Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mást is zavar, amikor az...

Mást is zavar, amikor az éttermekben megkérdezik, hogy helyben fogyasztod-e? A barátaim mindig kiröhögnek, hogy mi bajom van ezzel. Maga a szó nem zavar, de amikor az evés szó helyett használják, az valamiért borzasztóan irritál. 23/F

Figyelt kérdés
2021. szept. 14. 09:16
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Mármint hogy zavar-e, hogy az emberek manapság is használnak egy már évszázadok óta használt kifejezést? Hát, nem igazán.
2021. szept. 14. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
28%

5-ös vagyok, úgy látom, ebbe a kérdésbe már nagyon beleálltam, de akkor sem hagyom annyiban.

Krúdy Gyula elbeszélte a történeteket, tehát azt írta le a "fogyasztott" szóval, hogy miket ettek és ittak. Ez teljesen rendben van.

Azonban valakitől azt kérdezni egy vendéglátó helyen, hogy "Mit fogyasztasz?", ahelyett, hogy azt kérdezné: "Neked mit kérhetek?", vagy "Te mit szeretnél inni?", vagy "Te mit kérsz?", ez olyan különbség, mintha egy táncos szórakozóhelyen odajön hozzád valaki és azt kérdezi: "Jössz?", vagy azt kérdezi: "Táncolnál velem?".

Durvább változat is van. A fiúpartnered azt kérdezi: "D_gunk?", vagy azt kérdezi: "Szeretkeznél velem?". Ha igent mondasz, bármelyik kategóriában a végkifejlet egy és ugyanaz. A "felhívás keringőre" mikéntje, no az nem ugyanaz.

Nem vagyok maradi, de azért adjuk meg a módját mindennek. És nem vagyok nyelvtannáci, csak az én fülemet az evésre, vagy ivásra vonatkozó kérdésben a "fogyasztasz" szó zavarja. Krúdy ide, vagy oda.

A kérdés irányultsága pedig erre vonatkozott.

2021. szept. 14. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Kedves 5-ös. Örülök, hogy akkor nem csak az én fülemet bántja a fogyaszt szó szinonímaként való felhasználása az evés és ivás helyett.
2021. szept. 14. 14:09
 14/17 anonim ***** válasza:
79%

Nézd, kérdező! Közel nyolc milliárd ember él a földön.

Nehéz lenne bármi olyant is írni, ami legalább egy emberre ne illene rá. Ha a válaszolók között van olyan, akit szintén zavar, még ne dőlj hátra. Van, aki abba köt bele, hogy miért mondjuk, hogy felszáll egy járműre, amikor csak fellép rá. Ettől még egyik sem lesz helytelen vagy szokatlan.

2021. szept. 14. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
60%

Pedig a "felszáll" az szó szerint tényleg mást jelent - míg a "fogyaszt" az abszolút pontos kifejezés.

Azt még el lehet fogadni, ha valakinek ez nem rokonszenves.

De ha már zavarja, és problémát okoz neki, akkor bizony ez egy enyhébb elmebetegség jele.

Kérdezz meg pszichológust erről.

2021. szept. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
73%

„5.!

Egy kávézóban, vagy étteremben én nem «fogyasztó» vagyok, hanem «vendég». Ott eszünk, vagy iszunk, és nem fogyasztunk.”


De akkor miért lesz egyre kevesebb étel a tányéron, ha nem fogy?

2021. szept. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 2*Sü ***** válasza:
100%

> Egy kávézóban, vagy étteremben én nem "fogyasztó" vagyok, hanem "vendég".


Igazából mindkettő. Akkor nem lennél fogyasztó, ha pénzbeli ellenszolgáltatás nélkül, pusztán önzetlen szeretből megkapnád ugyanazt az ételt, italt, kiszolgálást. De nem így van. Te ténylegesen megfizeted, megvásárolod a terméket (ételt, italt) és a szolgáltatást (felszolgálás, mosogatás stb…). A szó kereskedelmi értelmében te fogyasztó is vagy egy kávézóban, étteremben. A szó tágabb, eredetibb értelmében is fogyasztó vagy, hiszen fogy az az étel a tányérról és a konyháról, amit megeszel.


Persze értem, hogy a fogyasztónak van valamiféle műszó íze, van némi személytelenítő jellege, és nem véletlenül, mert kereskedelmi értelemben a fogyasztó nem csak személy lehet, hanem mondjuk egy cég vagy szervezet is. Pont ezért használják előszeretettel a víz-, gáz-, áram-, telefonszolgáltatók, mert a fogyasztó „halmazba” bele tartoznak a személyek is, cégek is, egyesületek is.


Mindenesetre a fogyasztóra, mint főnévre rárakódott valamiféle lealacsonyító jelentéstartam is, de még ennél is megkérdőjelezhető, hogy mennyire jogos *általában* negatívnak tartani a fogalmat.


~ ~ ~


De itt nem a fogyasztó szóról, mint főnévről van szó, hanem a fogyasztás igéről. Márpedig az fogyaszt szót használjuk az étel megevésére és az ital megivására. Nem csak a mai fogyasztói társadalomban, hanem régebb óta, nem csak vásárolt ételek és italok esetén, hanem általában. Ahogy írtam a magyar nyelvnek – meg sok más nyelvnek – megvan az a jellegzetessége, hogy külön névvel és igével illeti a szilárd, illetve a folyékony táplálékot: ételt eszünk, italt iszunk. Vannak viszont mindkettőt kifejező szavaink is, az evést és az ivást együttesen kifejező szavak: (el)fogyaszt, táplálkozik… És sokkal több nincs is, mert a többi szinonima vagy inkább az evésnek a szinonimája (sört falatozni, kólát étkezni, bort kajálni nem nagyon lehet), illetve extra jelentéssel bír (zabál, csipeget, lakomázik).


Beszélünk mondjuk egy növény fogyasztható részeiről. Sok élelmiszeren fel van tüntetve, hogy a felbontás után meddig fogyasztható. Beszélünk kávéfogyasztási szokásokról (ami nem arról szól, hogy milyen kávét vásárolsz, hanem hogy milyen gyakran iszol, mikor, tejjel vagy tej nélkül, stb…). Irodalmi művekben is használják a kifejezést. Én nem találok benne semmiféle negatív ítéletet, ha azt olvasom, hogy „Csendben elfogyasztották szerény vacsorájukat.”


Oké, a „Mit fogyasztasz?” esetén még alternatíva a „Mit kérsz?” (bár személy szerint a „mit fogyasztasz” kérdést még egy kicsit választékosabbnak is érzem, mindenféle negatívum nélkül). De arra, hogy „Itt fogyasztod?” nem tudok sokkal jobb olyan alternatívát, ami általánosan egy kóla és egy hamburger esetén is működő formula. A kólánál az „Itt eszed meg?”, a hamburgernél az „Itt iszod meg?” az, ami nem működik.


~ ~ ~


Azt értjük, hogy számotokra valamiért a „fogyaszt” szónak van valamiféle negatív jelentéstartama. Ez a válasz azt igyekezik elérni, hogy nézzük meg, valóban jogos-e a „fogyaszt” igében mindenféle kontextusban negatív jelentéstartamot látni.

2021. szept. 14. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!