Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Pest és Buda tulajdonképpen...

Pest és Buda tulajdonképpen micsoda?

Figyelt kérdés
Mivel 1873-ban Budapest néven egyesültek, így város már semmiképp sem. Kerület sem, mert abból mindkét oldalon van több is. Városrész sem, mert azok a kerületeken belüli kisebb egységek (pl. Sashalom, Istvánmező, Lágymányos, Csillaghegy, stb.). ...de akkor pontosan mi?

2021. febr. 28. 21:35
 1/5 anonim ***** válasza:
Pedig város. Pl. Boglárlelle is egy város volt, mielőtt szétváltak.
2021. febr. 28. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Oké, de ott 1 városból lett 2, itt pedig fordítva. Hallottam már városrésznek emlegetni, de az helytelen.
2021. febr. 28. 21:42
 3/5 anonim ***** válasza:
51%

Előtte is külön voltak



Boglárlelle megszűnt település Somogy megyében, mely Balatonboglár és Balatonlelle községek egyesítésével jött létre 1978. december 31-én. Megalakulásától kezdve nagyközség volt, majd 1984. január 1-jével városi jogú nagyközséggé, végül 1986. január 1-jével várossá nyilvánították és egyidejűleg hozzácsatolták Szőlőskislak községet.

2021. febr. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
77%
Definíció szerint lehet városrész, még ha a mindennapi szóhasználatban kisebb egységeket is értünk alatta.
2021. febr. 28. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

A kérdés csak akkor értelmezhető, ha valamilyen keretet adunk neki.

Például közigazgatásilag mi Pest és Buda. Erre a válasz: közigazgatásilag sem Pest, sem Buda nem számít különálló egységnek, hiszen mindegyik több kerületre oszlik, és nincs például olyan, hogy pesti vagy budai önkormányzat.

Meg lehet kérdezni, hogy mi Pest, illetve Buda földrajzilag. Erre a válasz: Pest Budapest azon része, ami a Duna bal partján található, Buda az a rész, ami a jobb partján.

Meg lehet kérdezni, hogy történelmileg mi Pest és Buda. Ez kevesbé precíz kérdés, és nem lehet rövid választ adni. Ha valaki ezt kérdezi, akkor a válasz: Régen ez két (sőt, három) különálló város volt, de aztán 1873, egyesülés, stb.

Meg lehet kérdezni, hogy mi Pest és Buda a hétköznapokban. Erre az én válaszom: Hát hogy hogy mi? Pest az Pest, Buda meg Buda.

Egy szó, mint száz, a világot nem lehet definíciók sokaságával leírni, megközelítés kérdése, hogy minek nevezzük őket. Ha jól értem, akkor te a közigazgatás oldaláról közelítenéd meg a kérdést, de ahogy te is mondtad, Pest és Buda nem képeznek közigazgatási egységet. A hétköznapokban szerintem nyugaodtan mondhatjuk, hogy városrészek, akkor is, ha bizonyos (közigazgatási) szemszögből nézve nem azok.

2021. máj. 12. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!