Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Egy 18.életévét betöltött...

Egy 18.életévét betöltött embernek parancsolgathatnak a szülei? Mi a véleményetek, és miért nem, vagy igen?

Figyelt kérdés
2020. szept. 18. 18:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha a szülő tartja el gyereket, nála él, azért felmerülhet olyan körülmény, amikor választási lehetőség elé kerül a "gyerek": beleáll esetleg egy olyan vitába, aminél kijelenti hogy márpedig ő felnőtt és azt csinál amit akar, aztán viszontválaszként megkapja, hogy akkor lehet fizetni a rezsi rá eső részét vagy költözni. Vagy pedig az lesz amit a szülő mond, mert hiába nagykorú a gyereke, mégis ő biztosítja az alapvető életkörülményeit - holott már nem kötelessége -, és nem a gyerek önállóan.


Nagyon jól meg kell fontolni, hogy bevállalja-e ezt a "gyerek", mert ha olyan az otthoni légkör és kirakják az utcára, akkor majd pisloghat. Oké, tudom ez egy nagyon szélsőséges példa és akit 18 éves korára nem utáltak ki otthonról szülők (mert nem toxikusak vagy bántalmazók) azt valószínűleg ezután sem fogják.

2020. szept. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Ez nagyon attól függ. Ha eltartják a szülei, egy bizonyos mértékig nyilván parancsolgathatnak neki. Pl. tegyük fel, a fiatal nem akar egyetemre menni, se dolgozni, és otthon él a szüleinél. Én ilyen esetben igenis elvárnám a gyerekemtől, hogy csináljon valamit. Hiába felnőtt, az nem okés, hogy semmit se csinál, csak fekszik, gépezik egész nap, és elvárja a szüleitől, hogy eltartsák, stb. Szóval szerintem ez így jogos. Szóval amíg a 18 éves gyerek el van tartva a szülei által, addig a szülei parancsolgathatnak neki, és szerintem egy bizonyos mértékig ez a természetes. De az pl. szerintem sok, ha egy 18 évesnek megpróbálják megmondani, hogy lehet-e párkapcsolata, vagy hogy például befestheti-e a haját kékre. Szerintem egy 18 évnél fiatalabbnak is lehet akkora szabadságot adni, hogy az ilyen dolgokat eldöntse. De na. Szerintem ha a szülővel él a gyerek, igenis lehetnek a szülőnek elvárásai. Nyilván sokan még mindig úgy kezelik a 18 éves gyereküket, mintha 7 éves lenne, semmit se engednek neki, amivel én nem értek egyet, de van olyan dolog, amiben meg egyetértek.
2020. szept. 18. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
52%

Ha az Anyám "parancsol", az nekem szent. Bőven felnőtt vagyok (nő), a magam életét élem. De tisztelem Anyám és ha valamit "parancsol", az úgy lesz. Eddig egyetlen egyszer tett ilyet mióta felnőtt vagyok és utólag látom, hogy teljesen igaza volt.

Azért is alakulhatott ki ez így, mert soha nem élt vissza a "hatalmával" fölöttem. Jó a kapcsolatunk, vasárnaponként biztosan beszélünk, de van hogy 1-2 hónapig nem látjuk egymást (messze lakik). Nem volt tökéletes Anya (senki se az), de teljes szívéből szeretett engem és a nővérem és bármit teszünk, ez így marad. Tudom, hogy ha erősebb dolgot tesz, mint a kérés, arra komoly oka van és én megbízom benne.

2020. szept. 18. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
72%
Ha külön él, dolgozik és eltartja magát, anyagilag nem szorul a szüleire akkor nem. Minden más esetben igen.
2020. szept. 19. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy egy 18 éves gondolkodása simán lehet egy 15 éves, éretlen gyerek szintjén. Ezért ordító és felelőtlen butaságokat akar csinálni, mondván, hogy ő már felnőtt... Ilyenkor azért nem árt, ha beavatkozik a szülő, és próbál rá hatni. Persze, nem könnyű.
2020. szept. 19. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

És tegyük fel, ha az adott 18 éves szórakozni megy a haverjaival, akkor megmondhatják neki a szülei, hogy hányra menjen haza?

Ti beleszólnátok abba, hogy meddig legyen el a gyereketek? Illetve titeket meddig engedtek el a barátaitokkal 18 éves korotokban a szüleitek? :)

2020. szept. 20. 00:19
 7/16 anonim ***** válasza:
74%
6os, igen beleszólhatnak, mivel otthon élsz és ők tartanak el gondolom. Ha nem tetszik, akkor el lehet költözni és dolgozni :-D
2020. szept. 20. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

De amúgy mik ezek a szélsőséges megoldások?

1.Hogy jön egyáltalán egy idegen ahhoz, hogy nekem "parancsolgasson", mert ez a tipikus "akkor el lehet költözni oszt dógozzá" felfogás k*rvára elavult.

2. Gondolom aki a fentiekben említett begyepesedett gondolkodásmód híve, az sose hallhatott a KOMPROMISSZUM kötésről, de nem hibáztatlak titeket, mert aki egy beszűkült világban él, ami szerint a "szülő a főnök, mert ő tart el" az csakis így gondolkodhat.

3. Mi az, hogy a "szülő mondd meg mindent, mert ő tart el" ?! Ez a kötelessége, mert felelősséget vállalt a gyerekéért. Ez egy alap dolog, ezzel NEM lehet érvelni, ez olyan mintha egy gyerek azt mondaná, hogy "ma márpedig elmegyek bulikázni, mert kaptam egy 5öst matekból" ezek NEM ÉRVEK,hanem kötelességek. Aki felől így mennek a f*sz méregetések (úgy, hogy szülő, de még úgy is, ha gyerek) az nagyon gyorsan gondolkozzon el azon, hogy milyen családot akar, illetve, hogy milyen családban él.

4. Ha a gyerek nem dohányzik,nem egy drogos, és még csak nem is iszik egy kortyot se soha, akkor a szülő szerintem igazán megtehetne, egy "akkora szívességet" hogy nem 22:00ig engedi el egy buliba (ami amúgy csak 20:00kor kezdődik) hanem mondjuk éjfélig vagy egy kicsit tovább.

Mert ha a gyerek nem fáradt, és ÉLVEZI a bulit, akkor a szülőnek semmi joga nincs ezt az élményt elvenni tőle, attól független, hogy ki kit tart el...

Nekem ennyi a véleményem, ja és zárás képpen a kedvenc mondatom, a szüleim szájából:

"Majd meg fogod érteni, ha gyereked lesz"

És ha nem lesz? Azzal a tudattal kell tovább élnem, hogy kihagytam egy csomó bulit/élményt stb-t mert a szüleim úgy neveltek, ahogy akarják, hogy majd én neveljem a gyerekemet?

Röhej...

2020. szept. 20. 08:58
 9/16 anonim ***** válasza:

Azért egy hatalmas dolgot nem veszel figyelembe, Kérdező. Mégpedig azt, hogy a szüleid 18 éves korodig FELELŐSSÉGGEL tartoznak érted. Ha valami gáz dolgot csinálsz, akkor őket is előveszik és felelősségre vonják.

"Mert ha a gyerek nem fáradt, és ÉLVEZI a bulit, akkor a szülőnek semmi joga nincs ezt az élményt elvenni tőle"

Pedig van neki joga:


"Mit jelent a gyakorlatban a jogi értelemben vett szülői felelősség fogalma? Melyek a szülői felelősséggel rendelkező személy jogai és kötelességei?


A szülői felelősség (szülői felügyelet) a gyakorlatban a kiskorú gyermek nevének meghatározását, a gyermek gondozását, nevelését, tartózkodási helyének meghatározását, vagyona kezelését, törvényes képviseletének jogát és kötelességét, valamint a gyámnevezést és a gyámságból való kizárás jogát tartalmazza."


Más kérdés, hogy érdemes- e neki korlátoznia vagy hogy miért teszi. Lehet bizalmatlanság, féltés, elvek, vagy más dolog.

A "később majd megérted" utalhat arra, hogy soha nem tapasztaltad meg, milyen úgy félteni valakit, mint ahogy egy rendes szülő félti a gyerekét.

Hidd el, éppen elég buliban lesz majd részed 18 éves korod után, még bele is fogsz unni.

Elhiszem, hogy ez a válasz frusztrációt válthat ki belőled, mert nem arról szól, amit hallani akarsz. Csak szerettem volna, ha látod a másik oldalát is. Lehet, hogy vaskalaposak a szüleid, de ez van, ők a főnökök a jog szerint is, amíg 18 nem vagy.

2020. szept. 20. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
73%

Előző vagyok. Jajj, bocsáss meg, most látom, hogy elmúltál 18.

Ez esetben is vannak olyan állításaim, amiket fent tartok például a féltésről.

Azért írják többen, hogy költözz el, ha nem tetszik, mert a szüleid szemében nem egyik pillanatról a másikra leszel felnőtt ember + te élsz náluk, neked kell alkalmazkodni.

Tegyük fel, hogy elmúlt a gyerekem 18, de velem lakik, én etetem, mosok rá, eltartom. Tehát nem önálló az illető. Én szeretnék 10-kor azzal a gondolattal lefeküdni aludni, hogy itthon van, biztonságban vagy hogy nem fogja felcsörögni az egész házat hajnalban, mikor méltóztatik megérkezni akárhonnan. Az én házam, az én törvényeim.

A mamahotelnek az az ára, hogy el kell fogadni, hogy nem te hozod a döntések nagy részét, akkor se, ha épp veled kapcsolatos dolgokról van szó, mert a szüleid szava mindig erősebb lesz a tiédnél. Igazságtalan? Lehet. A megoldás erre az, hogy vagy leülsz velük és megpróbálod megbeszélni velük vagy ha hajthatatlanok, akkor önállósulsz.

2020. szept. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!