Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Amerikába mitcsinál az ügynök?

Amerikába mitcsinál az ügynök?

Figyelt kérdés
Illetve Mo.mit jelent?
2023. márc. 28. 09:36
 1/6 anonim ***** válasza:

Mellik fajta ügynök?


[link]

2023. márc. 28. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Mit értesz ügynök alatt? Az lehet akár értékesítési (szolgáltatás vagy termék közvetítője) pl. egy biztosítási ügynök vagy üzletkötő, reklámügynökség dolgozója; vagy a nemzetközi hatósági (rendőrség, titkosszolgálat, nemzetvédelem stb. az amcsi akciófilmek tipikus alakja) dolgozó is aki a rendfenntartásban dolgozik, és ennek van egy másik jelentése is a magyar történelemben, aki a rendszer kiszolgálója volt (megfigyelő-besúgórendszer).


[link]

[link]

2023. márc. 28. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
AmerikábaN mit csinál az ügynök? Ugyanazt, mint a világ más pontjain. Ügynökösködik. Sokféle ügynök van.
2023. márc. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Titkosszolgálat
2023. márc. 28. 16:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Másolok, mert jobban nem tudnám leírni:


A titkosszolgálatok hivatásos tagjait az Egyesült Államokban ügynöknek (agent) nevezik. Ez az elnevezés az amerikai angolból az utóbbi évtizedben beszivárgott magyar nyelvbe is, ami sok értelmezési zavart okoz. Hagyományosan ugyanis magyarul a titkosszolgálat hivatásos tagjai, tisztjei által beszervezett külső személyeket hívták ügynöknek. Ez a helyzet a brit angolban is: a brit hírszerzés, a Secret Intelligence Service (régi, de a mindennapokban ma is használt nevén MI6) hivatásos munkatársainak hivatalos elnevezése officer, a beszervezett, főleg külföldi hálózati személyeké agents.[3] Ugyanakkor a szigetországi köznyelvben is egyre inkább terjed az amerikai szóhasználat. Az ügynök szónak a magyarban meglehetősen pejoratív hangzása is volt, ezért hivatalosan kerülték is, inkább különböző eufemizmusokkal írták körül, mint „titkos munkatárs”; „megnyert személy”, és hasonlók. (Az amerikai angolban egyébként a hasonló pozícióban lévő személyeket „forrásnak” – source – nevezik.) A „tiszt” szó a köznyelvben sokkal kedvezőbb csengésű volt. A rendszerváltás után a sajtóban, tömegtájékoztatásban ezért a korábbi titkosszolgálatok hivatásos tagjait is tiszt helyett ügynöknek nevezték, ha negatív benyomást akartak kelteni, mint Medgyessy Péter emlékezetes ügyében (D-209-es „ügynök”, tulajdonképpen szigorúan titkos állományú hivatásos tiszt). A későbbiekben az amerikai nyelvhasználat alapján egyre inkább elmosódott az ügynök szó pejoratív jelentése, de a hivatásos állomány és a beszervezett személyek elnevezései közötti keveredés fennmaradt.

2023. márc. 28. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Tehát ők vannak a Fehér házban?
2023. márc. 28. 16:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!