Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szlovákoknál történelem...

Szlovákoknál történelem érettségin milyen tételek léteznek?

Figyelt kérdés

Ugye nálunk több mint ezer éves múlt áll rendelkezésre (minimum) ami a sajátunk, viszont én kétlem hogy ők mélyebben tanulnának a történelmi Nagy Magyarországról, magyar csatákról, háborúkról, stb...


Tehát tudja valaki hogy ők mit és hogy tanulnak töriből?


Köszi a választ előre is!



2020. máj. 2. 10:46
 1/5 anonim ***** válasza:
51%
Írd le a számod, átküldöm 1 SMS-ben!
2020. máj. 2. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Esetleg még utánaírhatod, hogy 2019, ha mondjuk a tavalyiakról szeretnél olvasni

[link]

[link]


Ezeket a google fordító adta ki, tehát így van szlovákul az érettségi -tételek.

Ezeket itt nézegessed végig, amiket kidob, amíg meg nem találod.


Ha belemész, és nem érted; akkor kívülről amikor kidobja a google-találatokat; akkor néhány oldalnál ott van, hogy oldal lefordítása , és akkor átírja neked a szöveget annyira magyarra; amennyire tudja

Meg még van ilyen webforditas.hu is, ott rá kell menni, hogy honlapot akarsz lefordítani, és akkor bemásolod a címet, rámész, hogy fordítsa le, és akkor lefordítja. :) (de nem tud minden oldalt, de van, amelyiket igen. :))

2020. máj. 2. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
89%

Attól, hogy Szlovákia mint önálló állam csak pár tíz éve létezik, a történelmük ugyanúgy ezer éves, mint a miénk. Csak vannak közös pontjai.

Ez olyan, mintha azt mondanád hogy például Ulászló a mi királyunk, a mi történelmünk része. Közben ő III. Wladislaw lengyel király is. Vagy Zsigmond (Sigismund) aki magyar, német és cseh király is volt és ugyanúgy az ő történelmüknek is része.

2020. máj. 2. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

3. válaszhoz annyit hozzáfűznék hogy igen igazad van, én arra gondoltam hogy mivel sosem volt országuk és sosem voltak önállóak, emellett még gyűlölnek is minket, ezért gondolom nem fognak túl sokat tanulni Magyarországról. Alapvetően az ott tanult töri egy teljes történelemhamisítás szüleménye, ami miatt még inkább kíváncsi vagyok arra hogy ott mi lényeges az elmúlt ezer évből.

2020. máj. 2. 13:53
 5/5 anonim válasza:
100%

Annyival pontosítanék, hogy a két nemzet közötti általános gyűlölet messze nem fedi a valóságot. Az egyetem alatt a szlovák csoporttársaimmal sosem volt ilyen téren súrlódás, de Észak-Szlovákiában hamarabb megejtenek pár goromba megjegyzést a magyar társaságokra pl. egy étteremben, de ez is ritka eset. Ha nem huzakodsz elő "magyarkodó" témákkal, ami az ő egzisztenciájukat vonná kétségbe (mondjuk azt állítani, hogy a Tátra völgyei is tisztán magyar nyelvű területek voltak), nem lesz gond.


Ami a történelemhamisítást illeti, igen, létező dolog sajnos, de már egyre több szlovák szakember felismeri és ellene van. Egy, a történelem során "csonka" (= különösebb értelmiségi réteg nélküli) társadalom megragad minden, egy kicsit is hozzá köthető történelmi személyiséget, akire büszke lehet. Tudatosítani kell, hogy a középső és az északi részek szinte mindig szlávok által lakott volt (elég megnézni a népességváltozási adatokat, Nyitra városától északra nemigen találni olyan települést, ahol valaha többségben lett volna a magyarság), sőt a Honfoglalás előtt még a Dunától északra húzódó alföldi területek is szláv fennhatóság alá tartoztak.


Ezeknek a történelmi uradalmaknak a megítélése - hogy birodalom, királyság, vagy csak más országtól függő tartományok, már mai politika. Én magyar gimnáziumban érettségiztem, a szlovák irodalmat nem nagyon szívleltem. Mivel kevés nagy személyiséget vonultat fel, ezért több kisebb repertoárú íróról/költőről tanultunk.

A szlovák gimit végzett ismerőseim elmondása alapján a nem világtörténelmi tételekben azért sok a magyar elem (bár nálunk nagyrészt az iskola állítja össze a tételvázlatokat, szóval ez nem biztos, hogy általános), a maradékot kitölti a több korrajz, társadalomismeret és gazdaságtörténet.

2020. máj. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!