Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Sima ereszkedéshez milyen...

Sima ereszkedéshez milyen szakítószilárdságú kötelet ajánlotok?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy furán hangzik, de eszembe jutott, hogy ha egyszer, teszem azt, tűz ütne ki a lakásban itt fent a 4. emeleten és a tűz elállná a lépcsőházba kivezető utat, de volna nálam egy random kötél amit ha rögzítek pl. ágy lábához, akkor az ablakon keresztül le tudnék ereszkedni vele... akkor milyen típusú, milyen vastag, milyen szakítószilárdságú kötél lenne jó egy kb. 80 kg testsúlyú ember számára?


Oké, őszintén szólva a szomszédokban nem bízok, alattunk a 3. emeleten lakásban vágják a tüzelőanyagot, szóval... :D

De egyébként a kérdésem halálosan komoly. Egy tök átlagos kötél is bőven elég a helyzetre, vagy inkább egy nagyon profi, hiperszuper kötél lenne jó, biztos ami biztos?


2020. okt. 25. 03:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem hátrány, ha elbírja az összes ember tömegét, ahány csak a lakásban él. -Gondolom, nincs sok idő arra, hogy megvárjátok, amíg szépen, komótosan, sorban leereszkedtek egymás után egy tűzvész alkalmával. Aztán - úgy vélem, - az sem árt, ha a kötél ellenáll a nyílt lángnak is annyi ideig, amíg képesek vagytok leereszkedni. Le kell viszont, hogy hangoljalak: ha nincs meg a fizikai erő csak az egyikőtökben is, hogy leereszkedjen, akkor semmit nem ér az egész, - akár kötél nélkül is kiugrálhattok az ablakokon. Létezik még olyan megoldás is, hogy esetleg rongyot fogva az arcotokhoz, ill. vizes pokróccal letakarva keresztül vágtattok a még átugorható tűzön, - de már ez is kétséges végkifejletű megoldás. Ha megteheted, akkor a leghatékonyabb egy biztonsági rendszer telepítése, amely a 112-re van bekötve, - 7-10 perc alatt kiérkezik a legelső jármű, - szerencsés esetben lényegesen hamarabb vagy csak egyszerűen felhívod a számot és elhadarod, hogy mennyire meleg a helyzet, amiben éppen vagy. Bízd inkább a profikra! Szerintem egyáltalán nincs semmi vicces abban, amit a kérdésedben felvetettél!
2020. okt. 25. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%

Fátvágnak, van még olyan emeletes ház amIben kájhával fűtenek?

Hol laksz Királdon?

2020. okt. 25. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló: köszönöm a kimerítő választ. Tudom, hogy nem vicces a kérdésem, nem is poénból kérdeztem. Sokat szoktam gondolkodni, hogy vészhelyzetek esetén mit kéne tennem és készülök ezekre, már a vészhelyzeti csomagom is elkezdtem összeállítani - amennyire anyagi forrásaim engedik - és ez a kérdésem is ebből ered.

A fizikai erőnlét jelenleg szerintem határeset, utoljára 10 éve másztam kötelet gimiben, akkor gond nélkül ment kézzel (lábtartás nélkül), de azóta rendesen eltunyultam és persze az iskolai mászókötél is vastagabb, mint a hegymászókötelek. A vizes rongyos-plédes verziót ismerem, ezt mondta anno a balesetvédelmi szakoktató. Elmesélte még vagy 6 éve, hogy felkértek egyszer egy biztonságtechnikai céget, hogy szimulálják náluk, a balesetvédelmi szakoktató saját cégének az épületében a tűzvészt. Azt mondta, hiába ismerte a saját cége épületét úgy mint a tenyerét, hiába a több évtizedes szakismeret arról, hogy ilyenkor mi a teendő, a szimuláció szerint ő nem élte túl: a füst teljesen ellehetetlenítette, nem látott semmit, a lépcsőn majdnem legurult, levegőt alig kapott stb.


A biztonsági rendszert szeretném én is a legjobban, az a tuti, de amellett nem szeretném csak a profikra bízni az egészet és ha van lehetőségem, és még nem ért el a láng, akkor egy megfelelő kötéllel igenis le akarnék ereszkedni, ha a láng az alsó szomszédok ablakából nem fenyeget.

Tudom, a szakemberek "azért vannak", hogy segítsenek (ne érts félre, nem degradálóan értettem, hogy "azért vannak", nagyon is hálás vagyok a munkájukért és hogy napi szinten vásárra viszik a bőrüket), tudom, hogy náluk jobban senki nem ért ehhez, de azt is tudom, hogy 5-10 perc alatt a tűz képes megállíthatatlan mértékűre elharapózni és nem biztos, hogy időben kiér a segítség. Épp emiatt, ha van egy kis lélekjelenlétem (ami persze egyáltalán nem biztos, csak vészhelyzetben derül ki hogy van-e), akkor szeretném, hogy a vészhelyzet a lehető legfelkészültebben érjen engem.


Igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy jól értem-e a kötelek szakítószilárdságának számítását? A daN, vagyis dekanewton mértékegységet láttam a legtöbb helyen, ami átszámítva nagyjából egyenlő a kilopond (azaz kgf) mértékegységnek, és maga a kilopond megegyezik a kötél méterének kilogrammos teherbírásával.

Tehát jól értem-e, hogy pl. egy 2800 daN-os kötél átszámítva 2855 kgf, ami méterenként 2855 kg-os tömeget bír el? (Persze figyelni kell, rögzítéskor lehetőleg kerüljük az éles sarkokat amik kikoptathatják vagy akár el is vághatják a kötelet, és a hirtelen mozdulatokra is figyeljünk, mert a tartószilárdság nem egyenlő a tartási rántással.)


(2-es válaszoló: törvény által sajnos még nincs tiltva a társasházban kályhával, és hasonló nyílt lángú, "pakolós" fűtőberendezésekkel történő fűtés. Szerintem nagyon jó megoldás ez annak, aki olcsón vagy ingyen jut fához-szénhez, de nagyon veszélyes is és szerintem ma már nem való társasházba. Egyébként igen, Borsod megye, de nem Királd, onnan kb. 30 kilométerre egy 12ezer fős kisvárosban. Amúgy képzeld, én is meglepődtem, de Miskolcon is vannak ilyen társasházak... pedig az egy 150 ezer fős megyeszékhely!)

2020. okt. 25. 10:34
 4/4 anonim ***** válasza:
Vannak mondom,elhiszem.
2020. okt. 25. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!