Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Egyik szemre -0.75 cilindert...

Egyik szemre -0.75 cilindert állapíottak meg. Ha veszek cilinderes szemüveget azt hordhatom alkalmilag?

Figyelt kérdés

Jobb szemem -0.75 cilinder.

Másiknak nincs ilyen baja, egyébként mindként szem -0.5.


Szóval ez a fénytörési probléma nekem akkor zavaró, ha monitor előtt vagyok, filmet nézek vagy színházba vagyok. Mert az apró részletek szellemképesek egy kicsit. De csak a jobb szem esetén.

A lényeg, hogy

hetente 4x megyek úszni, ilyenkor úszás, szauna, beszélgetés 3 órát ott vagyok kb. - ilyenkor nem hordanám.

3x1.5 óra harcművész edzésem van egy héten ilyenkor se hordanám.

Meg igazából a legtöbb élethelyzetben nem kellene.

Csak a monitor, olvasás, film, színház.


VISZONT OLVASTAM, H IDŐ MEGSZOKNI. Ebből jött a gondolat, h lehet ezt egyáltalán alkalmilag hordani.


Olyan írjon már aki ért hozzá vagy tapasztalatból ír.


A lényeg, h az elejétől alkalmilag hordanám. Ilyet lehet? Vagy ha nem hordom folyamatos sose szokom meg sőt cilindereset egyáltalán nem is lehet alkalmilag?


o.d.: -0.5 D

cyl.: -0.75 D 15 fok


o.s.: -0.5 D



jan. 16. 19:34
 1/6 anonim ***** válasza:

Nekem -1.-el kezdődik a dioptriám és a cilinderem is és egyáltalán nem volt nehéz megszokni. Hoya lencsék. Ezek a legendák a nagyon erős dioptriákból és a hibás korrekciókból erednek. Utóbbit tényleg nehéz megszokni, hiszen eleve rossz a korrekció.


Sporthoz egyébként sem ajánlott a szemüveg viselése.

jan. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A privátra válaszolva:


Nézd, én az egész alkalmi hordást nem értem. A szemüveg azért van, hogy az ember jól lásson. Ezek után nem hordani a szemüveget, ennek semmi értelme nincsen. Persze nem kötelező hordani, csak nincsen értelme rosszul látni, hiába csak fél dioptriáról beszélünk, de szerintem erre úgyis rájön az ember. Az, hogy sportoláshoz és párás helyeken nem tud az ember szemüveget viselni, ez evidens.


Fejfájás, térérzékelés: Ez mind a rosszul felírt szemüvegtől szokott lenni. Fejfájás tipikus, amikor túl van korrigálva a dioptria. A térérzékelés nem romlik, sőt jobb lesz, hiszen korrigálódik a látáshiba. Akinek alapból nincsen jó térlátása, annak továbbra sem lesz. A cilinder miatt az első napokban lehet egy kicsit furcsa, hogy az egyenesek ferdének tűnnek, de pár nap után már nem foglalkozik vele az ember. A ferdeség csak azért észlelhető, mert a szemüveg mellett el lehet látni és látod a korrigálatlan és a korrigált képet is.


Ha azt mondanád, hogy -4 fölötti dioptria erős cilinderrel, az már egy teljesen más helyzet lenne. De ez a -0.5 -0.75 annyira minimális, hogy azt mondom szokni sem kell.


Perifériás látás: A szemüveg mellett el lehet látni, ez lehet fura, de mondom, nem érzem hatalmas problémának, amit annyira szokni kellene. A lencse szélei nem torzítanak, de kis mértékben kromatikusan aberállhatnak, mint bármilyen optikai rendszer, hiszen a dioptria középre van becsiszolva.


Másodvélemény kérése mindig jó dolog, de ha a másik más eredményre jut, akkor mi alapján döntöd el, hogy melyik a jobb korrekció? Hogyan történt a vizsgálat az első helyen, milyen vizsgálatokat csináltak?

jan. 18. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem úgy van, hogy kis cilinder esetén, megszokja az agy a korrekciót és után szemüveg nélkül már rosszabbul lát, mivel amikor leveszi a szemüveget már nem csak a fénytörési hiba lesz a probléma, hanem az agy megszokta a korrekciót is.

Ezért itt a gyakorin is 20+ kérdés található, hogy kis cilinderre szemüveget vettek és amikor leveszik pl. sport vagy valami miatt, akkor azt tapasztaláj, hogy sokkal rosszabbul látnak, mint mielőtt elkezdték volna hordani a szemüveget. Nem csak azért, mert a korrekció miatt pl. rájöttek, h eddig rosszul látnak és egyszubjektív élmény okozná ezt.

Ez azért probléma, mert minden ember más. Akinek, mint nekem pl. csak az egyik szeme cilinderes, ezen kívül a látás -0.25 vagy -0.5 mindkét szemen. Tehát van egy mondhatni teljesen jó szemük és van egy kis mértékben pl. -0.5-0.75 cilinderes másik szemük. Azok igazából látnak mindent, tudnak olvasni is, vezetni is. Azonban egyrészt így a jó szem "többet dolgozik", erről eltérő kutatások vannak, h rossz-e ez a jó szemnek vagy semleges, tehát ez nem rontja le azt. Másrészt kellemetlen élmény, hogy ha a jó szemet lecsukjuk, akkor a kép elmosódott a cilinder miatt. Meg lehetnek még más zavaró tényezők is.

Tehát ez egy összetett kérdés. Az én esetemben különösen, aki pl. több olyan dolgot is csinál, amikor nem hordana szemüveget és ezeket rendeszeresen, több órában. Viszont máskor meg pl. színház, monitor stb jól esne a szemüveg, nem azért nem nem látom a dolgokat, hanem mert pl. azért attól, h látom nagyobb a komfort érzet, ezt nem tudom másképpen megfogalmazni, amikor korrágálva és egy szintre van hozva mindkét szem. Azonban mivel látok, annyit nem ér ez, h legyen szemüvegem, h aztán ha leveszem harcművész edzésen vagy uszodában vagy... vagy ... vagy... akkor meg rosszabbul lássak mint most. Nem azért rosszabbul, mert a szemüveg elrontotta, hanem mert a fénytörési hiba mellé még bejön, h a korrekciót megszokja az agyam és amikor leveszem a szemüveget már nem csak a fénytörési hiába fogja rontani a látás élményt, hanem az agy azon állapota, hogy hozzászokott egy korigált helyzethez a látás esetén. Erről elég sokan beszámolnak.

jan. 20. 00:47
 4/6 anonim ***** válasza:
38%
nekem egy szemész azt mondta, hogy ameddig bírom szemüveg nélkül, addig ne használjak. a titok az, hogy nem az optikában dolgozó szemészt kell kérdezni, mert az szemüvegeladásból él meg, tehát soha nem fogja azt mondani, hogy ne vegyél szemüveget.
jan. 20. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Vagy így van vagy nem. Passz.


Én csak attól félek, h gond lesz, rosszabb lesz a látás élményem, mint most, amikor leveszem a szemüveget, uszoda, harcművészet miatt stb. miután megszoktam a szemüveget.

jan. 20. 23:00
 6/6 anonim válasza:
#4-eshez szólok. Optikában dolgozom, sosem mondjuk indokolatlanul, hogy vegyen valaki szemüveget. Ha nincs rá szüksége, vagy olyan minimális a dioptria (0.25), akkor mi is azt tanácsoljuk, hogy felesleges. Viszont a szemüveg olyan mint egy mankó. Ha hordod, jobban látsz. Ha nem hordod, nem fogsz rosszabbul látni mint előtte. A sánta ember is könnyebben jár egy mankóval, de nem bénul le nélküle sem. Megkönnyíti a dolgát. Tény, hogy a szem romlik, de amiatt nem hordani szemüveget, mert tovább romlik tőle, hatalmas butaság.
febr. 28. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!