Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Legális itthon a carspotting/t...

Legális itthon a carspotting/truckspotting?

Figyelt kérdés
Külföldön láttam, hogy csinálják az emberek. Az egész annyiból áll, hogy az autópálya feletti felüljárón állsz és ha jön egy különleges autó vagy kamion lefotózod. Olvasgattam a neten de nem találtam rá konkrét választ, így válaszaitokat előre is köszönöm!

márc. 23. 16:35
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
66%
Amit nem tilos, azt szabad. Márpedig ez nem tilos.
márc. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
60%
Vonatokkal ugyanezt csinálják a pályaudvarokon, nem? Akkor?
márc. 23. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

A magyar jogszabály (Ptk 2:48. §) úgy szól, hogy "képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges."

Ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy hivatalosan, a hatályos jogszabály értelmében nem készíthetsz olyan felvételt, amin bárki felismerhető.

A fanyalgók, nyafogók és hisztizők kedvéért: ez a hatályos jogszabály, akár tetszik, akár nem. Ez nem jelenti azt, hogy minden felvételért börtönbe kerülsz, ez annyit jelent, hogy elméletileg perelhető vagy.

Van továbbá egy olyan adatvédelmi biztosi állásfoglalás, ami szerint a járművek rendszáma személyes adatnak számít, így azt - ismét csak elvileg - te nem kezelheted semmilyen módon, például nem rögzítheted és tárolhatod.

A fanyalgók, nyafogók és hisztizők kedvéért: ez egy szürke zóna a jogban, nincs egyértelműen leírva egy törvényben sem, viszont az adatvédelmi biztos állásfoglalása sokkal többet nyom a latban egy ESETLEGES bírósági tárgyaláson, mint a te magánvéleményed. És itt a hangsúly ismét az esetlegességen van: nem azt mondom, hogy minden fészbúkra feltöltött felismerhető rendszámot tartalmazó fotó a bíróságon fog kikötni, viszont ha valaki úgy dönt, beperel, akkor nincs sok esélyed megvédeni magad. Főleg nem azzal, hogy szerinted ez így szar.

Tetszik vagy nem, ez a hatályos magyar jogi háttere a dolognak.

Akkor is, ha most vörös fejjel és habzó szájjal nekiállsz a piros ikszet nyomkodni.

márc. 23. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Kedves 3. válaszoló.


Nem fogok habzó szájjal piros ikszet nyomkodni, mivel pontosan ilyen válaszra vártam mint a tiéd, hogy tisztában legyek a dolgokkal. Köszönöm válaszodat!

márc. 24. 05:04
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem is neked szólt az a rész. Azok majd csak később érnek ide. :)
márc. 24. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Még nem keltek fel?
márc. 24. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim válasza:
100%

Legális. Közterületen fotózhatsz/videózhatsz bármit, kivéve embereket.

Itthon is vannak ilyen carspotterek, én nem egy-nem két ilyen embert ismerek a környezetemben, sőt, jómagam is szoktam csinálni időnként. :)

Nyilván a publikálás az már neccesebb, ahogy fentebb írják.

márc. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim válasza:
Sziasztok, én úgy csinálom, hogy ha a fotózott verdán kint van a delikvens valamilyen elérhetősége, ami általában Instagram, akkor ráírok, küldök neki pár képet rendszámmal. Megkérdezem, kimehetnek-e így a közösségi oldalakra , vagy ne legyen látható. Kb 97%-ban simán bevállalják a teljes képeket, kevesen kérik rendszám nélkül. Pár éves pályafutásom alatt egyetlen egy illető kért arra hogy vegyem le a képeket, pedig csak egy olyan csoportba tettem fel, akkor is azért mert reméltem, megtalálom a tulajt..
ápr. 10. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim válasza:
8. Az autónak megfelelő, retros- oldtimer csoportba...
ápr. 10. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:
Még egy kiegészítés, ha nem tudok semmilyen formában konzultálni a tulajjal, akkor csakis rendszám nélkül!
ápr. 10. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!