Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért keverik az emberek a...

Miért keverik az emberek a "felkel" és a "felébred" szavakat?

Figyelt kérdés

A 2 hónapos babám az éjjel felkelt.

Hát nagyon nem, csak felébredt. Te is meglepődnél, ha felkelne, vagyis kimászna az ágyból és otthagyná az ágyat. Miért ennyire igénytelenek ez emberek?


dec. 7. 20:38
 1/6 anonim ***** válasza:
50%

Nem keverik.

Felébredsz: már nem alszol, kinyitod a szemed. Még ejtőzöl, olvasol az ágyban.


A felkel= felülsz, kiszállsz az ágyból.

dec. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

https://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__altat..

Itt egy példa, a gyereknevelés oldalon tízből kilencen rosszul használják.

dec. 7. 21:02
 3/6 anonim ***** válasza:

Első, de igen, sokan keverik, épp erről van szó.

Én értem és gyakran tapasztalom azt, amit a kérdező ír. Több félreértés árán tanultam meg, hogy ha egy átlagos pasi azt meséli, hogy "felkeltem este", akkor abból 2 dolog nem igaz, a felkelés és az este - mert csak azt akarja mondani az illető, hogy felébredt éjszaka. Nem tudom, mi a magyarázata, de engem is zavar.

dec. 7. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A két szónak erősen kontextusfüggő és nem feltétlenül egyenértékű a jelentése. Például felébredtem hajnal 2-kor, mert szomjas voltam, ittam egy pohár vizet, és visszamentem aludni. Vagy felkeltem reggel 6-kor, hogy összeszedjem magam, és időben beérjek a munkahelyemre.
dec. 7. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Teljesen igazad van, de nem várható el mindenkitől közbeszédben az igényes és választékos kifejezés. Van olyan sejtésem, hogy még Grétsy László is vét ilyen súlyos (hahaha!) hibákat.
dec. 8. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 TappancsMancs ***** válasza:

Szerintem alapszinten kellene szövegértés tanóra. Nem viccelek. Mindannyiunknak javára lehetne. Pontosabban az lenne jó, ha lenne szövegértés-logika tanóra az általános iskola 8 osztályában végig és minden további oktatásban is.


Amit említesz ott még nem okoz gondot, mert lazább a téma szempontjából, de egyéb esetekben fölösleges vitákat generál csupán az is, ha a két ember a másik írását másképpen érti.


Amit írsz példa az sajnos azt jelenti, hogy a nyelv szavait nem érti az illető és én például szívesen segítenék ilyen esetben kis javítással, csak tartok tőle, hogy sértődés lesz belőle.


És a kérdést nem keverném a helyesírással, nyelvtani ismeretekkel és a választékos beszéddel sem. Itt a két szó értelmét kellene érteni.


Még az is benne van kérdező, hogy a kiírt kérdés szóhasználata megvezeti, vagy adott esetben a témától függően becsapja a válaszolókat és a válaszok ezt folytatják. :)

dec. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!