Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Miért kell nézni a szemnyomást...

Miért kell nézni a szemnyomást, mit tudnak megmondani belőle és hogyan zajlik a vizsgálat?

Figyelt kérdés
2012. júl. 2. 14:47
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A szemnyomást a folyamatosan termelődő és elvezetődő csarnokvíz finom egyensúlya tartja fenn.

Ha ez az egyensúly valamelyik irányba eltolódik vagy túl alacsony (ez a ritkább) vagy túl magas lesz a szemben uralkodó nyomás.

A leggyakrabban az elvezetődés csökkenése miatt emelkedik a szemnyomás. A csarnokvíz a csarnokzugba vezetődik el, onnan bejut a vérkeringésbe. Emiatt befolyásolja a magas vérnyomás a szemnyomást is! Ezt méréseknél érdemes korrigálni egy képlet alapján.

A csarnokzug lehet alkatánál fogva szűk - ez az eset a zöldhályog egyik típusában fordul elő. A csarnokzug elzáródhat ha gyulladásos sejtek, vér stb. halmozódik fel benne.


A szemnyomás vizsgálat a halálom... Mások jól szokták bírni, de én rosszul leszek attól, hogy belefújnak a szemembe (így zajlik a vizsgálat - leülsz egy székre, bele kell nézni egy gépbe, veled szemben ül az orvos, és belefújja a sűrített levegőt a szemedbe). Állandóan könnyezek tőle, és nem is tudják normálisan megmérni. Ennek következménye volt, hogy legutóbb meg kellett festeni a könnycsatornáimat, és egy másik műszerrel mértek, valami bigyót a szemgolyómra nyomtak, de nem tudom leírni pontosan a menetét, mert itt már "haldokoltam". Bírd ki a sűrített levegős módszert! Örökölhető zöldhályog miatt volt többször "szerencsém" a vizsgálaton részt venni...

2012. júl. 2. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi. Ez tényleg elég rosszul hangzik.
2012. júl. 2. 15:13
 3/8 A kérdező kommentje:
És ezt mindig megnézik a szemészeten, ha kell egy általános vizsgálat vagy orvosa válogatja?
2012. júl. 2. 15:16
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem orvosa válogatja. Mondjuk voltam már úgy is SZTK-s szemésznél, hogy nem is nézte meg a szemnyomást, csak "ráhasalt" egy értéket a papírra...

Amúgy tényleg nem olyan borzasztó (másnak) a vizsgálat, de én az én szemem sajnos erre szuper-érzékeny. A párom pl. minden további nélkül simán kibírja, csak én vagyok ilyen hisztis. :) Úgyhogy ne aggódj, szerintem.

2012. júl. 2. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Sajnos manapság a szemnyomás mérés nincs benne az általános szemészeti diagnosztikai protokollban. Kitalálták az OEP-ben, hogy nem fontos minden vizsgálatra jelentkező betegnél megmérni a szemnyomást. Azonban ez a legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a zöldhályog minden típusának szűrésének. ha magas a szemnyomás mélyebb zölghályog vizsgálat szükségeltetik.

A zöldhályog nagyon alattomos elváltozás, mert mire látható tünetei lesznek, már késő bármilyen beavatkozás, és a folyamat irreverzibilis.

Ezért mindenkinek javaslom, hogy a szemnyomásellenőrzést a következő szemészeti vizsgálat alkalmával végeztesse el, akkor is ha nincsen semmilyen tünet.

2012. júl. 2. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi. És simán elvégzik, ha kérem?
2012. júl. 2. 20:21
 7/8 anonim válasza:
Persze, miért ne végeznék el?
2012. júl. 3. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nekem nem sokat segit a Lapros EP csepp. Elsődleges nyíltzugú glaucomam van.Az első szemnyomás mérésnél 19-20volt az érték.

Kérdésem az lenne hogy ha esetleg lézeres trabeculoplastika-t vagy trabeculectomia kell végezni a szememen akkor ilyen beavatkozást bármelyik város korházában elvégeznek?Esetelg van konkrét (korház) hely az országban (pl; SOTE stb) ahol kifejezetten végeznek ilyen műtéteket? Azért kérdem mivel vidéki vagyok.Mennyire számítanak rutinműtétnek ezek a beavatkozások? Nem fogok megvakulni utánna?

2016. márc. 15. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!