Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Mennyire megbízható az,...

Mennyire megbízható az, hogyha nem szemorvos vizsgálja meg az ember szemét szemüveg készítés céljából, hanem egy szemüveg boltban dolgozó látszerész?

Figyelt kérdés
Szemüveget szeretnék készíttetni és idáig mindig "rendes", állami szemészetre mentem bevizsgáltatni a szemem, ahol szemorvosok dolgoznak. Most arra gondoltam, hogy nem megyek állami kórházba szemvizsgálatra, hanem csak egy szemüveg készítő üzletbe bemegyek, ahol a látszerészek is meg tudják vizsgálni az ember szemét. Vajon ez egy jó ötletnek tűnik, vagy inkább maradjak a régi, jól bevált módszernél. Mennyire pontosak ezek a mai computeres szemvizsgáló gépek, amelyeket a látszerészek használnak? Egy látszerész is rendelkezik akkora szakmai tudással, mint egy szemorvos? (Nagyon sokat kell várni a TB-s rendelésre, hosszú a várólista.) Köszönöm az értelmes hozzászólásokat!

2022. febr. 18. 08:44
 1/3 anonim ***** válasza:
44%

Egy látszerész is rendelkezik akkora szakmai tudással, mint egy szemorvos?

Dehogy rendelkezik... A szemész orvosi egyetemen tanult 6 évet, utána pedig még jó pár évet rezidensként illetve szakorvosjelöltként, amíg le nem tette a szakvizsgát.

A látszerész/optikus nem vizsgálhatja meg a szemet. Az az optometrista feladata.


"Az optometristával szintén az optikákban találkozhatunk. Ő az, aki már magasabb végzettségének köszönhetően megvizsgálhatja látásunkat, szemünket és felírhatja a szemüveget, kontaktlencsét. Fő feladata a szem fénytörési hibájának megállapítása és a helyes korrekció meghatározása.

Az olyan üzletekben, ahol csak „computeres szemvizsgálat” van, ott előfordulhat, hogy nem szakképzett optometrista végzi a vizsgálatot, így az efféle vizsgálat kerülendő!

Az optometrista pupilla tágítás nélkül vizsgálhatja meg a szemfeneket, szemnyomást non-contact módon mérhet, valamint kontaktlencse illesztéssel is foglalkozik, illetve- mivel a legtöbb szakember látszerész végzettséggel is rendelkezik-, segítségünkre lehet a megfelelő szemüvegkeret és lencse kiválasztásában is.

Amennyiben a látásvizsgálat során bármilyen elváltozást vagy betegségre utaló jelet észlel, akkor tovább küldi páciensét szakorvoshoz, jellemzően szemészorvoshoz."


[link]

2022. febr. 18. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
78%

Cáfolnám az előttem válaszolót.

Optikában néhány hónappal ezelőtt több, mint egy órán át vizsgálták a szememet, mert az orvos által megadott paraméterű lencsével még mindig nem láttam jól. Végül az optikus találta meg a megoldást, és ez alapján már olyan szemüvegem van, amivel tökéletesen látok.

Lehet, hogy elméletben egy szemész orvosnak nagyobb a tudása, de ha nem szán elegendő időt a betegre, rosszabb esetben nem követi naprakészen az optikai fejlesztéseket, akkor nem biztos, hogy jobb ellátást kapsz, mint egy jól képzett és jól felszerelt optikában. Ráadásul abban az optikában, akihez most már járok heti két nap szemész orvos is rendel, tehát maximálisan biztosítják az ügyfelek szakszerű kiszolgálását.

2022. febr. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Én nagyon rosszul jártam a tapasztalt optometristával.. Az egyik legnépszerűbb optikát választottam, amelyik neve O-betűvel kezdődik. Elmondtam a panaszaimat (8 órát töltök napi szinten számítógép előtt, messzire néha homályos minimálisan a látásom, de épp annyira, hogy már zavaró). A gép bemérte a szemem, megtörtént a különböző lencsékkel való olvastatás.. -1,75 +0,5-es cilinderrel, a másik -1,5 +0,5 cilinderrel, szigorúan állandó hordásra, mert "hogy tudtam így eddig vezetni úristen " stb...Megrendeltem, ha kell, kell. Nem lett jó, irtó erős volt és állandóan szédültem benne. Visszavittem, újabb látásvizsgálat az előbb említett nagyon tapasztalt optometristával. Kiderült, elmérték véletlenül, negyeddel gyengébb kell. Megjött a szemüveg, tünetek ugyanazok. Gondoltam azért egy orvossal is megnézetem, hátha az én szememmel van valami nagy probléma... Kiderült, hogy egy szimpla -0,5-es szemüvegre van szükségem, cilinderek nélkül, és nagyon sokat ártott volna, ha annyiban hagyom és hordom az optika által felírt szemüveget. A doktornő azt mondta, teljesen fakultatív ennek a -0,5-es szemüvegnek a használata, akkor használjam, ha úgy érzem, szükség van rá. Biztos sokat "segített" volna a szar szemüveg tartós használata...:D

Persze ez nem azt jelenti, hogy mindenhol így jár az ember, de nekem sikerült befürdenem az otpikás választással. Ha egy feles szemet nem tudtak normálisan bemérni, mit mérnek annál, akinek multifokális kell sokkal erősebb dioptriákkal?!

2023. febr. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!