Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Lakástulajdonosként ha bérbe...

Lakástulajdonosként ha bérbe adom a lakásomat, az ooda bejelentett de NEM TULAJDONOS személy engedélye is kell? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Sziasztok,


van egy lakásom, aminek én vagyok a tulajdonosa, viszont édesanyám oda van bejelentve, de Ausztriában él és dolgozik már évek óta. Viszont van egy pszichés betegsége (bipoláris zavar pszichózissal), jelenleg is ausztriában pszichiátrián van zárt osztályon. Telefnon megfenyegetett, hogy ki ne próbáljam adni a lakást, mert Ő jön haza és ha kiadom, akkor zsarukkal fog odamenni.

Megjegyzem sokszor nyáron, amikor még jó volt, megbeszéltük szóban, hogy kiadom a lakást.

A kérdésem tehát ez: jogilag kellene az ő engedélye is ehhez, vagy nem?



nov. 21. 11:02
 1/9 anonim ***** válasza:
90%
Mármint édesanyád haszonélvező? Akkor igen, a haszonélvezeti jog előbbre való a tulajdonjognál.
nov. 21. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha nem tulaj es nem haszonelvezo, akkor nem kell az o engedelye.
nov. 21. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Nemtudom mi az a haszonélvező.


Én vagyok a tulajdonos, ezen felül én illetve édesanyám vagyunk oda állandó lakcímre bejelentve. Ennyi.

nov. 21. 11:18
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha haszonélvező, akkor amellett, hogy kell az engedélye, még q bérleti díj is őt illeti. Ha nem haszonélvező, akkor simán ki is jelentheted onnan
nov. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Honnan van a lakas?
nov. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Apám és anyám néhány éve elváltak és apám részét kifizettem, anyám pedig az ő részét rámíratta.
nov. 21. 11:21
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Töltsd le a lakás tulajdoni lapját, azon fel van minden tüntetve, az is, ha nem mondott le a haszonélvezeti jogáról.
nov. 21. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2*Sü ***** válasza:
100%

Tulajdonos: Az, aki a földhivatali ingatlan-nyilvántartás szerint tulajdonosként van megjelölve az ingatlan tulajdoni lapján. A tulajdonosnak joga van az ingatlant használni, hasznosítani, eladni, elajándékozni, megterhelni (mondjuk jelzáloggal). Pontosabban ha van haszonélvező, akkor csak annyiban marad joga az ingatlant birtokolni, használni, amennyiben a haszonélvező ezzel a jogával nem él.


Haszonélvező: Az, aki a földhivatali ingatlan-nyilvántartás szerint haszonélvezőként van megjelölve. Ő jogosult az ingatlant használni, birtokolni stb., de nem jogosult az ingatlan felett rendelkezni (eladni, jelzáloggal megterhelni stb…)


(Ha a tulajdonos eladja az ingatlant – már ha így sikerül neki –, akkor a haszonélvező haszonélvezeti joga továbbra is megmarad, továbbra is birtokolhatja, használhatja az ingatlant.)


~ ~ ~


Ettől független a lakcímnyilvántartás. Ez csak azt tartja nyilván, hogy hol laksz ténylegesen, hogy ha hivatalos ügyben keresnek, hol érhetnek el. Ha egy ingatlan a tulajdonodban van, nem kell, hogy lakcímként legyen bejelentve, hiszen nem laksz ott. Egy bérlő meg bejelentheti lakcímeként a bérleményt (sőt ha életvitelszerűen ott lakik, elvileg köteles is bejelenteni), függetlenül attól, hogy nem tulajdonosa és nem haszonélvezője az ingatlannak.


Maga a lakcím bejelentés semmiféle jogot nem ad és nem vesz el az ingatlannal kapcsolatban.


~ ~ ~


Teljesen függetlenül, hogy a lakcímnyilvántartásban édesanyádnak mi a lakcíme vagy tartózkodási helye, a következő esetek lehetségesek:


Ha az édesanyád haszonélvezőként van bejelentve és él a haszonélvezeti jogával, akkor te nem adhatod bérbe az ingatlant, csak ő. A bérleti díj is őt illeti, nem téged. Te maximum akkor adhatod ki, szedheted a bérleti díjat, ha édesanyád – mint haszonélvező – erről a jogáról lemond.


Ha az édesanyád nincs haszonélvezőként bejelentve, akkor a tulajdonhoz semmi köze. Használhatod, eladhatod, bérbe adhatod az ingatlant. Nem hogy engedélyt nem kell kérned édesanyádtól, de még értesíteni sem kell róla. (Nyilván jogilag, emberileg azért illenék.) Édesanyádnak maximum arra van lehetősége, hogy más lakcímet jelentsen be, ha akar.


Szóval csatlakozva az előttem szólókhoz, kérd le a lakcímnyilvántartásból az ingatlan tulajdoni lapját. Abból kiderül, van-e bármilyen haszonélvezeti joga édesanyádnak az ingatlanra. Lásd:

[link]

[link]

[link]

nov. 21. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kérdező: meg tudtad nézni haszonélvező-e anyud? Mert ez dönt el mindent...hogy alakult a dolog?
dec. 13. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!