Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet egy reakcióról...

Hogy lehet egy reakcióról kapásból megmondani, hogy endoterm vagy exoterm, ha nem ismerjük a kötési energiákat?

Figyelt kérdés
Kémia faktos vagyok, de ezt sose értettem, segítsetek kérlek:((

2022. szept. 2. 21:18
 1/5 Z003 ***** válasza:
100%
Tudtommal nem lehet, a kötési energiák nélkül. Viszont vannak jelek amik alapján lehet tippelni. Például ha egy alacsony elektronegativitású elem elektront ad le az valószínűleg exoterm lesz, vagy ha már alapból oxidált elem tovább oxidálódik az valószínűleg endoterm lesz. Ennek elemtétje egy egy túloxidált elem redukciója exoterm. Van még pár ilyen árulkodó jel amit az ember idővel észrevesz, de ezek közel sem univerzálisak. Mivel nem veszik figyelembe a többi változót amint például a nyomást rácsenergiát stb., amik nagyon sokat befolyásolhatnak. Így nem lehet biztosra tippelni.
2022. szept. 2. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyszeru: elvegzed a kiserletet egy uvegedenyben, es megnezed, hogy melegszik-e vagy hul-e az uvegedeny a kiserlet folyaman. Ha melegszik, akkor exoterm volt a reakcio.
2022. szept. 2. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1 Köszi!!

#2 Persze, ezt tudom, de mikor dolgozatban, vagy érettségin kérdezik nem végezhetem el:((

2022. szept. 2. 23:39
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
De leírni vagy elmondani lehet :) Én sem végeztem el semmilyen kísérletet tegnap 22:58-kor :)
2022. szept. 3. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sadam87 ***** válasza:
Ha reakcióhőt kell számolni, akkor általában meg vannak adva a reagensek és a termékek képződéshői. Vagy ha nem, ki lehet nézni függvénytáblából. Azokból ki lehet számolni a képződéshőt.
2022. szept. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!