Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Endoterm vagy exoterm?

Endoterm vagy exoterm?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, az endoterm exoterm változásokban. Azt értem, hogy az exotermnél hő szabadul fel a másiknal pedig pont az ellenkezője, de valahogy nem tudom használni feladatokban. Diák esetleg eltudná nekem magyarázni saját szavakkal ezt? Illetve, hogy szilárdból folyadék az miért endoterm, folyadékból gáz az miért endoterm és, hogy gázból szilárd az miért exoterm.

Normális válaszokat köszönöm!!



2023. jan. 10. 14:24
 1/1 anonim válasza:

Az exoterm reakciók (hő) energia felszabadulással járnak, ilyenkor a rácsenergia (|Er|)kisebb lesz, mint a hidratációs energia (|Eh|). Ilyenkor pedig a reakcióhő - előjelű.


Az endoterm reakció, pont fordítva van (hő) energia szükséges, ezt a környezetből veszi fel. |Er|>|Eh|.


Például ezt fellehet használni oldáshő számításnál, illetve oldhatóságnál. (pl:hő hatására több anyagot tud-e oldani a (víz) oldószer)


Erre:

"Illetve, hogy szilárdból folyadék az miért endoterm, folyadékból gáz az miért endoterm és, hogy gázból szilárd az miért exoterm."


Gondolj bele, hogyan tudjuk a szilárdat megbontani (különböző kötéseket is emellett)? Hát úgy ha energiát adunk a folyamathoz. Ugyanez a folyadékból gáz is.

-Magától csak úgy nem párolog a víz (illetve nagyon lassan) ehhez energia (hő) kell.

- Gázból szilárd ez lecsapódás, kristályosodás nem kell hozzá energia, ezt le fogja adni.


Remélem érthető volt, (és elvileg pontos is,ha nem nyugodtan ki lehet javítani) :)

Ha még van kérdésed írj!

2023. jan. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!