Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Nemzeti eszközkezelő, van...

Nemzeti eszközkezelő, van ilyenre alternatíva?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elméleti síkon annyi volna a történet, hogy adott egy ház, amit a tulaj annak idején odaadott az eszközkezelőnek olcsóbb törlesztőrészlet fejében, hogy tudja fizetni.


De ezt az adósságot havi részletek helyett ki lehet egyben is fizetni, ugyan ha ezt nem az egykori tulaj


(mert hiába hogy ő volt a tulaj, amikor belement, akkor mondhatni lemondott a tulajdoni jogról, és az eszközkezelő lett az új tulajdonos), akkor ezt mondjuk egy, egy háztartásban lévő személy is ki tudja fizetni anélkül is, hogy az egykori tulajt megkérdezné, magyarul meg lehet ezt kerülni, nem?


És akkor a tulajdoni jog nem az egykori tulajra szállna vissza, hanem arra aki kifizette nekik a tartozást egyben, jól gondolom?



Mert nyilván nekik is evidens, hogy az a legfőbb céljuk, hogy minél előbb megkapja a pénzét, aztán gondolom ők is rugalmasabbak ilyen téren ha az ember zsebében van az adott összeg.



2023. okt. 4. 12:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Akár elméleti, akár gyakorlati síkon nézed, erre törvények és jogszabályok vannak.

Ha a földhivatali tulajdoni lapon tulajdonosként van az illető, akkor az is marad. Ha tulajdonos az eszközkezelő, de ingatlan haszonélvezeti joga van a volt tulajnak, akkor hiába veszed meg rendes szerződéssel az eszközkezelőtől, a haszonélvezet magasabb prioritás.

A kérdés az, hogy a volt tulaj milyen szerződést kötött és pontosan kivel/kikkel. (Pl: adott 30 MFt ingatlan, 12 M önerővel 18 M hitellel indulva (25%THM mellett) 22,5 M a hiteltörlesztő (legalább). Ha a bank által szabott havi/negyed/éves törlesztőt nem tudod fizetni, akkor vagy keresel egy másik bankot és másik hitelt, amivel kiváltod a felvettet, vagy az adott bankkal jutsz dűlőre. Ha egyik sem megy, megpróbálhatod eladni a lakást, ami, ha jelzálog alapú lakáshitel volt, akkor terhelt lesz, vagy a banknak átadni. A banknak adhatnád, és jó esetben csak a lakást buknád, rosszabb esetben még maradna hiteltartozásod is. Ha egy cégnek/magánszemélynek adod el, akkor az adásvételi szerződés szerint változik a tulajdoni lapon a bejegyzés, hogy kié vagy kiké és milyen hányadban. Az eszközkezelő ilyenkor kifizeti a bank felé a hitelt, és neked hosszabb futamidőre, de talán a bankénál kedvezőbb kamattal adja tovább egy másik szerződés alapján, ami már lízingszerződés, vagy bérleményszerződés. De tökmindegy milyen szerződés, attól függetlenül a legtöbb pénzügyi kötelezettségnek van bankszámlaszáma is (törlesztési számla, ügyfélszámla, hitelszámla...vagy ahogy épp a szerződés nevezi), amire csekken fizeted a törlesztést, vagy banki átutalással utalsz. Amennyiben magánszámlaszám, úgy 300.000 Ft feletti utalás csak a pénzmosást megelőzési vizsgálat után valósul meg (PMOS). Az eszközkezelőnek, mint állami cég, állami alapú számlaszámai vannak (általában 100-al kezdődnek és az államkincstár a tulajdonosa), amire hivatalosan bárki, bárhonnan, bármilyen összegben utalhat pénzt. Viszont ha te kifizeted az adósságot, akkor a szerződés szerinti pontok válnak valóra, tehát nem lesz más tulaj, mint aki a volt tulaj.


Ettől függetlenül, rengeteg ingatlan áll az eszközkezelő tulajdonában. Azokat meg lehet vásárolni, a piaci ár alatti értékben, de sok esetben az ingatlan lakott, vagy valamilyen joggal terhelt.

Az eszközkezelő és a bank is olyan, hogy ami ad hitelt, neki nem fontos, hogy mielőbb visszakapja, hanem neki az fontos, hogy periódikusan folyamatosan érkezzel be az adott részlet.(banki oldalról ez eléggé komplex, de lényegében amit neked hiteleznek, azt a bank is hitelként veszi valahonnan, akár befektetésekből, akár más bankoktól...) Sok esetben, ha hamarabb fizeted vissza (előtörlesztés), akkor büntetési tétellel rónak meg - tehát ugyan kevesebb lesz a kamattörlesztési végösszeg, de több lesz a végbefizetés, mint a tőketartozási összeg.

Magyarul megkerülni nem lehet, de befizetni más helyett bármikor.

2023. nov. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!