Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Hány dioptriásnak számít ez a...

Hány dioptriásnak számít ez a szemüveg? (részletek alul)

Figyelt kérdés

Az alábbi értékekkel írtak fel nekem szemüveget:


Jobb szem: + 2,5 -1,0 175 fok

Bal szem: +3,75 -2,75 2 fok


Ami miatt nem értem a dolgot, az az, hogy most mindkét szememre egy +1-es szemüveget hordok, cilinder nélkül és látok is vele. Ehhez képest kicsit furcsa a +3,75 és a +2,5. Bár azt olvastam, hogy a cilindereket lényegében hozzá kell adni, vagy ki kell vonni és ha ezt megteszem, akkor kijön +1,5 és +1, ami már majdnem annyi, mint amit hordok. De gondolom nem ilyen egyszerű. Kérem aki ért hozzá magyarázza el, hogy ez valójában akkor hány dioptria, köszönöm!



2017. máj. 10. 11:12
 1/2 anonim ***** válasza:
Én is nagyjából így tudom ahogy te. Többet nem sajnos.
2017. máj. 10. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Cilinderes szemüveg esetében nem lehet egy számmal leírni a dioptriát, mivel iránytól függően változó erősségű. Ezt nehéz elképzelni, de nagyjából arról van szó, hogy ha az ember szemüveg nélkül egy vékony, mondjuk 15 fokos szögben álló vonalat élesen lát, de a vonal elforgatásával egyre homályosabbá válik, akkor cilinderes szemüveg kell neki.


Az összeadósdiból annyi igaz, hogy a cilinder tengelye mentén a szemüveged erőssége valóban a gömblencse (pozitív) dioptriája plusz a cilinder (negatív) dioptriája. De a tengelyre merőleges irányban az erősség a gömblencse teljes dioptriája. A kettő között pedig átmenet van.


Neked elég vízszintes a cilindered. Azért látsz elfogadhatóan a cilinder nélküli +1-es szemüveggel, mert a betűk olvasását ez az irányú elmosódás nem zavarja annyira mintha függőleges, 90 fok körüli lenne a cilinder. Ha függőleges lenne a cilindered (vagy függőlegesen írnánk :)), akkor viszont a +2.5-ös sima szemüvegre mondanád, hogy egész jó, és a +1-est nagyon gyengének éreznéd. Pedig csak az elmosódás szöge különböző, nem az elmosódás erőssége.

2017. máj. 10. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!