Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ápolás vagy gondozási díj...

Ápolás vagy gondozási díj igénylés?

Figyelt kérdés
Ha a férjem nagynénjének nincs gyereke és én gondoznám itthon akkor igényelhetek ápolási díjjat?

2023. júl. 20. 13:16
 1/3 anonim ***** válasza:

" Az ápolási díj megállapítása szempontjából ki tekinthető hozzátartozónak?

[....] a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére [...]"

[link]


Én ezt most úgy értelmezem, hogy nem, de a jogszabályok vannak az emberért, és nem az ember a jogszabályért. Hívd fel a helyi önkormányzatot és kérdezd meg!

2023. júl. 20. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem vagy rá jogosult.


┌─ Jogszabály pontosan megnevezve sorolja fel azokat a rokoni viszonyokat, amelyek esetén lehetséges ápolási díj megállapítása. A jogszabály nem ad lehetőséget méltányosság alapján történő eltérésre.


Férjed nagynénje a házastársad rokona.

Ápolási díj megállapításához az kell, hogy az ápolt a házastárs egyeneságbeli rokona, vagy a házastárs testvére legyen. A jogosultság megállapítható akkor is, ha elhunyt házastárs felsorolt hozzátartozóiról van szó. A nevelőszülőt szülőként kell figyelembe venni.

1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról 41. § (1), (1a), (1b); továbbá a hivatkozott 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről [8:1] (1) 1., 2.


• A házastársad nagynénje nem a házastársad egyeneságbeli rokona, mert „Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.” ← 2013. évi V. törvény a Polgári Törvény 4:96. § (1)

Tehát, egyenesági rokonok: szülő-gyerek, nagyszülő-unoka, dédszülő-dédunoka stb. oda-vissza.

• A házastársad nagynénje nem a házastársad testvére.

• A házastársad nagynénje nem a házastársad nevelőszülője és a házastársad sem a nagynénje nevelőszülője. ─┘


┌─ Bár a rokoni kapcsolatotok nem megfelelő az ápolási díj megállapításához, így nem számít, de semmit sem írtál arról, hogy van-e szakorvosi megállapítás arról, hogy a nagynéni a jogszabályi feltételeknek megfelelően súlyosan fogyatékos, tartósan beteg stb., mert ez is szükséges az ápolási díj megállapításához. ─┘

2023. júl. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Én is olvastam ezeket a jogszabályokat, csak nem tudtam értelmezni. Azt még értem, hogy öröklésnél ez szempont, de hogy ápolásnál is, ez döbbenet.
2023. júl. 20. 20:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!