Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Óraátállítás minek volt már...

Leos pg kérdése:

Óraátállítás minek volt már megint?

Figyelt kérdés
Nem értem hogy mire volt ez jó hogy du.5 óra helyett, már du.4 órára sötét az ég! De én már évekóta nem állítgatom át az órát! Mert amúgyis arról volt szó hogy már nem lessz óraátállíttás! Sok népek nem is állítgattak, soha se órát, pl.: török, iráni, arab,..stb...! Én szerintem a nyári időszámítás maradjon meg itt mifelénk! Aztán még télen is min. 17:00-ig mindig világos fog lenni kint az ég!

2022. dec. 21. 19:08
A kérdező szavazást indított:
a téli időszámítás maradjon meg, átállítottam az órát, muszáj volt
a téli dőszámítás maradjon, de nem állítottam át az órát, mert unom
a nyári időszámítás legyen, nem állítottam át az órát
a nyári időszámítás legyen, de átállítottam az órát
nem érdekel
nem érint az ügy
24 szavazat
 1/10 qkker1 ***** válasza:
24%
Csak halkan jegyzem meg, hogy a "téli" a normális idő, nyáron van tekerve az óra!
2022. dec. 21. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 TappancsMancs ***** válasza:
38%
Igen. A téli a csillagászatilag pontos és szerintem a bioritmusunk is ahhoz van szokva és ez lenne a legfontosabb benne. Szóval szerintem nem az a lényeges, hogy este minnél tovább legyen világos óra szerint, hanem a bioritmusunk ne legyen megzavarva.
2022. dec. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 fersk ***** válasza:
73%

T. Tappancs:

Kifejtenéd ezt bővebben, hogy bár óraátállítgatás évtizedek óta van, miért pont az egyiket 'választotta' a bioritmusunk? (Ráadásul mindnyájunké?)

2022. dec. 22. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 qkker1 ***** válasza:
43%
Azért, mert az volt az eredeti.
2022. dec. 22. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
53%

3/ Persze. Szívesen kifejtem bővebben is. Az "óra átállítás" vagy más néven "nyári időszámítás" az 1900-as évek eleje óta van ami gyakorlatilag pár évtizedet tesz csak ki. Biológiánk meg millió évek óta és a szervezetünk és életciklusaink a természetre vannak hangolódva, a természet világossági ciklusaira, még a modern korban is. Ez mérhető a pulzuson, verejtékezésen, éhség ciklusokban, aktivitás ciklusokban, stb. Ezen pár évtized nem változtat.


Például ma már éjszaka is a világosság nagyon könnyen megoldaható, mert csak megnyomunk egy gombot és világos van kb bárhol. A biológiánkat ez még nem alakította át és az emberek sötétben könnyebben elalszanak, a sötét munkahely is álmosítóbb. Aki tanul az is jobban jár ha nagy világosságot csinál, mert frissít és felébreszt. A sötét álmosít. Lehetne ezeket sorolni, de gondolom példáknak ez elég lehet.


A szervezetünknek sok megfigyelhető ritmusa van. Kis idézet az ismert jetlag wiki cikkből, ami például pilótákat fokozottan érint. Orvosi szakmegnevezéssel desynchronosis. Érdemes megnézni a tüneteit is és vajon ér-e egy óra átállítása egyetlen órájával ennyit. Valamint a nap 24 órája amúgy sem lesz tőle több.


Jetlag - wiki:


"A jetlag (kiejtése: dzsetleg; nincs elfogadott magyar neve, „gyors időzóna-átlépés”-nek lehet nevezni), időzónaváltás-szindróma vagy orvosi nevén „deszinkronózis” (desynchronosis), olyan fiziológiai tünetegyüttes, amit a cirkadián ritmus megváltozás vált ki."


Tünetei/


"A jetlag tünetei egyénileg eléggé különbözőek lehetnek, de általában a következők közül egy vagy több tünet lép fel:[5]


- étvágytalanság, hányinger, emésztési zavarok

- fejfájás, az orrmelléküregek irritációja

- kimerültség, a szokásostól eltérő, felületes alvás, álmatlanság

- zavartság, ingerlékenység

- enyhe depresszió


A gyakori jetlag és a több műszakos munka rontja a szellemi teljesítőképességet, és megnövelik a különféle egészségi problémák kockázatát. A szakirodalom alvászavarokat, gyomorpanaszokat, emésztési zavart, rákot említ lehetséges problémaként. Ezek a problémák idővel felhalmozódnak, és egyre súlyosabbá válnak. Természetből adódóan a morbiditás is nő; ebben a belső óra szerepe azonban vitatott.[6][7]"


Érdemes lehet hozzá táfutni a wiki "Cirkadián ritmus" cikkét is, mivel megfigyelhető növények, állatok, és az ember esetében is. A világosság-sötétség ciklus hatásit is például, vagy akár emlősök esetében is.


[link]

[link]

[link]

2022. dec. 22. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 fersk ***** válasza:
25%
Azt hiszem, Tappancs, valamit félreértettél a kérdésemben. Röviden: Írországi bioritmus = magyarok bioritmusa? Akkor ők bajban vannak! Hát még az azeriek! Csupa 'dzsetleges' népség? Ma sokan (én sajnos nem, tehát esetemben még igazad is lehet[ne]) abban az időben születtek, amikor átállítgatták rendszeresen az órákat, miért pont a télit nézte ki magának a szervezetük???
2022. dec. 23. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:
72%

Ja? Nem értettem félre, csak a Föld külömböző pontjain lakókról így nem volt még szó, de benne van az is. Ahol élünk, akár északon, akár a mérsékelt övben vagy akár az Egyenlítő környékén is, azok variációk a biológiai ritmusunkhoz. Pluszban és nem helyette.


Amúgy az északiak is panaszkodnak a sok sötét napra télen, szóval még ők sem szokták meg csak úgy simán még a sötét teleket sem, ami pont azt mutatja, hogy nem felel meg bármi az embernek.


A Cirkadián ritmust még növényeknél is ismerik, nemhogy állatok az ember esetében is. Ez az alap. Erre jön variációnak ahol élnek az emberek. Szóval nem vagy egyik vagy a másik, hanem alap és továbbiak még hozzá. Vannak akik még pluszban jobban bírják, míg másokat megvisel. Ez már három egymásra épülő összetevő a kérésben.


Volt szó régebben itt is a fehér éjszakákról és a hosszú sötét északi telekről is és bizony sokan nem viselik valami jól, még akkor sem ha ízigvérig északi származásúak és ott nőttek fel. Néztem ezt neten és bizony elmondják norvégok (stb) is. Ablakokat is alufóliával sötétítik a féléves nappalok időszakában, mert jobban alszanak ha sötét van. Érdemes ezen elgondolkodni - úgy tényleg. Keress rá és nézd meg miket mondanak az északon élők erről. Megosztanak képeket is, hogy hogyan oldják meg a sima sotétítők helyett házi tükkökkel a világos estéken a sötétítést. :)


Na szóval van alap ami mindenkinél ott van és vannak lakóhelyek némi alkalmazkodással, de az már nem annyira teljes alakalmazkodottság. További az, hogy egyénileg ki hogyan viseli és itt megint vannak változatok.


"miért pont a télit nézte ki magának a szervezetük???"

Nem nézte ki sehogy. :) A cilkusaink a mérsékelt és egyenlítőire van beállva nagyságrendileg millió éves távlatokban. Amire kérdezel ami a mostani az meg tapasztalhatóan nem is működik és pont erről van szó, hogy a jelenlegi váltogatásokra nem áll be a szervezet!


Van egy régi millió éves biológiai alap ami nem óra átállítgatások mellett alakult ki! Ez alap. Nem tudjuk megváltoztatni és ez a gond a kérdést illetően is.


Két dolgot tűnik úgy, hogy átsiklasz:

- nem mai a kialakulási alapja - nézd nagyobb múltbeli távban;

- a mai alkalmazokdásunk meg nem működik - nem vedd úgy, hogy átálltunk.

2022. dec. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Amúgy azért hozzátehető az is, hogy az északiak ugyan nem alkalmazkodtak teljesen és maradéktalanul az északi nappal és éjszaka sajátosságaihoz, az óra átállítás az nekik is egy kibillenés a saját időritmusukból, mivel ők is használnak óraátállítást. Szóval az északi példák ebben nem térnek el, azonosak. Mellékesen viszont más módon emíthető példák.
2022. dec. 23. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 fersk ***** válasza:
0%
O.K., kedves Tappancs, azt hiszem kicsit elbeszélünk egymás mellett, ne váljon parttalanná, tisztelettel befejezem. Kellemes karácsnyi ünnepeket!
2022. dec. 23. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 hakapeszimaki ***** válasza:
59%
A nyári időszámítás a jobb! Sőt,a román időzónába átlépve még a nyárira is még plusz 1 óra lenne,Így sokáig élvezhetnénk a világosabb estéket!
2023. jan. 21. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!