ciklus még meglehetősen ingadozó lehet, csak kb. 18-19 éves korban vesz fel egy viszonylagos állandóságot. Ez a hormonok folyamatos munkája miatt van.


Az ovuláció során a nemileg érett női testben egy petesejt érik meg (esetenként kettő, ami kétpetéjű ikrek születéséhez vezethet).


A méh nyálkahártyája, az endometrium folyamatosan megvastagszik. Ovuláció után a méhfal megváltozik, képessé válik a megtermékenyített petesejt befogadására és terhesség kialakulására.


Ha a megtermékenyítésre és a terhességre nem kerül sor, a méhfal leválik és új ciklus kezdődik.


A nemi ciklus: az ábrán követhető a magyarázat segítségével


A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon (FSH – follikuluszstimuláló hormon) szintje lassan emelkedni kezd, új tüsző érését segítve

A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, amit hamarosan követ a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése (a grafikonon ezt spike-nak hívják – angolul tüskét jelent), ami az érett petesejt kilökődését idézi elő

A petesejt bekerül a petevezetőbe, közben a felrepedt tüszőből kialakul a sárgatest (corpus luteum), ami a ciklus hátralévő részében, egészen a menstruációig termeli a progeszteront. Ebben az időszakban a legnagyobb a megtermékenyítés esélye

Közben a méh nyálkahártyája megvastagszik, dúsan erezetté és mirigyessé válik, felkészül a megtermékenyített petesejt (zigóta) beágyazódására

Amennyiben ez nem történik meg, a sárgatest elsorvad, progeszterontermelése leáll és a nyálkahártya leválása megkezdődik, vérzés kíséretében

(Az FSH és az LH az agyalapi mirigy elülső lebenyének (adenohipofízis) hormonjai, míg az ösztrogének és a progeszteron a petefészekben termelődnek – a progeszteron ezen belül is a sárgatestben

2010. máj. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszi nagyon sokat segítettél! :)
2010. máj. 26. 16:04
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Picit egyszerűbben fogalmazva: a menstruáció nem más,mint a nőknél havonta (kb. 28 naponta) egyszer jelentkező vérzés,ami 4-7 napig tart(ez mindenkinél más).Az első menstruáció általában 11-14 éves kor között jelentkezik, ez is változó, ritka esetben már korábban, vagy esetleg később kezd egy lány menstruálni(én 12 és fél évesen kezdtem).Ez természetes dolog,nem kell tőle megijedni,azt jelzi,hogy nagylány lettél,vagyis a szervezeted elkezdett "felnőtt nővé érni",beindultak olyan folyamatok,változások,amelyek később lehetővé teszik majd,hogy kisbabát szülj.Hangsúlyozom,hogy később!Ugyanis egy lány gyakorlatilag az első vérzésétől kezdve teherbe tud esni,ha nemi életet él egy fiúval,ám fontos tudnod,hogy egy fiatal,tizenéves kislány teste,szervezete még nem elég fejlett egy kisbaba kihordásához!

A havi vérzés egyébként csak eleinte szokatlan,mert furcsa érzés lesz,hogy intim betétet kell majd használnod,de pár hónap után megszokod majd.Előfordulhat,hogy a vérzésed első napján,vagy előtte picit fáj alul a hasad,ez is természetes jelenség,ne ijedj mg tőle.


És nyugodj meg,nem vagy éretlen!9 évesen még teljesen normális,hogy nincs menstruációd!Az iskolákban szoktak a gyerekek ezzel "felvágni","dicsekedni",nem kell velük törődni,nem vagy lemaradva semmiben:)

2010. máj. 26. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Még egyszerűbben: havonta kb. 5-7 napig vérzik a lányok és nők puncija, ez egy teljesen természetes folyamat.
2010. máj. 26. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Azok a lányok szerintem is csak nagynak akarják mutatni magukat ezzel.. ahogy az előttem szólók mondták, nem vagy lemaradva semmiről..nekem 15 éves korom után jött meg..ráérsz még ezzel foglalkozni..
2010. máj. 26. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Azért ennyi idősen már Anyukád elmondhatná mi a menstruáció. Hiszen van olyan lány, akinek már 9 évesen megjön. Ismertem én is olyan lányt, akinek már 8 évesen szőrös volt a puncija és 9 évesen jött meg az első menstruációja.
2010. máj. 27. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!