Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Hogyan kell életmentő injekció...

Hogyan kell életmentő injekciókat beadni?

Figyelt kérdés

Arra vonatkozik kérdésem, hogy hogyan kell injekciót beadni olyan helyzetben, amikor végképp szükséges?

Például túrázás közben méhcsípésre allergiás embernek kalcium injekciót?

Azt szeretném kérni, hogy az ilyen jellegű (életmentő) szerek beadásának módját írjátok le. Melyiket milyen tűvel, milyen szögben, hova.



#oltás #tű #injekció #beadás #injekció beadás #hogyan adjunk be injekciót
2015. ápr. 26. 10:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ezer féle ilyen gyógyszer van. Remélem nem várod el, hogy mindet leírjuk. Ha annyira érdekel, akkor menj eü suliba és ott tanuld meg. Más az elmélet és más a gyakorlat.
2015. ápr. 26. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Természetesen nem várom el. De mégis lehet valahogy kategorizálni a fontosabbakat. És miért mennék ezért eü suliba? :D Én csak szeretném tudni, hogy mit kell vészhelyzetben tenni... És ha véletlen valaki egyel kisebb tűvel, és 5 fok eltéréssel ad be valakinek egy életmentő injekciót? Mégis jobb, mintha nézné, hogy meghal... Nyilván persze alap dolgokra oda kell figyelni (légbuborék ne maradjon, ha olajos, akkor eret ne érjen stb.) Ilyeneket szeretnék megtudni?

Remélem lesz valaki kissé együttműködőbb, aki megteszi, hogy leírja ezt nekem.

2015. ápr. 26. 10:45
 3/12 anonim ***** válasza:

hajajaj, nézd ez összetettebb kérdés és gyakorlatot igényel. na meg nem csak egy calciumról van szó persze az esetek döntő többségében.

mint ötlet, nagyon jó, és én speciel kötelezővé is tenném a fiatalok körében, hogy legalább újraéleszteni és vénát szúrni tudjanak már 14-15 évesen pontosan az ilyen vészesetekben, na de ehhez kellene egy háttér, aki oktatja tanfolyamszerűen, és ugye az meg nincs. mi sokat jártunk trópusi helyeken, szakara alsó részén stb, ahol se mentőt se kórházat nem ismertek, de ha netán volt is, akkor oda jobb volt be se menni, aztán mi mindig 2 nagyobb sürgősségi táskával jártunk a csapattal mindenhova, és hát hiába, a végszükség az végszükség. amikor ott van melletted a haverod anaphilaxiás shockban, és van 20 sec, hogy beadj neki "vmit", hidd el, a legbénább ember is képes cselekedni, ha megőrzi a hidegvért és persze van némi fogalma a dolgokról. szal az ötlet jó, csak egyrészt hiányzik az ezt támogató rendszer, másrészt azért nem olyan egyszerű ám, hogy ezt adom meg azt adom, rengeteg háttér-ismeret szükséges, mit milyen gyorsan lehet, mit lehet hígítva vagy töményen stb. mi egy időben tettünk fel youtubera videokat erről, mert a csapattal mindig gyakoroltuk ilyen helyekre való kiutazás előtt, és szépen az elrontott eseteket is vettük fel okulásképpen, de aztán még mi lettünk a rosszak, hogy minek terjesztünk ilyen ismereteket laikusoknak. csak azt felejtik el , amit te is írtál, hogy tehát VÉGSZÜKSÉG is adódhat sokszor, és akkor az ember ugye félrelöki a jogszabályokat, és csak azt látja, hogy bármi áron megmentse a haverját, akárkiét.

Sajnos ezen a fekfogáson a magyar nem tud átlendülni, és még mindig ott vagyunk, hogy jobb nem tenni semmit, abból sosincs baj, mert ha teszel, azért durván meghurcolhatnak. Ezért aztán megint az a véggeredmény, h tehát nálunk sztem jó darabig szóba se fog jönni semmi ilyen, és én magam is csodálva nézem pár civilizáltabb országbeli középiskolás fiatal gyakorlatait, akik secperc alatt beadnak egy 2 hetes kurzus után egy iv. inj-t. érdekes, náluk miért megy ez?

Úgyh értelek, de ajna a magyarok nincsenek erre se agyilag se mentalitásilag felkészülve, és itt meg felelőtlenség lenne tanácsokat osztogatni, ezer és ezer apró kis körülményt meg nem lehet 10 órás youtube videokban se elmagyarázni sajnos. Amiket kérdezel, hogy milyen szögben meg mi hogyan, na ezek iszonyat nagy rutint igényelnek, és főleg azért mert 99% egyedi kérdés. Viszont ha tanulni akarsz, sztem vannak olyan eü-szakközepek, hol szerveznek ilyesmiket, legalábbis régebben voltak, vagy a Vöröskereszttel keverem, nem tudom ezt most.

2015. ápr. 26. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Nyilván attól függ, hogy milyen injekciót és milyen helyzetben. De ha nem vagy orvos, akkor nyilván nem lesz nálad egy komplett szett a tűkből és gyógyszerekből...

Az olyanokat, amiket laikusok is használhatják, úgy csinálják meg, hogy egyszerű legyen használni és ne lehessen elcseszni. Pl. az adrenalin injekció, amit allergiás betegségekben adnak, előretöltött kis "pen"-ben van.

[link]

Itt a képek között találsz olyat is, ami a beadás módját mutatja. Mint láthatod, nem vagy was ist das, leveszed a tetejét, leveszed a biztonsági kupakot, 90fokos szögben odatartod a bőrhöz és megnyomod. Nem is lehet rosszul csinálni...


Inzulin beadása kb. ugyanilyen.

2015. ápr. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A kálcium nem használ allergia esetén. Az egy teljesen hatástalan szer mert nem erre való - a használati utasítása szerint is.


[link]

2015. ápr. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
de varjunk, hat ő nem egy sc. inj. beadását akarja, hanem iv. azért na ... oda kell gyakorlat és ismeret. tényleg nem egy nagy show egy metylprednysol. iv-t beadni pont, de gyakorlat és ismeret nélkül az se fog menni. calciumot pedig tényleg felejtsetek el, még baj is lehet belőle :D
2015. ápr. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Utolsó:

1. Nem írta, hogy iv. injekciók beadásáról szeretne olvasni. Annyit írt, hogy ÉLETMENTŐ injekciót.

2. Ha nem egészségügyis, hogy a retekbe kerülne hozzá bármi olyan eszköz, ami gyógyszerek iv. beadásához kell? Metylprednisolon pláne mi a büdös francot keresne nála? Egyébként a szteroidok igen kevéssé alkalmasak gyors életmentésre, mivel a hatásuk meglehetősen lassan fejlődik ki. Egy asthmás rohamba pl. önmagában szteroiddal szarra sem mész, kell mellé valami, ami gyorsan hat.


Szóval célszerű olyan dolgokra korlátozni a tanácsadást, ami talán esetleg akut helyzetben még a kérdező kezébe is kerül. Ugyanis hiába mondod, hogy hogyan kell iv. metylprednisolont beadni, ha a büdös életben nem jut se a gyógyszerhez, se az eszközökhöz.


Ezért említettem inkább azt, ami mondjuk akut helyzetben még a kezébe is akadhat...

Ugyanis ha valaki allergiás a méhcsípésre (és tud róla persze), akkor nyilván fog magánál tartani olyan szert (pl. amit linkeltem), ami adott esetben megmentheti.

Egy cukorbeteg szintén valószínűleg tart magánál inzulint...

2015. ápr. 26. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
de nem értelek. egy shockos állapotban, amikor az igaz h már vénát se találsz neki, ugye se keringése se semmi lassan, na most ilyen esetre mondod, hogy adjunk egy sc-t? (akármit is?) hát nemtom .... nekem vannak kétségeim. másrészt oké, hozzá tettem azt is h bizony pont nyugati gimiseknél láttam mikor nálunk voltak, hogy mindegyiknél ott volt az övtáskájában egy ampulla 125-ös metylpr. + 1 2-es fecsi + tű + karszorító, és el se mentek sehova anélkül. szal lehet h én vagyok lemaradva, de én azért mentőzésnél is első helyen, pontosabban amolyan ásznak tartom a kortikoszteroidot, mert ha már az se, akkor sztem ott igazából az esély nulla (persze gondolom, te most tágítóra gondoltál? vmilyen phyilinre? csak mert oké-oké, de ne feledjük tehát a vészhelyzetben, még kapjon egy szájzárat is az összeesett keringéséhez, és sztem ott már nyomhatunk amit akarunk, a legelsődleges speckó szerek után, jöhet az életmentés is, mármint intub, adrenalin stb, és még ekkor is kétes, de ha sürgősségben dolgozol, nyilván tudod. Végül, a hozzáférhetőség se utolsó szempont, azért az egyik végtagját megvénázni meg fogja tudni a 15 éves haverja is, de a többivel már vannak kétségeim. És igenis léteznek speckó ilyen vészhelyzeti alkalmakra kifejlesztett komplexebb spasmus-oldó ill. corticoster. készítmények, csak összeroppantja és 3 sec ha ügyes, máris mehet be. Én ennél egyszerűbbet a leglaikusabbnak se tudok ajánlani sajnos, de oké ... biztos mindenki mást vesz alapul. Csak hát ez az sc beadás, ez megütötte a szememet, amikor van max 15-20 sec arra, h netán még elkapjuk az illetőt élve. Ez itt a nagy gond.
2015. ápr. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Úgy látom néhány embernek sikerült megértenie, hogy mire gondoltam. Természetesen jól tudom, hogy összességében az injekció beadás egy rettenetesen komplex dolog. Nem akartam lebecsülni a dolgot, és nem értem az önérzetes kommenteket...

Ha valakinek lenne még hasznos információja, akkor nagyon örülnék, ha megosztaná.

Hátha más is ráakad majd erre a kérdésre, és olyan információkhoz juthat, ami majd egyszer életet is ment majd...

2015. ápr. 26. 14:13
 10/12 anonim ***** válasza:
most néztem, mit linkeltél. aha szal ezek a penek ... jóóó hát ez bohóckodni jó, de azért amikor kitántorog eléd még éppen csak és összeesik, akkor megnézném én, ki mit kezd egy ilyen sc pennel. vagy akár 10-el. persze ez olyanoknak tökéletes, aki elkezdi érezni, h na mintha nem lennék tökéletesen, aztán csakis egy első prevencióként benyomja magának, na de itt vészhelyzetekről beszéltünk. amikor nincs ilyenre már se idő, se lehetőség persze.
2015. ápr. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!