Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ekszereket mivel szoktak...

Ekszereket mivel szoktak ossze hegeszteni?

Figyelt kérdés
2021. szept. 29. 16:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Forrasztják, nem hegesztik.
2021. szept. 29. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Látom lelki szemeimmel, ahogy az ékszerész mester a kis brilliánst ívhegesztővel rögzíti a fehérarany gyűrűbe...
2021. szept. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
54%
Saját anyagával forrasztják.
2021. szept. 29. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az ékszereket normál esetben aranyművesek forrasztják.

Az aranyműves a nevével ellentétben nem azért aranyműves, mert csak arannyal dolgozik. Ő készíti az (egyedi) ékszereket. A forrasztáshoz háromféle finomságú forrasztó ezüstöt használnak, amelyek ezüst tartalmát ezrelékben adják meg. Nem emlékszem pontosan ezekre az értékekre, - talán 600-as, 700-as és 850-es a három érték, de 1982 óta valós az esély arra, hogy elfelejtettem a pontos értékeket. A kicsi felületek forrasztásához "balnikat" gyártanak, amelyek a forrasztó ezüst vékonyra kalapált és apró, pici darabokra vagdalt változata. Ezt szokták a forrasztandó felületek közé szorítani és ezt elolvasztva a felületek között történik a forrasztás. A forrasztáshoz a forrasztandó felületeket elő kell készíteni. Ez abból áll, hogy fémtisztára kell reszelni, csiszolni a forrasztandó felületeket, majd a forrasztás segítő borax-szal kell kezelni a felületet. Kétféle bórax közül lehet választani a forrasztás jellegéhez igazítottan: létezik por alakú és létezik folyékony borax is. A folyékony boraxot időről-időre fel kell hevíteni, mielőtt a forrasztandó felületeket lekenjük vele, a port csak rá kell szórni a felületekre és a forrasztó pisztoly gyenge lángjával kell elkezdeni melegíteni ahhoz, hogy az ott is maradva elolvadjon. Az ötvös aranyaművesek munkáját a vésnökök és a kőfoglalók koronázzák meg. A vésnökök munkája is jelentős. Ha jól emlékszem voltak díszítő vésnökök, szerszámvésnökök és a kőfoglaló a vésnöknek egy speciális fajtája. Díszítő vésnökök keze munkáját csodálhatjátok meg az egyedi érméken is, - amelyekből a világon maximum 10-20 darab van, mert ezeket nem gyártják szériában.

Én 406. Ötvös-ezüstművesnek tanultam suhanc koromban anno, a budapesti Práter utcában, ahol optikusokat is képeztek. Az ezüstműves használati tárgyakat készít, olyanokat, mint fali tál, sörös kupa, kehely, sótartó, dísz evőeszköz. A forrasztási művelet nálunk annyiban volt más, hogy a tárgyak méretbeli különbségéből és a forrasztandó felületek közötti különbségekből adódóan mi egy forgó asztalon végeztük el a forrasztást - samott téglák és azbeszt darabok segítségével. A tálak díszítésekor pedig szurokgolyóba foglaltuk be a tálakat a domborításhoz. A rögzített helyzetű díszítéseket, kontúrok előrajzolását poncolókkal végeztük el, amelyeket az ötvös kalapáccsal ütögetve és a kívánt vonal mentén újjal vezetéssel értünk el. A durva munkákat felhúzó kalapáccsal kezdtük és többszöri hő-, illetve felület kezelést közbe iktatva tiffelő kalapáccsal folytattuk formára reszelt somfa darabokon, ill. különböző profil vasakon. A durva felületkezelést planírozással fejeztük be, ezután következett a díszítés, alakra reszelés, csiszolás és egyebek.

2021. szept. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ne haragudjatok meg nem tokeletes a Magyarom!



Utolso! Nagyon szepen koszonom, nem semmi, erdekes tema!

2021. okt. 5. 17:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!