Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Olvastam az idei ( lassan...

Olvastam az idei ( lassan tavalyi) naptárban mai naphoz odaírták: Szenteste, idéntől piros betűs lesz?

Figyelt kérdés
Szenteste tényleg ünnepnap?. Jövő év szökőev, így keddre fog esni. Szenteste munkaszüneti nap lesz jövőre?

dec. 24. 18:37
 1/7 A kérdező kommentje:
Szenteste napja karácsonyhoz tartozik, nem? Ez a felkészülés napja az ünnepre, de este már azt mondjuk Karácsony van, akkor is ha nincs odaírva.
dec. 24. 18:38
 2/7 anonim válasza:
27%
Már tavaly is munkaszüneti nap volt.
dec. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%
2. Nem piros betűs ünnep. Rendszeresen szóba kerül, de egyelőre nincs tervben.
dec. 24. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Justinianus ***** válasza:
100%

Nem lesz munkaszüneti nap, ahogy tavaly sem volt, és 10 éve sem.

De mégsem kell majd dolgozni (általános munkarend szerint).

Hát ezt te nem fogod megérteni. :)

dec. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Jövő karácsonykor ha jól tudom, egynapos munkahét lesz. De nem azért, mert 24-e ünnep lesz.
dec. 24. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A naptárkészítőtől függ; az én asztali naptáramban nincs odaírva, hogy szenteste.


December 24. nem munkaszüneti nap: „102. § (1) Munkaszüneti nap: január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26.” ← 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről.


Ha az általános munkarend szerint munkanapra esik – idejét nem tudom, mióta – úgy teszik szabad nappá, hogy pihenőnappá nyilvánítják, és helyette valamennyivel előtte egy naptár szerinti pihenőnapot (szombatot) nyilvánítanak munkanappá.

Idén is már jó korán, 2023. július 13-án megjelent a magyar Közlönyben a 2024. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 15/2023. (VII. 13.) GFM rendelet. Eszerint 2024. december 7. szombat munkanap lesz és 2024 december 24. kedd pihenőnap lesz: [link]

Természetesen, a Nemzeti Jogszabálytár is tartalmazza a rendeletet: [link]


Egyébként, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia honlapja, a katolikus.hu sem szerepelteti december 24-ét az Egyház főünnepei és parancsolt ünnepei között: [link]

dec. 25. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

↑ 5/ válasza: ┌─ „Jövő karácsonykor ha jól tudom, egynapos munkahét lesz. De nem azért, mert 24-e ünnep lesz.” (2023. dec. 24. 21:57) ─┘


Ehhez két dolog kellett:

1./ December 24. hagyományosan pihenőnap, 2024-ben helyette december 7., szombat lesz munkanap.

2./ Szintén régóta alkalmazott elv, hogy ha eredeti pihenőnap (szombat, vasárnap) és munkaszüneti nap közt csak egy munkanap van, a munkanapot pihenőnappá nyilvánítják, és egy szombaton kell ledolgozni.

2024-ben a december 26-i munkaszüneti nap csütörtökre esik, december 28. pedig szombat, eredeti pihenőnap. Így, december 27., péntek, munkaszüneti nap és egy eredeti pihenőnap közti egy munkanap. Ezért december 27. pihenőnap lesz, helyette december 14., szombat lesz munkanap.


A kettő együttese alapján:

2024. december 23., hétfő, munkanap lesz,

2024. december 24., kedd, pihenőnap lesz (december 7-én, szombaton kell ledolgozni),

2024. december 25., szerda, munkaszüneti nap,

2024. december 26., csütörtök, munkaszüneti nap,

2024. december 27., péntek, pihenőnap lesz (december 14-én, szombaton kell ledolgozni),

2024. december 28., szombat, eredeti pihenőnap,

2024. december 29., vasárnap, eredeti pihenőnap.


Az egybefüggő 6 nap ára, hogy decemberben egymást követő két szombat (7-e és 14-e) munkanap lesz, így egymást követő két hét 6 munkanapos lesz, közben csak egy vasárnap lesz pihenőnap. Vagyis, 13 egymást követő nap közben csak egyetlen vasárnap lesz pihenőnap, 12 napot kell dolgozni.

dec. 25. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!