Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » A mínoszos szemüveg rontja a...

A mínoszos szemüveg rontja a látást?

Figyelt kérdés
Sziasztok, tegnap óta olvasgatom, hogy a szemüveg rontja a látást. Én 4-es voltam mikor megkaptam az első szemüvegem és azóta 5 év telt el és másféllel romlott a szemem. Azt szeretném kérdezni, hogy ha nem hordok szemüveget akkor tényleg képes egy idő után a szem javulni? Ha igen ez csak a plusszos vagy csak a mínuszos esetleg mindkettő esetében így van? A válaszaitokat előre köszönöm!

2015. máj. 6. 09:07
 1/9 Andizsuzsi ***** válasza:
68%
Saját magad válaszoltad meg a saját kérdésedet. Ha szemüveg nélkül a szem képes lenne megjavulni, akkor neked miért kellett 4.-ben szemüveg? Amúgy nem, a szemüveg nem rontja, hanem korrigálja a szem elváltozásait. De önmagában a szem romlását-javulását nem idézi elő, és nem állítja meg.
2015. máj. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

A túlkorrigált(szinte távcsőként élesre javított) mínuszos lencséhez "hozzátunyulhat" a szem. Nálad ez nem játszik, ha öt év alatt másfelet kellett csak emelni.

A szemorvosok ezt mindig betartják, de a computeres szalonokban sokszor kiadják a kontaktlencsét a mért adatok szerint. És ezzel szépen felsrófolják a kuncsaft dioptriáit magasabbra, mint egyébként a normál mente szerint a rövidlátásuk 21 éves korukra lenne. De hát ez az üzlet. Meg ugye a fiatalok vágya a gyors, tökéletes javulásra, ami kihasználható.

2015. máj. 6. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Szia! Nekem a szemészeten azt mondták, hogy addig fog romlani a szemem, amíg növök. Így is lett. Azóta nem romlott. Mínuszos szemüvegem van.
2015. máj. 6. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Értem, koszonom szepen mindannyiótoknak, akik faradtak azert, hogy válaszoljanak nekem. Tudomásom szerint a fiuk/ferfiak 20-22 eves korukig nőnek, viszont ha ez tényleg igaz akkor meg 5-7 évem van meg:( Ennyi idon keresztül kb mennyit fog romlani a szemem?
2015. máj. 6. 16:49
 5/9 anonim ***** válasza:

Szia! Lutri. Én lány vagyok, 14 évesen -1 dioptriával kezdtem, most 25 évesen -1.75 kell.


Most pedig áltudomány, vagy legalábbis nem teljesen megalapozott dolog jön: összefüggést találtak a természetes fény hiánya és a rövidlátás között. A kutatók azt gyanítják, hogy a természetes fény segíti a szem precíziós növekedési folyamatait (össze kell ott szinkronizálni pár dolgot, hogy a fókuszpont oda essen, ahova kell). Ha tényleg van ok-okozati kapcsolat, akkor minél többet vagy a szabadban, annál kevésbé fog romlani a szemed. (Viszont az UV sugárzás a hályog kialakulásának kockázatát növeli, úgyhogy nem árt az óvatosság.) Megpróbálom a cikket megkeresni, ahol olvastam, ha szeretnéd.

2015. máj. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Azt nagyon megkoszonnem, kivancsi vagyok:)
2015. máj. 6. 18:47
 7/9 anonim ***** válasza:

Jól írták fentebb, a fiatalkori rövidlátás oka, a szem nem tökéletes alakja, ami addig, amíg a fej is nő, több-kevesebb mértékben mindenképp tovább romlik.

Kis dioptriánál az (állandó) szemüvegviselés szubjektíven mindenképp rontja, ami azt jelenti, hogy szemüveg nélkül vaksibb lesz az ember, mert az agy elszokik a korrigálástól, mivel készen kapja a jó képet. Közepes és nagy dioptriánál nyilván mindegy, mert azt muszáj viselni, ha az ember nem csak az orráig akar látni.

A pluszos látásnak 99%-ban mások az okai és jobbára csak 40 év fölött jön elő.

A természetes fény dolog trükkös. Először is ilyen szabadban van, ahol nagyok a távolságok és ezért nem kell sokat közelre fókuszálni. A tartós közelre fókuszálás (kis) látásromlást okoz és azt is jellemzően középkorúként (mivel hosszabb idő után okozza). Másrészt erős megvilágításban az ember eleve jobban, akár 1 dioptriával is jobban láthat, ami -1..-1,5 dioptriás szem esetén nyilván jelentős (66-100%, tehát akár közel tökéletes) érzékelési különbség lesz (míg persze -5-nél túl sokat nem jelent).

2015. máj. 6. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Ez a cikk volt:

[link]


Persze a tudományos alapjáról még meg kéne győződni.

2015. máj. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat és a linket is:) ment a zöld pacsi
2015. máj. 7. 14:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!