Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Aki beszéli az eszperantó...

Aki beszéli az eszperantó nyelvet, ti miért tanultátok meg?

Figyelt kérdés
Nemrég kezdtem el tanulni eszperantót, csak kíváncsi vagyok, hogy ki milyen indokból tanulta meg.

2022. jan. 27. 16:29
 1/3 anonim ***** válasza:
84%
Túl sok időm volt ;-)
2022. jan. 27. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Garpe ***** válasza:
69%

Én 2016-ban az angol felsőfokú nyelvvizsgamon voltam túl. Passzív féléven voltam mert átjelentkeztem egy másik szakra. (Ehhez a szakhoz több pont kellett így csináltam egy amgol felsőfokú nyelvvizsgát, illetve szintemelő vizsgát egy tantárgyól.) Gyakorlatilag a kora nyári időszakra semmi dolgom nem volt, viszont minden ismerősöm be volt fogva: egyetemen vizsgázott, középiskolai félév végén volt stb.


Hogy valami hasznossal üssem el az időt nyelvet akartam tanulni. A gond csak az volt, hogy nem tudtam melyiket. A középiskolában (gimnázium) a német volt a második nyelvem: ez egy teljes káoszba fulladt. Bár sok szót tudtam, s a szavakat bedobálva kézzel-lábbal tudtam kommunikálni. De a nyelvtan: a nemek (der, die, das) és az esetek (dativ, akusati ...) egy hatalmas nagy homály volt.


Ami bennem volt: a németet rendbe tenni, gyerekkorom óta vonozott az orosz (van oroszajkú távoli rokonságom), esetleg elgondolkodtam a francián, spanyolon.


De nem tudtam, hogy hogyan is lehet nyelvet tanulni. Középiskolában az angol tanárom szuper volt: angolul megtanultam, a német nem volt olyan jó s káoszba fulladt az egész.


Azt tudtam ekkor, hogy a németben meglévő problémaim ott vannak valamennyire a másik 3 nyelvben is (mindben vannak nemek, a franciában sok a kivétel, az orosz meg elvileg nehéz).


Öcsém ekkor olvasott az eszperantóról a Wikipédián s azt mondta, hogy nagyon könnyűnek tűnik, illetve elvileg segít más nyelvek megtanulásában. Apukám valamikor talán a '70-es években egy pár szakköri óra ereiég foglalkozott a nyelvvel kb. egy mondat "La kampo kun ĝirafo" ["a mező zsiráffal"] s egy gyerek dal részlete maradt meg neki "La krokodilo irante al milito...".


Tetszett, hogy könnyű s segít majd a nyelvtanulásban. Kiírtam ide a kérdést, hogy melyiket. Valamelyest segítettek a válaszok. De végül az segített, hogy öcsém is belelkesült, s egyfajta kihívás volt, hogy kitanulja meg előbb. Ő viszonylag gyorsan feladta.


Én megtaláltam az eszperanto.hu-s tanfolyamot, mivel nem kellett nyelvvizsga, így egyáltalán nem akartam fizeti érte. Elvégre ez csak egy hasznos időtöltés gondoltam. Sajnos ez a tanfolyam nem volt ingyenes így mentem tovább. Megtaláltam a lernu.net-et (ez még a régi lernu volt több online "tanfolyammal" [értsd 2003-as full retro weboldal az akkori webtechnológiának megfelelően elkészített tankönyvi/munkafüzeti feladatokkal], ha kiigazódtál a honlapon -ami nem volt egyszerű, bár könnyebb mint az eszperanto.hu-, akkor egy aranybánya volt tényleg lehetett nulláról tanulni; ma az új lenru már egyszerűbb de a tanfolyam nem nulláról indulóknak való), aztán a nagymamám javasolta a Duolingo-t. Ekkor már volt angolról eszperantót tanító kurzus (azóta spanyolról, franciáról meg talán prtugálról meg kínairól is? lehet tanulni).



Aztán így a Duolingo + lernu.net (innen főleg a "Bildoj kaj demandoj") segítségével olyan 3 hónapig tanultam s a végére kb középfokon voltam. Olyan napi 20-60 percet szántam rá.


Megtetszett a nyelv: a hangzása, a koncepciója, a viszonylagos egyszerűsége. Aztán bent maradtam az eszperantós közösségben, de ez már egy másik történet.


2018-ban csináltam felsőfokú nyelvvizsgát eszpernatóból is. (Legyen akkor már meg a papír ha egyszer megtanultam meg igazából beszélem is alapon).


Egyébként nekem segített még más nyelveket is megtanulni. Megértettem az esetrendszert, s amikor egyetemen később Latint tanultam már nagyon szépen világos volt minden. De az általam egyetem/magánélet/pusztakihívásból tanult egyéb nyelvek: görög, orosz, szlovén, francia elsajátításában is úgy gondolom sokat segített az eszperantó.


Szóval én ezért tanultam meg ezt a nyelvet.

2022. febr. 13. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Egyetem miatt. Kell a pluszpont.
2022. aug. 7. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!