Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Esti OKJ-s suliba járok...

Esti OKJ-s suliba járok (CNC-s képzés lenne, de ezt majd kifejtem) és sajnos nem valami jó az oktatás, rengeteg óra elmarad a tanárok távolléte miatt, így könyvekből kimásolva küldik el az anyagot. Kaptam házit, itt elakadtam. Valaki ?

Figyelt kérdés

Szóval ebben a suliban fúrunk, hegesztünk, flexelünk, marunk, esztergálunk, stb...

Én érettségi után jelentkeztem ide, hogy kitanuljak egy szakmát.

Viszont mivel eddig sosem csináltam ilyesmiket, ezért minden új nekem.

Kaptam házit, 6 db alkatrészről kellett szakrajzot csinálni és a 6ból 1et ki kell választanom, amiről csinálok művelettervet.

Viszont ezt még sosem tanultuk, sosem láttam hogyan kell csinálni és sajnos nem tudom az alkatrészek megnevezését, a megmunkálási folyamat elnevezéseit stb...

Aki látott már ilyen művelettervet, az tudja, hogy meg kell adni, hogy milyen szerszámgép/szerszámmal készülnek, milyen mérőeszközzel.

Továbbá kér technológiai adatokat (a,f,vc,n,vf,i,L).


Mint ahogy írtam, nekem még minden új szinte és ilyet még nem csináltam és nem is töltöttünk ki együtt ilyet, de jegyet azt fogunk rá kapni.

Eleve a szakrajz szabályait nem vették át velem, ugyanis "nincs ennyi időnk mindenre" és "nézzek utána"...


A szakrajzokkal megvagyok, volt könnyebb és bonyolultabb is, de én lehetőség szerint nem a legnehezebbet akarnám kiválasztani a műveletterv levezetéséhez.

10 rajz volt, amiből 6ot kellett kiválasztani.

Én direkt választottam pár nehezebbet is, ráadásul 7et csináltam, éppen azért, mert a legkönnyebbet szeretném megcsinálni műv.tervnek.

Ez egy 40x9es darab, lapos vas (úgy gondolom), 3 mm vastag és két helyen van befúrva Ø6 (6os átmérő), a szélétől számítva 10mm-re van a befúrás középpontja mind a két oldalon.


Ez volt a legegyszerűbb, amihez nem kell sok eszköz és megmunkálási folyamat.

Aki segítene a kitöltésben, hogy mit hova kéne írni (helyesen), annak nagyon megköszönném.



2023. márc. 1. 17:58
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Itt lenne a rajzom ami alapján kéne a műv.tervet elkészíteni.


[link]

2023. márc. 1. 17:58
 2/11 A kérdező kommentje:

És ilyenbe kellene beleírni:


[link]

2023. márc. 1. 18:04
 3/11 anonim ***** válasza:

CNC gépre kell elkészíteni vagy lehet oszlopos fúró is?

Ez melyik képzés pontosan? Mi fog szerepelni a bizonyítványodban?

Nekünk is tanítottak ilyeneket és elmondom neked, hogy utoljára az iskolában kellett műv.tervet készítenem, pedig 5 éve CNC forgácsolóként dolgozom.

Ettől persze még a házit meg kell csinálni, ha ez az elvárás...

2023. márc. 1. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Igazából lévén, hogy műv.terv tényleg csak annyit kell lejegyezni, amit éppen csinálunk a munkadarabbal.

Egyebet nem mondtak, csak annyit, hogy 1hez készüljön műv.terv.


De szerintem nem kell éppen ezt a darabot esztergával elkészíteni, szerintem nem is nagyon lehet :D

Oszlopos fúró az pont jó erre.

Azt kéne meghatározni, hogy milyen alapanyaból hogyan vágjuk le aztán hogyan fúrjuk ki (gondolom...).


Egyébként ez a megújult OKJ a tanárok sem tudnak sok mindent, hogy mi hogyan működik, milyenek lesznek a vizsgák (teszt osztály vagyunk kb), de CNC gépkezelői végzettséget kapunk majd.

2023. márc. 1. 20:07
 5/11 anonim ***** válasza:

Ok, ha ezt kell elkészíteni akkor mondjuk veszel ilyen anyagot:

[link]


Legtöbb helyen le is vágdossák neked méretre, ha kéred, mondjuk lehet külön kell fizetni érte.

Szóval műveletterv valami ilyesmi lesz:


1.:Darabolás méretre automata fűrészgéppel

2.: furat központok előrajzolása karctűvel, fém vonalzó és derékszög használatával.

3.: furatok közepének megjelölése pontozó szerszám és kalapács használatával

4.: furatok elkészítése oszlopos fúrógépen Ø6 HSS-E csigafúróval.

pl ilyennel: [link]

Ezt ha megnyitod, vannak benne ajánlott technológiai adatok is.

A darabot meg kell fogni valahogy, én gépsatuban csinálnám, párhuzam alátéttel. Mivel a darab széle és a furat között 1,5mm a falvastagság a rajz szerint, így bajos megfogni altétekkel satuban, mert min. 2mm szokott lenni az alátét vastagsága. De ha "eltolod" hogy ne érjen hozzá a fúró mikor kijön a másik oldalon akkor jó lehet.

2023. márc. 1. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
49%

És mi az anyag? Műyanag? szerk.acél? Aluminínum? Réz? Erősen ötvözött acél? Edzhető acél? Rozsdamentes acél? Titán?

Mi a technológia? Amit már valaki kérdezett. Kézzel gyártjuk egyediben? kis sorozat? Nagy sorozat? Nagy sorozatban lehet, hogy ezt érdemes kivágó szerszámmal egy lépésben kivágni. Bár az 1mm maradó anyagvastagság miatt ez rizikós lehet bizonyos anyagoknál.

2023. márc. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
5: Az egyik oldalon a rajz szerint 1mm, a másikon 2mm maradó falvastagság van az alaktrész széle és a furat között. A méretezés szerint 9mm anyagban kontúrtól 4mm-re van a D=6mm furat közép. Eléggé szerencsétlen egy munkadarab.
2023. márc. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Valóbban, azt a 4-es méretet nem is néztem, mert pontvonal van a darabon végig, azt hittem egyből, hogy szimmetrikus. Így viszont nem jó a rajz szerintem, pont vonalat töröld ki és szaggatott vonalat húzz helyette és nem jelölted a metsző síkot sem egyébként. Valahogy így kellene:

[link]

2023. márc. 2. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Ebben a rajzban van néhány vonal ami stimmel. Ennek fuss neki még 1x
2023. márc. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
8: Eleve erre a rajzra minek metszet? Nincs olyan belső tagozódása a munkadarabnak ami csak metszeten mutatható be. Lemez szerű alkatrészt ha csak teljesen sima átmenő furat van benne nem metszünk (legalábbis én így tanultam), az anyagvastagság az anyagkiírásból fog látszani. Ez egy olyan metszet aminek sok információ tartalma nincs (sőt egyenesen 0). Esetleg elmetszhető ha süllyeszték van a furatban de egy 3-as lemezbe max egy kis sorjázás történik (azt meg megint nem szokás ábrázolni), ki sincs menetelve, ahhoz se kell kifutás szóval semmi olyan nincs amit metszeni kéne.
2023. márc. 3. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!