Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Morze jelek a rádióban. Mi...

Morze jelek a rádióban. Mi lehetett ez?

Figyelt kérdés

Budaörsön laktam és gyerek koromban egy sima rádióval, amit ha AM 530 khz körül állítottam be, akkor valamilyen morze jelek ismétlődtek folyamatosan. Most eszembe jutott, meg akartam mutatni a gyerekemnek, demár nem találtam.

Mi lehetett ez?



2021. aug. 24. 11:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én is hallottam még vagy 30 éve. Nem tudom mi lehetett, elképzelhető, hogy valami rádióamatőrök beszélgettek.
2021. aug. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szputnyikot hallottad ... az egesz Vilag hallotta.
2021. aug. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Még néhol használják. Időjárás, rövid hírek, vagy amatőrök.
2021. aug. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Vélhetően marker, - navigációs irányadó - adót hallottál vagy meteorológiai tájékoztató szolgálat foglalóját. Ezek közül a Sitor-B, (Sitor-FEC) szokott a leglátványosabban tájékoztatni, - egy arra megfelelő dekóderrel angol, ill. török nyelven szoktak nyílt közleményeket továbbítani egyoldalú híradással. Az egyoldalú híradás lényege, hogy senki nem válaszol az adásra, - aki tudja vagy akarja az meghallgatja, leveszi, aztán ennyi.

Markerből nagyon sokféle van a hosszú hullámon, a közép hullámon és a rövidhullámon egyaránt. Ezekben a hullámtartományokban szokták elsődlegesen a nagy távolságú összeköttetéseket biztosítani.

A markerokról lehetne írni egy újabb A4-es oldalt, de nem fárasztok vele itt senkit.

2021. aug. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
55%
Én úgy tudom, hogy rádióamatőrök voltak, egymás közt.
2021. aug. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Törvényesen használható sáv nincs kiosztva a rádióamatőröknek középhullámon, - az 530 kHz ott található. A rádióamatőrök hívójelekkel azonosítják magukat, - a jelek érthetőségéről, a nevükről és a települési körzetükről szoktak elsődlegesen beszélgetni. Másodlagos témakör a technikai paraméter, - mint mikrofon fajtája, kimenő teljesítmény, adó, ill. vevőkészülék típusa, felhasznált antennák és az azokkal gyűjtött tapasztalatok. Ritkán beszélgetnek, - többnyire akkor, amikor viszonylag üres az éppen használt csatorna - a magánéletről, szélsőséges esetben egy-két politikai hangvitelű, de nem személyeskedő célzást hallhatsz. Nem írom le ide, - javaslom keress rá neten - a kiosztott sávokra, ha részletesebben érdekel! Abban biztos vagyok, hogy 530 kHz-en nem forgalmaz amatőr.
2021. aug. 24. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Biztos nem amatőr volt, mert legalább 10 évig hallható volt egy 3 másodperces valami, ami folyamatosan ismétlődött, kb 10 másodpercenként.

2021. aug. 25. 07:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!