Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Volt valaki olyan helyzetbe,...

Volt valaki olyan helyzetbe, hogy nem bírta vissza tartani a k**ilást?

Figyelt kérdés

Mentem a munkahelyemre és sajnos nem értem el a wc-t be ment a széklet.

Kicsúfoltak,meg kinevettek,pedig nem hiszem ,hogy egyikükkel sem történ még ilyen.

Tényleg ilyen ritka eset ez,hogy felnőtt embernek be megy a***?



2014. dec. 18. 12:00
 1/5 anonim ***** válasza:
11%

Tényleg ilyen ritka eset ez,hogy felnőtt embernek be megy a***?


Nem jártam még így, de gyerekkoromból sem rémlik. Ez egyáltalán nem normális. Záróizom gondod lehet. Keress orvost (proktológus) és nézz utána a kegel gyakorlatoknak.


((olyan persze létezik hogy hasmenéskor megcsikaródik a has és szaladni kell, de a leírásodból ez nem az volt))

2014. dec. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De olyan volt és 3 km-re van a munka helyem és 1/3 úton elkapott bele nyilallt a hasamba de már ,ha vissza fordulok elkések,így reszkíroztam és már nagyon fájt a hasam ,levert a víz pont nem értem el a wc-t.Igaz amelyikbe mentem az zárva volt,ha nyitva lett volna akkor nincs ez a baleset :(
2014. dec. 18. 14:57
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem kell ahhoz hasmenés sem, egészséges záróizommal sem tudja senki a végtelenségig tartani. Az más kérdés,hogy ilyen szélsőséges helyzet ritkán alakul ki, legtöbb emberrel egész életében sem fordul elő. Azt a jelenséget viszont mindenki ismerheti, hogy ha régóta vissza kell tartani, felerősödik a késztetés amikor másodpercek vannak a vécézési lehetőségig. Ha ilyenkor valami akadály gördül az útjába, pillanatokon múlhat, hogy történik-e "baleset".
2014. dec. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hát elég öreg vagyok már , de velem még nem fordult elő. A végbél záró izma, hacsak nem egy hasmenési roham kapott el, nem kellene ilyen dolognak megtörténni.


széklettartási zavar, széklet-visszatartási képtelenség)

A székletinkontinencia a székletürítés feletti kontroll elvesztését jelenti. Normál esetben a széklettartási képesség fenntartásában a végbél záróizmai, a gátizomzat, a medencefenék izmai, a végbél helyzete, annak megtört állapota, a nyálkahártya alatti visszér párnácskák (aranyeres párnácskák) vesznek részt. A képesség fenntartásáért ezeken belül nagyrészt a belső záróizmom a felelős, durván egyharmad részt pedig a külső záróizom, egy-öt százalékban pedig az aranyeres párnácskák.


A székletürítés folyamatát normál esetben a vastagbél továbbító mozgása indítja meg a végbél felső, tárolást végző részéből annak alsó harmadába. Ott az érző idegvégződésekben jön létre a székelési inger, amely ellazítja a záróizmokat. Ekkor történik meg a székletürítés. A folyamat ezen utolsó fázisa az, amelyet tanulást követően akaratlagosan is befolyásolni tudunk, méghozzá a külső záróizom gyűrűjének ellazításával, mozgatásával. A széklet e mechanizmus segítségével juttatható vissza a végbél felső szakaszába akkor, ha úgy döntünk, hogy a székletürítést elhalasztjuk, mert arra nem alkalmas a pillanat. Ennek az egységes mechanizmusnak bármely pontján történhet olyan zavar, amely széklet-visszatartási, illetve széklet ürítési problémákat okozhat.

A székletinkontinencia előfordulása

A sérülések és egyéb betegségek következtében létrejövő székletürítési zavarok általában egyes speciális betegségtípusokhoz kötődnek. Mivel a tüneteket gyakran a beidegzés és az izomtónus korral járó csökkenése okozza, ez a panasz inkább az idősebb kor jellemzőbb betegsége. Az aranyeresség miatt megjelenő zavar ugyancsak felnőtt korban okozhat komolyabb problémát, mivel ez a betegség műtéti megoldás nélkül idővel szintén fokozódik.

2014. dec. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

betegségnek különböző okai lehetnek, de leggyakrabban a medencefenék gátizomzatának elégtelen működése, sérülése áll a hátterében. Ezen belül szóba jöhet beidegzési zavar (amely bármilyen gerinctáji sérülés miatt kialakulhat), izomsérülés, vagy éppen a gátizomzat repedése, a medencefenék sérülése (például hüvelyi szülés során, nem megfelelő gátvédelem vagy a gátmetszés hiánya miatt). Az ultrahangos vizsgálatok például azt is kimutatták, hogy hüvelyi szülés után majd 30 százalékban látható valamilyen sérülés az izomrétegen. Ezek nagy része persze tünetmentes marad, széklet inkontinencia pedig csak 1-2 százalékban következik be, általában csak masszív hasmenés megjelenésekor.


A széklettartási zavar hátterében krónikus erőlködés is meghúzódhat, ami szintén megzavarhatja az a beidegzés-izomműködés egységét. Emellett csökkenhet a végbél tároló kapacitása vagy tágulékonysága is (például gyulladásos betegségek során vagy besugárzás miatti hegesedések következtében). Előfordul az is, hogy a végbél tároló kapacitása ismeretlen okból (sejthetően valamilyen szabályzási ok miatt) csökken. Az okok között szerepelhet az is, hogy belső záróizom működése zavart. Ilyenkor egyfajta túlérzékenységről van szó, valamint arról, hogy a széklet állagának érzékelése nem tökéletes. Például nem tudjuk elkülöníteni azt, hogy szilárd székletet, gázt vagy folyadékot érzünk a végbélben. Ez ugyancsak szerepet játszhat az inkontinencia kialakulásában.


Műtéti sérülések következtében (például egy aranyér- vagy sipolyműtét szövődményeként, amennyiben sérül az izomréteg) ugyancsak kialakulhat széklet inkontinencia. Anális szex alkalmával ugyancsak létrejöhetnek olyan izomsérülések, amelyek széklettartási zavarhoz vezetnek. Ugyancsak sérülhet az izomréteg daganat miatti sugárterápiás besugárzás hatására is (amellett, hogy ilyenkor bélgyulladás is fennállhat).


A kiváltó ok lehet beidegzési zavar is, azaz a betegséget idegrendszeri betegségek (például szklerózis multiplex és egyes immunbetegségek) is kiválthatják. Cukorbetegség rosszul beállított eseteiben ugyancsak létrejöhetnek az idegek sorvadása következtében olyan beidegződési zavarok, amelyek csökkent érzékenységet, és így széklettartási-zavart okozhatnak.


Gyakran a végbél daganatos betegségei esetén találkozni kontinenciaproblémákkal. Ha ugyanis a daganat az izomgyűrűt is eléri, vagy ugyan magasabban kezdődik, de sokáig elhanyagolják, akkor a következmények között mindenképpen megjelenik a széklettartási zavar is - mind az érzékelési-, mind pedig a végbél tároló funkciójának érintettsége miatt.


Bizonyos fokú zárási elégtelenséget az aranyeresség előrehaladott állapota is okozhat. Ilyenkor azonban nem valódi széklet inkontinenciáról van szó, hanem arról, hogy a megnagyobbodott aranyeres párnák már nem tudják tökéletesen zárni a nyálkahártyát, sőt gyakran ki is fordulnak a záróizmon kívülre, ezért a fehérneműn váladék jelenik meg. Ezt a páciensek inkontinenciaként élik meg, és a valódi inkontinenciától való elkülönítése, kezelése csak kivizsgálást követően lehetséges.


Idős korban, magatehetetlen, ápolást igénylő betegeknél előfordulhat az is (ha már nagyon komoly a székletürítési-zavar, illetve székrekedés), hogy a végbélben kemény székletrögök maradnak, és mellettük csorog át a folyadék. Ilyenkor rendszeres székletürítés segítségre (például kúp, beöntés használatára) lehet szükség a gond megoldásához.

A székletinkontinencia diagnózisa

Fontos, hogy a zavart nagyon alaposan kivizsgálják. Ennek érdekében az orvosnak végig kell hallgatnia a tüneteket, és fel kell ismernie, hogy a zavar mely típusáról van szó. A kivizsgálás részét képezi egy vastagbéltükrözés, hiszen első lépésben ki kell zárni azt, hogy a panasz hátterében nem húzódik-e meg daganat. Ugyanez a vizsgálat mutathatja ki a háttérben meghúzódó gyulladásos betegséget is. Ha ezen betegségek kizárhatók, akkor úgynevezett funkcionális manometriás vizsgálattal megnézik, milyen nyomásviszonyok uralkodnak a végbélben a székletürítés folyamata során. Emellett szükség lehet ultrahangos vizsgálatra is, melynek során a gátizomzat területét érintő sérülések, hegesedések, illetve egyéb elváltozások kimutathatók.

2014. dec. 20. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!