Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Meg lehet-e változtatni a...

Meg lehet-e változtatni a vezeték és keresztnevet egyszerre és ha igen, akkor szerintetek érdemes-e?

Figyelt kérdés

Vezetéknevemet apám miatt szeretném leadni, nem ápolunk jó viszonyt és ezért nem hiszem, hogy a nevét kellene hordanom. Bár a nevem nem átlagos, nem tudom, hogy milyen vezetéknevet válasszak... Kérlek, kíméljetek a vicces nevektől. Valahol van egy lista a ma elfogadott magyar vezetéknevekről?


Keresztnevemet sem szeretem és ezt is meg szeretném változtatni, mert ha befejeztem a tanulmányaimat, akkor el szeretnék költözni és egy teljesen új életet kezdeni, a korábbi problémáktól menteset. Egyszerre a kettőt meg lehet változtatni? Illetve még azt akarom kérdezni, hogy kit értesítenek a névváltoztatásomról? Mármint az aktuális és volt oktatási intézményt? Szülőket?


Ha ezzel a kérelemmel fordulok a hatóság felé, akkor engedélyezni fogják?


Köszönöm az értelmes válaszokat előre is! :D


2010. aug. 18. 14:12
 1/7 anonim ***** válasza:

Akkor változtathatsz nevet, ha már nagykorú vagy.

Nem értesítenek róla senkit.

A vezetékneved nem tetszés szerint változtathatod, vagy valamelyik felmenőd nevét veheted fel (pl anyukád lánykori vezetéknevét), vagy olyan kezdőbetűvel kezdődődt, mint a mostani, kivéve a "védett" neveket (pl Kossuth), kivéve ha van ilyen a felmenőid között (akkor felveheted)

A keresztneved is megváltoztathatod. Egyszerre a vezetékneveddel, de lehet, hogy ezért dupla pénzt kérnek (úgy veszik, mintha 2 név változtatási kérelem lenne)

Engedélyezni szokták. Én a férjezett nevem változtattam meg, de ismerek olyat, aki a születési vezetéknevét változtatta meg, az anyja nevét vette fel, mert utálta az apját (okkal)

2010. aug. 18. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A névváltoztatáson én is azért gondolkozok, mert apámmal nem jövök jól ki, viszont a családban nincs olyan, aki vezetéknevét elfogadnám. Nem szeretnék túl átlagos nevet, úgyhogy nem tudom, mit csináljak. :S A keresztnevemet is le szeretném cserélni, nekem tetszik a Dániel név. :D Bár mondjuk szerinted érdemes úgy cserélni, hogy közben felsőoktatásban vagyok? Szóval ennek lehet valami hátránya, hogy év közben változtatok nevet majd? Mert ezt még át szeretném rágni magamban, bár anyám hallani sem akar róla... Azzal jön, hogy róla mit fognak gondolni az emberek, hogy a két gyerekének más a vezetékneve... Megértem, de ő meg engem értsen meg, semmilyen módon nem akarok apámhoz tartozni, mivel mondta, hogy nem törődik velünk tovább...


Köszi a választ!

Ja, és 19/F

2010. aug. 18. 16:42
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha felsőoktatásban tanulsz, a neved változik, de a neptun kódod nem.

Akármikor változtatsz nevet, mindig van elég utánnajárás: igazolványokat, bankszámlát, efféléket átíratni.

Ha dolgoznál már, akkor a munkahelyeden kelenne elmondanod, hogy mától nem XY a nevem, hanem ZZ.

Mi falun lakunk, amikor ez a férfi megváltoztatta a nevét, volt aki megkérdezte tőle, hogy jobban érzi-e így magát (eléggé irónikusan kérdezte). Mire azt válaszolta, hogy "igen". Semmi magyarázkodás, körítés, téma lezárva. Ha falun, vagy kisvárosban laktok egy darabig téma lesz a név változtatásod, de minden csoda 3 napig tart. Biztos lesznek a rokonok közt is okoskodók, de nem az ő életük, nem ők döntenek. Akinek nem tetszik, annak nem tetszik és kész.

Anyukáddal ülj le megbeszélni, hogy miért akarod megváltoztatni a neved. Hidd el, az anyukák általában "beadják a derekukat", ha nem is rögtön és nem is könnyen (nekem tőled kicsit idősebb lányaim vannak)

Ha megírod a vezetékneved kezdőbetűjét, írok olyan kezdőbetűs neveket az ismerősem közül, hátha valamelyik megtetszik.

Anyukád biztos látott/hallott ennél cifrább dolgokat is, minthogy egy anya 2 gyerekének más a vezetékneve. Különben sem kell mindenkinek híresztelni, semmi közük hozzá. Ha pedig megnősülnél, a mostani családjogi törvények szerint felvehetnéd a feleséged vezetéknevét, és akkor is megváltozna a vezetékneved.

2010. aug. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszi, hogy írtál. :)


Nem lakok nagyvárosban, 35-40 ezren laknak itt, de eléggé pletykás a nép. Szerintem anyát idővel meg tudnám győzni, nem is azon múlik az egész, csak még én sem döntöttem el igazán, ezt le kellene magamban is tisztázni. :D


Egyébként a vezetéknevem K betűvel kezdődik, de más betűvel nem kezdődhet? Egyik ismerősöm mesélte, hogy valami rokona más betűsre változtatta, ezért reménykedtem.


Találtam már vezetéknevekről szóló oldalt, de ott rengeteg külföldi volt és nem tudtam jót találni... (több ezer volt és nagyon sok idő átnézni...)


Ez lenne az: [link]


Szerinted hogyan fogadnák majd, ha visszamennék osztálytalálkozóra? (volt osztálytársak, tanárok)

2010. aug. 19. 15:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Megkerestem a törvényt:

[link]

A születési név megváltoztatása

Itt nem írja, hogy csak azonos kezdőbetűs lehetne, tehát elméletileg más kezdőbetűsre is változtathatod.

De az okmányirodában pontosan meg tudják mondani, ha megkérded.

2010. aug. 19. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2010. aug. 19. 18:38
 7/7 anonim ***** válasza:
77%
Na hogy döntöttél, bele vágtál , sikerült ?
2012. szept. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!