Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » YouTube videóban milyen...

YouTube videóban milyen képeket használhatok fel?

Figyelt kérdés
Sima google-bol letoltott kepeket felhasznalhatok? Hogyan mukodik ez?Sok YouTube video alatt mennek kepek pl penzrol vagy konditeremrol esetleg sulyokrol.Honnan tudom melyik kepet szabad feltolteni a videomba es melyiket nem ?

2021. jan. 31. 21:12
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A Google nem jogtulajdonosa a találatok között felbukkanó képeknek. Attól, hogy bármit találsz általa (vagy bármely más keresővel), tehát szabadon elérhető a kép, még nem jelenti azt, hogy fel is használhatod. A te saját képeid is megjelennek mások találatában (ha vannak ilyenek).

Jogszerűen azokat a képeket szabad nyilvánosan felhasználni, amelyeket a tulajdonos kifejezetten ilyen céllal publikált, a maga a szerzője, és egyértelműen kifejezte ezt a szándékát.

Természetesen saját képeidet bármikor felhasználhatod.

A YouTube többféle módon is szűri a tartalmakat. Robotok, emberek is dolgoznak ezen. Az eredmény vegyes.

Pl. egyáltalán nem lehetnének fent filmek, klippek, tévéműsorok. Itt is kivétel az, ha maga a tartalomszolgáltató teszi fel a felvételeket.

Még ha a videót saját készítésű is, az abban felbukkanó képek, termékek stb. felhasználhatósága vegyes.

Pl. nagyon sok olyan van, ami egy termékről mond véleményt. Ezek egy része szakértői (minimum azzal kereskedik), más része felhasználója, vagy csak kíváncsi.

Itt a megítélése a dolognak már összetettebb. És kevésbé a YouTube miatt. Akkor vélik érdekessé a dolog, ha a márkatulajdonos, forgalmazó úgy ítéli meg, hogy a termék bemutatása számára káros, érdekeit sérti, és túlmegy a szabad véleménynyilvánítás határain.

2021. febr. 1. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A dolog nagyon egyszerű: olyan képeket használhatsz fel, amit a szerzői jog tulajdonosa (pl. szerző, annak örökösei) vagy az általuk megbízott jogkezelő neked megenged.

Ez lehet direkt engedély, írásban, a te nevedre, vagy lehet egy általános engedély (de továbbra is a szerzői jog tulajdonosától), például a Creative Commons licensz bizonyos verziói.

Semmi más esetben nem használhatod fel a művet - hiszen ez nem csak képekre, de videóra, zenére, hangeffektekre, stb. is vonatkozik.

Az, hogy te mit látsz az interneten, az téged nem jogosít semmire. Az, hogy valaki illetéktelenül használ egy képet, az téged nem jogosít fel ugyanerre.

Jogosulatlan felhasználás esetén - extrém esetben - akár komoly pénzbírság is lehet a dologból.

Vannak olyan fotóügynökségek, amik képek felhasználási jogát árulják. Vannak ezek között ingyenesek is. Elolvasod a felhasználási feltételeiket, és ha megfelel, akkor használhatod a tartalmaikat - bár az ingyeneseknél benne van a pakliban, hogy nem az eredeti szerző tölti fel, és így a kapott engedély is érvénytelen, és ugyanúgy perelhető vagy.

Ezért vannak a komolyabb fotóügynökségek - ha ott veszel valamit, azt tuti használhatod.

Különben meg marad az, hogy magad készíted el a képeidet.

2021. febr. 1. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
értem nagyjából.Már csak azt nem értem ha pl egy 20 éves interjúból egy képkockát felhasználok de leírásban odaíyrom hogy képek forrása: TV2 akkor úgy szabad igaz?Láttam már h pl tv-ben játszottak le youtube videókat és csak annyi volt kiírva hogy forrás: a youtube
2021. febr. 1. 09:53
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az alaphelyzet az, hogy nem szabad. Semmit nem használhatsz fel, ami nem a tiéd vagy nem rendelkezel engedéllyel. Ez a kiindulási állapot.


Akad néhány kivétel. Egyrészt ahány ország, annyi jogszabály, másrészt létezik ún. méltányos használat, illetve bizonyos művek egy adott idő elteltével úgymond közkinccsé válhatnak.


A youtube ad némi támpontot, ezeket olvasgasd végig:

[link]

[link]


Mivel csak te tudod, milyen célra, milyen módon akarod más munkáját felhasználni, neked kell a fentiek alapján eldönteni, jogosan használod-e.

Ellenkező esetben a youtube eltávolíthatja a tartalmat, korlátozhatja a fiókodat, de extrém esetben akár bíróság elé is kerülhet az eset.


Mondjuk sokkal valószínűbb, hogy a kutya sem fog foglalkozni vele, de nem tudhatod, mikor nyom fel egy rosszakaród...

2021. febr. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
igazából egy videót akarnk csinálni egy régi bűntényről és oda kellene pár kép.Azért gondoltam hogy forrás megjelölés esetén csak nem távolítják el.
2021. febr. 1. 11:26
 6/9 anonim ***** válasza:
Az idézet megengedett a magyar szerzői jogban, de a tecsöved gyakorlata eltérhet ettől.
2021. febr. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ez a fajta felhasználás szinte bizonyos, hogy bőven belefér a youtube "méltányos használatába".
2021. febr. 1. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2021. febr. 1. 15:42
 9/9 anonim ***** válasza:

alapvetően azt használhatod, amire engedélyed van. ha a jogtulajdonos úgy teszi közzé a képet, hogy azt bárki felhasználhatja (pl. Creative Commons), akkor használhatod. viszont, ha nem a jogtulajdonos tölti fel szabadon letölthetőként egy oldalra, hanem mindenféle kalóz gyűjtögetők osztják így meg a képeket a jogtulajdnosok szándékaival mit sem törődve, akkor ugyanúgy illegálisan használod, mintha te magad loptad volna el.


aki biztosra akar menni a képek használatával (főleg, ha bevétele van belőle), az regisztrál egy legálisan működő stock oldalra, fizet valamennyit, cserébe kap egy hivatalos jognyilatokozatot az oldaltól, hogy használhatja a képeket és ha bármi panasz van, akkor a stock oldal vállalja a felelősséget érte, hogy csak jogtiszta képeket adott át.


a forrás YouTube vagy internet nem szabályos forrásmegjelölés, mivel a YouTube zömében nem, az internet meg sosem előállítója/tulajdonosa a tartalomnak, csupán közvetítője. minden esetben fel kellene tüntetni a készítőt, sőt az eredeti megjelenés elérhetőségét is.

a forrás tv2 már pontosabb forrásmegjelölés, mert a tv2 már lehet jogotulajdonosa/készítője az anyagnak. viszont egyáltalán nem biztos, hogy tényleg az is, mert a tévék műsorainak csak kisebb része saját gyártású anyag. a filmek egyértelműen nem saját gyártásúak, de egy saját gyártású híradóban is rengeteg nem saját gyártású anyagot használnak. hírügynökségi hírek, cégek, nézők által beküldött videók, stb.

a forrásmegjelölés viszont önmagában szinte soha nem elegendő, mert a legtöbb esetben engedélyis kell a tartalom felhasználására a jogtulajdonostól/készítőtől.


#6 az írott szöveg idézését engedi a szerzői jog - azt is csak forrásmegjelöléssel. a fotót és videót nem tudod idézni az eredeti teljes vagy részleges felhasználása nélkül, így ez nem idézés, hanem felhasználás.


#7 ezt a méltányos használat kifejezést jó lenne elfelejteni. a magyar jogi szakkifejezés rá szabad felhasználás.

a YouTube és a legtöbb világcég alapvetően az amerikai szerzői jogból indul ki, ami jóval szabadabb a magyarnál - pl. a magyar törvényből teljesen kimaradt a paródia, így ilyen érvelést nem is fogad el magyar bíróság.

magyar cégek/szerzők viszont a magyar törvényt fogják számonkénri rajtad és a YouTube-on is, így a magyar tartalmak felhasználása esetén érdemes a magyar törvényeket figyelembe venni.


1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról:

[link]


A szabad felhasználás esetei

34. § (1) A mű részletét - az átvevő mű jellege és célja által indokolt terjedelemben és az eredetihez híven - a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti.

(2) * Nyilvánosságra hozott irodalmi vagy zenei mű, film részlete, vagy kisebb terjedelmű ilyen önálló mű, továbbá képzőművészeti, építészeti, iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotás képe, valamint fotóművészeti alkotás szemléltetés érdekében ISKOLAI OKTATÁSI CÉLRA, valamint tudományos kutatás céljára a forrás és az ott megjelölt szerző megnevezésével a cél által indokolt terjedelemben átvehető, feltéve, hogy az átvevő művet nem használják fel üzletszerűen. Átvételnek minősül a mű olyan mértékű felhasználása más műben, amely az idézést meghaladja. *


35. § (1) * Természetes személy magáncélra a műről másolatot készíthet, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. E rendelkezés nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adatbázisra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére. Kotta reprográfiával [21. § (1) bek.] magáncélra és a (4) bekezdés b)-d) pontjában szabályozott esetekben sem többszörözhető.

(2) * Teljes könyv, továbbá a folyóirat vagy a napilap egésze magáncélra csak kézírással vagy írógéppel másolható szabadon.

(3) * Nem minősül szabad felhasználásnak - függetlenül attól, hogy magáncélra történik-e -, ha a műről más személlyel készíttetnek másolatot számítógépen, illetve elektronikus adathordozóra.


37. § * Egyes művek az időszerű, napi eseményekről való tájékoztatás céljára - a cél által indokolt terjedelemben - szabadon felhasználhatók. Ilyen felhasználás esetén a forrást - a szerző nevével együtt - fel kell tüntetni, hacsak ez lehetetlennek nem bizonyul.

2021. febr. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!