Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Lehet bizni az orvosom szavában?

Lehet bizni az orvosom szavában?

Figyelt kérdés
Először is kérlek ne nézzetek butának, sajnos nem vagyok még annyira jártas a témában, az orvosom pedig nem valami segítőkész. Több mint fél éve szenvedek petefészek cisztáktól, amik ez alatt az idő alatt endometriomákká fejlődtek, az orvos azonnal rá vágta, hogy endometriózisom van. Szóba került a műtét, hogy megszűnjön a fájdalom, aminek köszönhetően egy nagyon jó munkát is elvesztettem. Azonban következő vizsgálatnál az orvos azt mondta felesleges a műtét, inkább szedjek fogamzásgátlót. Igen ám, de kért egy trombózis genetikai vizsgálatot ami kimutatta, hogy bennem van a hajlam, hogy azom legyen. Azt mondta ha folsavat szedek akkor nem lesz bajom. Ez mennyire igaz? Olvastam egy fórumon, hogy nem ajánlott, de az orvos ezt tanácsolta. Orvost nem tudok váltani, ő az ötödik már ezidő alatt és ő a legnormálisabb is. És még annyit, hogy nincs veszéllyel a későbbi családtervezésre, hogy nem műtenek meg?
2018. jan. 31. 22:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Fogamzásgátlót semmiképp ne szedj!! Először is kérj beutalót endometrium központba. Győrben ésPesten van csak. Ott majd megmondják az van-e.

Ha az van akkor inkább injekciót kérj amitől nem fogsz menstruálni, mivel az endometriózis amiatt van hogy menstruálsz.

Kérdezz meg erről egy másik orvost is. Én még nem hallottam olyat hogy a cisztából endometrium vagy endometriózis lesz.

2018. febr. 1. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nekem is petefészekcisztám van több mint egy éve. Amikor dokihoz fordultak, az első vizsgálat alkalmával a fájdalmas vizsgálat miatt azt mondta, hogy endometriózisra gyanakszik, de végül kiderült, hogy cisztáim vannak. Pesten voltam egy professzor dokinál (Vojcek László - ajánlom, hogy ha a közelben laksz), ő is mondta, hogy ciszták vannak, vagyis voltak, mert a dokim megműtött. Csak szerettem volna más véleményét is kikérni a betegséggel kapcsolatban. Szóval mindenképp járj utána több helyen.
2018. febr. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
*fordultam
2018. febr. 1. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Első körben jó lenne utánajárni, hogy tényleg endometriosisod van-e.

Ugyanis olyan, hogy "a petefészekciszta endometriomává fejlődik", olyan nincs. Az endometrioma egyfajta ciszta, de az nem egy "sima" cisztából lesz, hanem már endometriomaként kezdődik. És nem túl gyakori, hogy magától elmúlik, hanem jellemzően meg kell operálni.

Mi alapján mondták, hogy endometrioma? UH kép alapján? És ha annak mondták, miért nem került sor műtétre?

Azt sem fejtetted ki, hogy milyen fájdalomról beszélsz, és ha krónikus kismedencei fájdalomról beszélsz, megint csak miért nem került sor laparoszkópiára?


Az endometriosisnak egyébként több kezelési módszere is létezik, attól függően, hogy mennyire súlyos a helyzet, akar-e most az illető gyereket stb.


Tulajdonképpen a fogamzásgátló is egy lehetőség, de semmiképp sem a legjobb. Ugye az endometriosisnak az a lényege, hogy nem csak a méh űrén belül, hanem egyéb helyen (jellemzően a kismedencei hashártyán, petefészkeken, de ritka esetben gyakorlatilag bármilyen szervben) is jelen van. Ezzel az a probléma, hogy a méhen kívül lévő méhnyálkahártya is ugyanúgy reagál a ciklus közben termelődő hormonokra, mint a méhben lévő, így ezek az endometriotikus szigetek a menzesz idején véreznek is, ami később összenövésekhez, krónikus fájdalmakhoz, meddőséghez vezetnek.

A gyógyszeres kezeléseknek a lényege az, hogy a ciklus leállításával elsorvasszák ezeket a méhnyálkahártya-szigeteket. Ez lehetséges valamilyen szinten fogamzásgátló tablettával is, de ilyen esetben általában nem úgy javasolják a szedést, hogy minden hónapban legyen megvonásos vérzés, hanem elnyújtott ciklusokban, mondjuk 3 hónap szedés után egy vérzéssel. De ez sem ideális megoldás, hiszen valamennyi ösztrogén is van a tablettában, ami segíti az endometriosis növekedését. (De a semminél persze jobb!).


Vannak kifejezetten endometriosisra használt készítmények, amelyek sokkal hatékonyabbak a fogamzásgátlóknál. Viszont ezek a gyógyszerek jellemzően igen drágák, és csak akkor írhatók fel magas támogatással, ha szövettanilag bizonyított az endometriosis. (Pl. a Visanne támogatás nélkül havonta 13 ezer forint, ha van róla szövettan, akkor pedig vagy 1300 forint körül van, vagy csak dobozdíjas. Vagy pl. a Decapeptyl injekció havi 35 ezer helyett dobozdíjas..)


A javaslatom az lenne, hogy:

Keress olyan orvost, aki ért az endometriosis kezeléséhez. Ő majd eldönti a tüneteid és a vizsgálati leleteid alapján, hogy szóba jön-e az endometriosis, és ha igen, jó eséllyel meg fogja javasolni a laparoscopiát. Akkor, ha tényleg endometriosisod van, egyrészt a műtét során valamennyit tud segíteni a gócoknak a megégetésével, ill. tud szövettani mintát venni és aztán kaphatsz olyan készítményt, ami tényleg endometriosis kezelésére való.


Bár őszintén szólva -szerintem- hogy ha az UH alapján endometriomád van/volt, ráadásul krónikus kismedencei fájdalomban szenvedsz, akkor kb. bármelyik jóérzésű nőgyógyásznak meg kellene javasolnia a laparoscopiát.

De úgy, hogy azért túl sok mindent nem írtál a panaszaidról és az eddigi leleteidről, nem akarom minősíteni az orvost, mivel ennyi alapján nehéz korrekten ítélkezni.

2018. febr. 1. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!