Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Hány dioptriával milyen...

Hány dioptriával milyen távolról lehet elolvasni a telefon kijelzőjét?

Figyelt kérdés

2020. febr. 20. 13:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ez nem így működik. Megadott távolságról - 5 méter - kell elolvasni a táblát. És a dioptria attól függ,hogy hányadik sorig tudtad elolvasni,illetve,hogy hány dioptriás szemüveggel meddig lát valaki.
2020. febr. 20. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 szamo77db ***** válasza:
100%
Őrült kérdés. Iszonyat.
2020. febr. 20. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A telefon kijelzője nem mérvadó semmilyen megközelítésben!
2020. febr. 20. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Hogymi? Ha jó a szemed 0 dioptriával is mindent látsz.
2020. febr. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
És ki után akarsz kémkedni hogy messziről olvasnád a telefonját?
2020. febr. 20. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Újságcímet, vagy ugyanannak az újságnak apróbetűs impresszumát?
2020. febr. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Én több milliárd km-re ellátok a szememmel.
2020. febr. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
#7: Én is és minden nem vak :D Végülis láttunk már égen csillagot, azok billiós nagyságrendű távolságra vannak :D
2020. febr. 21. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A közellátó szemüveg egy domború lencse. A dioptria értéke ennek domborúságát jelzi. (Fizikaórán a fókusztávolságot szokták megadni, amiből a dioptriát lehet számolni, mint a méterben mért fókusztáv reciproka)

Szemüveg esetén a lencse szerepe, hogy a szemlencse hibáját, torzulását kiegyenlítse. Ezért ahány szem, annyiféle torzulás, annyiféle dioptriájú lencse szükséges ahhoz, hogy a telefonod kijelzőjét, vagy akár egy papírlapon a feliratot élesen láthasd ugyanabból a távolságból. Sőt, ha a tárgy és a szemed közti távolságot megváltoztatod, már egy más domborulatú lencse kell majd az optimális élességhez. A kérdés ezért volt többek számára értelmetlen.


Egyébként régóta divat már a multifokális lencse. Pl. az enyémnél 0...3,5 dioptria van benne. Így a lencse felső részén átnézve síma ablaküvegként viselkedik (0 dioptria=síküveg), itt átnézve rajta a távoli, szemüveg nélkül is élesnek látott tárgyakat a szemüveg levétele nélkül is tökéletesen látom. A lencsén legalul átnézve egy 3,5-es sáv van, ami már határozottan jól nagyít, azaz a közeli feliratok szép nagyok lesznek.

Ezzel a szemüveggel a kezem számára kényelmes távba viszem a telefont és a fejem úgy mozdítom, hogy az éles látásnak megfelelő sávban "nézek ki". Vagyis az én szememmel (a fenti szemüveggel) tudom kb. 10...60cm-es távban is "éleslátni" a kijelzőt. :)


Van egy másik dolog is a szemüvegeknél, ez a szemtengely-korrekció. Mivel nem mindenkinek párhuzamosan állnak a szemgolyói, így a szemüveglencsék "domborai" is kissé szétfele vagy összefele "bandzsítanak", hogy a két lencse ne két átlapolt képet adjon az agyunkban, hanem ezek képe igazi térhatású képpé álljon össze.


Ezen kívül sokaknak nem egyformán hibás a két szeme, így a dioptria is eltérhet. Nekem pl. fél dioptria a diffi, így a multifokális szemüveg előtt kissé oldalra is el kell fordítanom a telefont vagy a könyvet, hogy jól lássam.

Esetleg a szemüveget pár fokkal ferdére állítom. Rövid olvasáskor persze ez szükségtelen, de hosszabb munkánál, vagy regény olvasáskor 10 fok körüli szögben a jobb fülemnél lejjebb eresztem a szárát, s kissé megdöntöm a fejemet, így félóra után sem émelyeg a gyomrom és nem kell váltogatva pihentetnem szemeimet.

2020. febr. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Tarvcsovel probald ! Az ilyen fajta kemkedes nem mukodik ;)
2020. febr. 25. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!