Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mikor elég a forrás megjelölés...

Mikor elég a forrás megjelölés és mikor kell engedélyt kérni? Szerzői jog tudnivalók?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Sajnos nem vagyok tisztában azzal, hogy mit kell csinálni, ha


-egy képet meg akarok osztani a Facebookon, akkor mikor elég a forrás megjelölés (ha például interneten már fönt van a kép egy másik weblapon) és mikor kell külön megkeresni és engedélyt kérni a kép készítőjétől, illetve ha a képen egy alkotás van, akkor az alkotót mikor kell megkérni?


-ha egy filmrészletet vagy dalt szeretnék felhasználni egy videóban a YouTubeon, akkor minden esetben engedélyt kell kérni?


Örülnék, ha valaki elmagyarázná, és linket is küldene akár, sajnos én nem találtam olyat, aki ezeket leírná. 😅 De lehet csak rossz helyen kerestem eddig.


2020. júl. 23. 20:54
 1/2 2*Sü ***** válasza:
100%

> Örülnék, ha valaki elmagyarázná, és linket is küldene akár, sajnos én nem találtam olyat, aki ezeket leírná.


Ami a linket illeti:

1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról

[link]


Ami a magyarázatot illeti: Abból kell kiindulni, hogy a kép olyan, mint egy bicikli. Minden jog a szellemi termék – zene, videó, vers, fénykép, térkép, szoftver stb… – jogtulajdonosát illeti.


Ha az illető megosztotta a képet valamilyen publikus felületen, akkor ennek a linkelése szabad. (Ez olyan, mintha rámutatnál az utcán, hogy „nézd, ez Józsi biciklije”.) Ugye ebben az esetben a tulajdonos bármikor dönthet úgy, hogy ő mégsem szeretné, hogy a kép publikus legyen, ha letörli az ő saját oldaláról, akkor a te linked is egy üres oldalra fog vezetni, tehát a tulajdonos továbbra is gyakorolni tudja a megtekintéshez való jog szabályozását. Ha mélylinkelésről van szó, akkor is fel kell tüntetni a jogtulajdonos nevét, ha ez nem ismert, akkor azt az oldalt, ahol a képet publikusan fellelted.


Ha viszont a képet lemásolva akarod használni – teljesen mindegy, hogy hol –, akkor az már más tészta. Ilyen esetben a kép tulajdonosának a határozott beleegyezése kell. Ugye ilyen esetben ha a kép tulajdonosa nem akarja, hogy a kép többé publikus legyen, akkor hiába törli le a saját oldaláról, a tied nem linkeli azt, hanem kvázi te másolatot készítettél róla. A másolás joga meg egy külön jog, attól, hogy egy kép publikusan megtekinthető, azaz a kép tulajdonosa ráutaló magatartással felruházott a megtekintés jogával, attól még a másolás jogát nem kaptad meg.


A videó esetén ugyanez a helyzet. Csak akkor használhatod fel, dolgozhatod fel más tulajdonában lévő videót, ha a tulajdonos határozott engedélyével rendelkezel.


Az külön bekavar, ha a képen, videón személyek is szerepelnek, mert akkor a személyes képmáshoz való jog szabályozása pluszban bekavar.


~ ~ ~


De van kivétel. Ilyen például az iskolai oktatásban való felhasználás, tudományos kutatás, meg van még a szabad felhasználásnak egy csomó esete, speciális feltételek esetén. (Lásd a linkelt törvény 34. §-tól.) Ami itt érdekes lehet az az idézés. A jogszabály úgy fogalmaz, hogy „A mű részletét - az átvevő mű jellege és célja által indokolt terjedelemben és az eredetihez híven - a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti”. Ez nagyjából azt jelenti, hogy ha te csinálsz egy tartalmat, ami az idézett mű nélkül is önnön jogán önálló és értékelhető tartalom, de mégis ez a tartalom könnyebben értelmezhető az idézett mű (kép, videó, hang) illusztrálásával, akkor szabadon idézheted a művet, a szerző megnevezésével. Ami határeset az pl. a mém esete, azt még általában idézésnek tekintik. A paródia is még általában belefér az idézés kereteibe.


~ ~ ~


De ez a magyar szabályozás. A nemzetközi szabályozás még ennyire sem tiszta. Az különösen bekavar, ha a szellemi termék szerzője más országban él, mint aki fel akarja használni a szellemi termékét. De nagyjából itt is a fentiekhez hasonló a szabályozás.

2020. júl. 23. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a magyarázatot! :) Sokat segített.
2020. júl. 26. 04:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!