Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan írjuk helyesen jóreggel...

Hogyan írjuk helyesen jóreggelt vagy jó reggelt (napot, estét, éjszakát), azaz egybe vagy külön?

Figyelt kérdés

2022. júl. 28. 11:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
külön!
2022. júl. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Külön, természetesen. Beszédben gyakran összemosódik a szóhatár, kivéve ha valami nyomatékot akarunk adni annak, hogy jó (vagy hogy reggel van).
2022. júl. 28. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ilyen nincs, hogy jóreggelt.

olyan van, hogy jelző és állítmány, tehát jó reggelt.

2022. júl. 28. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Én is úgy értelmezem, ahogyan írtátok, de láttam már nyomtatásban mindkét változatot.

2022. júl. 28. 13:12
 5/11 anonim ***** válasza:
4: a "nyomtatásban" alatt rendes sajtóorgánumot értesz...? Mert a neten aztán mindenfélét lehet olvasni... muszájt LY-nal, és a többi...
2022. júl. 28. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

A neten írt helyesírási hibákra nem hederítek. Könyvben olvastam, de nem emlékszem sem az írójára, sem a címére. Annyit tudok, hogy két férfi találkozott és így üdvözülték egymást: "Jóreggelt, szomszéd!".


Viszont ebéd utáni pihenőmkor valami eszembe jutott:

1. jó tanuló,

2. jótanuló.

Mindkét esetre van magyarázatom:


ad 1: jó tanuló, azaz illemtudó, segítőkész, mondhatni "jó", de olyan tanuló, akinek rosszak a jegyei és a bizonyítványa, de még tanul, tehát tanuló. Ő lenne a jó gyerek,


ad 2: a jótanuló pedig jól tanul, jó jegyei vannak az iskolában, ahol tanul, de emellett kis csibész is lehet.

2022. júl. 28. 15:06
 7/11 BringaManó ***** válasza:
100%

#6 "Mindkét esetre van magyarázatom"


ácsi, ácsi! az jó, hogy neked van magyarázatod, teljesen értem is – de attól még a jó tanuló jelenleg különírandó, helyesírásilag nincs meg az a különbségtétel, amit te írtál.

ez persze téged nem kötelez semmire, nyugodtan írhatod egybe is (ettől halad előre a világ, így érhető el, hogy a következő szabályzat már különséget tegyen :-), de ha valaki megkérdezi tőled, hogy hogyan szabályos, akkor nehogy félrevezesd :-)

2022. júl. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
72%
Nem túl tudományos okoskodás, de a hétvégi ház szerdán is hétvégi, de a hét végi koncert az nem. Nem tudom, mi indokolná a jó tanuló „összenövését”.
2022. júl. 29. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:

#8:

"a hétvégi ház szerdán is hétvégi, de a hét végi koncert az nem"


huhh, ezzel beletenyereltünk a hét()végébe, ebbe most nem mennék bele részletesen, de a hétvégi koncert az "hétvégi", hiszen valamelyik hétvégén tartják.

(szombati is lehet, sőt akár már péntek esti is ;-)


"Nem tudom, mi indokolná a jó tanuló „összenövését”."


pedig elég jól leírta, hogy azért, mert úgy mást jelentene, mint a "jó (magaviseletű) tanuló": konkrét a 'jól tanuló'-t jelentene egybeírva.

(nem mondom, hogy egyetértek vele, hogy különbséget kellene tenni írásban, csak a #6-ost próbáltam elmagyarázni)

2022. júl. 29. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9. Én nem így írtam. A hétvégi ház hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön, pénteken, szombaton, vasárnap is az. De a hét végi koncert szerdán nem hétvégi. De mondom, ez nem nyelvtudományi érvelés, hanem csak olyan hülyébb vagyok, mint egy ötödikes.

Értem én azt, amivel a kérdező érvel, de nem igazán tudom elfogadni. Lehet, lesz ilyen jelentésváltozás egyszer, valamikor, nem tudom.

A nyelvtani szabályok úgyis csak „ajánlások”, nem törvény.

2022. júl. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!