Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Fogamzásgátló szedése előtti...

Fogamzásgátló szedése előtti vérvétel tudnivalói?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy pontosan miért is van szükség vérvételre, mielőtt a doki felír egy nőnek fogamzásgátlót? Ez egy általános vérkép, vagy kell valami speciális összetevőket is nézni? Illetve ezen kívül van még egyéb vizsgálat is, amit el kell végezni előzetesen? Mi van akkor, ha ez az egész procedúra elmarad, és csak úgy hasra üt az orvos, és felír egy gyógyszert? ez nagy felelőtlenség a részéről?
2019. márc. 7. 19:56
 1/6 anonim ***** válasza:
A vervetelnel vese maj funkciót néznek inkabb es trombozis gyanút. Ha barmelyikkel problema van akkor nem szedheted. Ezenkívül az orvos meg rakerdezhet mas betegségre, szedsz e mas gyógyszert ilyenek. Van olyan orvos aki hasrautes szerűen irja fel, ez a legrosszabb amit tehet veled, Szóval ezeket a procedurakat mindenképp meg kell tenni elotte.
2019. márc. 7. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem óriási felelőtlenség előzetes kivizsgálás nélkül fogamzásgátlót felírni, és nem is értem, hogy némelyik orvos miért teszi még ezt.

Ritkán lehet belőle baj, de ha történik, az nagy. Két fiatal lánnyal találkoztam eddig, akinek gond volt belőle, az egyik tüdőembóliát kapott (szerencsére túlélte), a másik pedig megvakult, mert vérrög sodródott a szemét ellátó erébe.

Egyébként máj- és vesefunkciót néznek, és véralvadási paramétereket, ahogy az első válaszoló is írja.

2019. márc. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Azt nézi, hogy hordozol-e egy variánst genetikailag, ami fokozott kockázattal jár trombózisra való hajlamra. Ez azért fontos, mert a fogamzásgátló is emeli valamelyest a trombózis rizikóját, de ez elenyésző a nők nagy részében. Azonban ha genetikailag megvan ez a mutációd plusz még fogamzásgátlót is szedsz, akkor abból nagy gond lehet, legrosszabb esetben halállal végződhet. Szóval igen, nagy felelőtlenség ha az orvos vérvétel nélkül írja fel a fogamzásgátlót. Viszont ha valakinek már volt ilyen vérvétele és x év után újra fogamzásgátlót akar szedni, nem kell ismét vérvételre mennie, mivel ez genetikailag kódolt dolog, szóval nem változik az idővel.
2019. márc. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Imádom, hogy itt mindenki jobban tudja, mint az orvosok.

Fogamzásgátló felírásához csak egy részletes anamnézisfelvétel kell, ugyanis abból lehet a legtöbbet megtudni arra vonatkozóan, hogy mekkora az esély komolyabb szövődményre.


Fiatal, egészséges nők esetén laborvizsgálat szükségszerűtlen. A rutinszerű thrombopihilia szűrést pedig külföldi (Nyugat-Európai) guideline-ok sem javasolják rutinszerűen.

Ha a családban elsőfokú rokonnál fiatalabb korban volt vérrög, akkor nem szabadna felírni, függetlenül attól, hogy találnak-e genetikai hajlamot vagy sem. Ugyanis csak a leggyakoribb párat lehet szűrni, azon kívül valószínűleg van egy rakás másfajta, amit még fel sem fedeztek.


A trombózis pedig egyébként is multifaktoriális betegség, azaz egy csomó tényező befolyásolja, hogy valakinek lesz-e vagy sem. Ha valaki mondjuk dohányzik, mellette magas a vérnyomása és 120 kiló, akkor tök mindegy, hogy genetikailag elvileg nincs kimutatható hajlamosító tényező, baromira nem javasolt tablettát szednie.


Szóval hiába hajtja itt mindenki, hogy milyen felelőtlen az az orvos, aki nem küld laborra, attól még szakmai ajánlások szerint NEM szükséges hozzá laborvizsgálat.

Normális anamnézisfelvétel kell, ami SOKKAL TÖBBET ÉR, mint egy labor.

2019. márc. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4-essel valamelyest egyetértek. A testvéremnek trombózisa lett, holott nem mutatta ki a vizsgálat a genetikai hajlamot. Nagyanyánknak volt trombózisa és tüdőembóliája is, így valóban nem szabadott volna felírni neki.

Azonban szerintem szükséges legalább a leggyakoribb mutációkat szűrni, egy barátnőmnek ez alapján kiderült, hogy nem szedhet.

2019. márc. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Azért tettem fel egyébként a kérdést, mert nekem sajnos mindenféle előzetes vizsgálat és vérvétel nélkül írta fel, pedig mondtam neki, hogy apukám magas vérnyomásos és 6 éve embóliát kapott a bal szemében, amivel azóta nem lát. :(

De ez persze nem érdekelte, csak felírta.

Szedtem 4 hónapot, aztán úgy alakult, hogy szakítottunk a barátommal, abba is hagytam rögtön.

Sajnos nekem is voltak negatív tüneteim, de a legjobban ezektől a súlyos bajoktól féltem.

Ennek most már lassan egy éve lesz. Most már megnyugodhatok?

Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a szedése miatt kialakulhatott-e nálam súlyos depresszió, önértékelési zavar, önbizalomhiány, szorongás? Ezektől szenvedtem nagyon sokáig, míg szedtem és persze utána is hónapokig, és egyszerűen nem tudom a szakításon kívül mire visszavezetni, mint erre. Ez lehetséges?

2019. márc. 8. 07:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!